رویداد ایران
hamburger menu
search

کارخانه متروکه سیمان؛ موزه صنعت آینده

1400/12/11 , 14:33
مجموعه پیش رو، حاصل عکاسی در دو مقطع زمانی است؛ نخست برای تهیه یک پروژه شخصی که در تابستان سال گذشته از کارخانه سیمان شهرری عکاسی کردم و دوم، روزهای اخیر در قالب تور بازدید از این کارخانه. بنابراین، تعدادی از عکس‌های این گزارش شامل تصاویری از تابستان ۹۹ است که قرار بود تکمیل شود اما همکاری نکردن شهرداری موجب شد آن پروژۀ عکاسی، نیمه‌کاره بماند. تنها حُسنِ این تعلیق، آن بود که متوجه شدم با وجود وعده‌ها برای تبدیل این کارخانه به موزه، در یک سال و نیم اخیر تغییر چندانی در آن ایجاد نشده، جز خستگی و تکیدگی بیشتر بنا و دستگاه‌های بلااستفادۀ آن. کارخانه سیمان ری به عنوان نخستین کارخانه سیمان ایران، در ابتدای قرن چهاردهم و همزمان با آغاز ساخت و سازهای صنعتی در ایران، در شمال شرقی شهر ری امروزی احداث شد. این کارخانه تا اواخر سال ۶۲ فعال بود و در اسفند همان سال به دلیل توسعه شهر و پیدایش فناوری‌ها و شیوه‌های جدید تولید و انتشار آلودگی فعالیت واحدهای این کارخانه، متوقف شد. کارخانه سیمان ری سال ۹۷ در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت و نامِ «میراث صنعتی تهران» به خود گرفت. در همین زمان براساس مصوبه هیات وزیران برای ۳۰ سال کارخانه، به شهرداری تهران واگذار و قرار شد بعد از مرمت و احیا، مکانی برای فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری در تهران و ری باشد.

تلمبار پسماند صنعتی در سایت هوشنگ‌آباد فشافویه/ آیا "‌آرادکوه" دیگری شکل می‌گیرد؟

1400/11/9 , 08:06

به دلیل وجود صنایع متعدد در بخش فشافویه شهرستان ری ایجاد مرکز پسماند هوشنگ‌آباد که امکان بی‌خطر‌سازی پسماندهای صنعتی منطقه را فراهم کند ضروری بود اما باید تمهیداتی اندیشیده شود تا شاهد آرادکوه دیگری در ری نباشیم.

ماجرای کشف قبر زکریای رازی در شهرری چه بود؟

1399/11/20 , 13:10
پس از اعلام خبر کشف محل دفن زکریای رازی در شهرری، مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم می‌گوید: کشف تازه‌ای اتفاق نیافتاده و ادعای جدیدی مطرح نشده؛ فقط بر اساس اسناد و بررسی‌های میدانی، محدوده محل دفنِ احتمالی زکریای رازی اعلام شده است.

محدودیت‌های کرونا در شهرستان ری بر اساس وضعیت قرمز از ابتدای آذرماه اعمال می‌شود

1399/08/27 , 09:51
معاون استاندار تهران گفت: با توجه به شرایط قرمز (پر خطر) در شهرستان ری محدودیت‌های جدید از ابتدای آذرماه در این شهرستان اجرا می‌شود و از مردم شریف ری تقاضا می‌شود همراهی لازم را داشته باشند.

تعیین تکلیف جدایی ری از تهران تا پایان مجلس دهم

1398/11/21 , 09:50
عضو شورای شهر تهران از ارسال طرح جدایی شهرستان ری از تهران به کمیسیون شورای مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: اعضاء این کمیسیون مخالفتی با این طرح ندارند و تا پایان مجلس دهم در خصوص جدایی ری از تهران تصمیم‌گیری خواهد شد.

تهران| عصیان مارها

1397/09/28 , 16:08

این روزها همه روستای اسلام‌آباد نظامی را به مارهایش می‌شناسند. روستایی که 50 هکتار مساحت دارد و در کنار جاده ورامین در محدوده بخش مرکزی شهرستان ری واقع‌شده است. این روستا حدود 10 هزار نفر در قالب حدود سه هزار خانوار جمعیت دارد. کشت انواع محصولات صیفی، جاری شدن آب‌های سطحی در منطقه جنوب تهران، وجود زمین‌های باز و تپه‌های هم‌جوار روستا از دیگر دلایل وجود مار و عقرب در روستای اسلام‌آباد نظامی شده است.


تهران| محرومیت زیر سایه پایتخت

1397/04/9 , 15:46
بخش قلعه‌نو از توابع شهرستان ری در جنوب شهر تهران اکنون 40 هزار جمعیت دارد که در 20 کیلومتری جنوب ری، در مسیر جاده ورامین قرارگرفته و یکی از مناطق عمده تولید محصولات کشاورزی از جمله گندم و جو به شمار می‌رود. آب‌لوله‌کشی روستاهای این شهرستان از طریق چاه‌های عمیق منطقه تأمین می‌شود که به علت وجود مواد معدنی مناسب آشامیدن نیست.