رویداد ایران
hamburger menu
search

خطر ریزگرد گاوخونی برای تهران

1401/01/20 , 04:25
لجن موجود در گاوخونی با وجود فلزات سنگین و پساب‌های گوناگون اکنون در حال خشک‌شدن و تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین منابع ریزگرد سمی داخلی است. شعاع پراکنده شدن این ریزگردها 600 کیلومتر برآورد می‌شود که بسیاری استان‌های اطراف از جمله تهران را تهدید خواهد خواهد کرد.

کارخانه متروکه سیمان؛ موزه صنعت آینده

1400/12/11 , 14:33
مجموعه پیش رو، حاصل عکاسی در دو مقطع زمانی است؛ نخست برای تهیه یک پروژه شخصی که در تابستان سال گذشته از کارخانه سیمان شهرری عکاسی کردم و دوم، روزهای اخیر در قالب تور بازدید از این کارخانه. بنابراین، تعدادی از عکس‌های این گزارش شامل تصاویری از تابستان ۹۹ است که قرار بود تکمیل شود اما همکاری نکردن شهرداری موجب شد آن پروژۀ عکاسی، نیمه‌کاره بماند. تنها حُسنِ این تعلیق، آن بود که متوجه شدم با وجود وعده‌ها برای تبدیل این کارخانه به موزه، در یک سال و نیم اخیر تغییر چندانی در آن ایجاد نشده، جز خستگی و تکیدگی بیشتر بنا و دستگاه‌های بلااستفادۀ آن. کارخانه سیمان ری به عنوان نخستین کارخانه سیمان ایران، در ابتدای قرن چهاردهم و همزمان با آغاز ساخت و سازهای صنعتی در ایران، در شمال شرقی شهر ری امروزی احداث شد. این کارخانه تا اواخر سال ۶۲ فعال بود و در اسفند همان سال به دلیل توسعه شهر و پیدایش فناوری‌ها و شیوه‌های جدید تولید و انتشار آلودگی فعالیت واحدهای این کارخانه، متوقف شد. کارخانه سیمان ری سال ۹۷ در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت و نامِ «میراث صنعتی تهران» به خود گرفت. در همین زمان براساس مصوبه هیات وزیران برای ۳۰ سال کارخانه، به شهرداری تهران واگذار و قرار شد بعد از مرمت و احیا، مکانی برای فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری در تهران و ری باشد.

تذکر یک نماینده مجلس به وزیر راه درباره حوادث تلخ جاده ورامین به آبباریک و چرمشهر

1400/12/8 , 21:46
نماینده مردم شهرستانهای ورامین، پیشوا و قرچک گفت: در خصوص حوادث تلخ و دلخراش جاده ورامین به آبباریک و چرمشهر به وزیر راه تذکر جدی داده‌ام. اجرای طرح ایمن‌سازی و رفع نقاط حادثه خیز جاده ورامین به آبباریک و چرمشهر باید سریعا حل شود.

کوچه ۲۰۰ ساله تهران

1400/12/7 , 11:18
کوچه مروی با قدمتی ۲۰۰ ساله از قدیمی‌ترین معابر شهر تهران و از کوچه‌های تاریخی خیابان ناصرخسرو به شمار می‌رود. نام کوچه از مالک قدیمی املاک این منطقه گرفته شده است. محمد حسن خان مروی از خوانین قاجار و حاکم مرو در دوره فتحعلی شاه بود که املاک زیادی را در غرب عودلاجان خریداری کرد که امروز محدوده کوچه مروی است. او مسجد و مدرسه‌ای را با نام مسجد مروی بنا و باغی در کنار آن وقف کرد که بعد‌ها دبیرستان مروی در آن احداث شد. در گذشته مهاجران عرب و ایرانی‌هایی که قبلاً ساکن عراق بودند و در بازارچه مروی به تجارت می‌پرداختند. به همین دلیل جلوه‌های فرهنگ و زندگی عربی را هم می‌توان در این کوچه و اطراف آن مشاهده کرد.

فهرست خانه‌های بالای ۵ میلیارد در تهران

1400/12/4 , 07:09
بررسی فایل‌های موجود در بازار مسکن که قیمت پیشنهادی آنها حول و حوش پنج میلیارد تومان به بالا است، نشان‌دهنده این است که بسیاری از آپارتمان‌های مذکور از گروه «لوکس‌متراژ» هستند.

برف در حوالی

1400/12/3 , 07:33
سال‌هاست که برف و برف‌بازی در سطح شهر تهران تبدیل به یک «خاطره» برای شهروندان این کلانشهر شده است. تغییرات اقلیمی، روند گرمایش زمین و البته فعالیت‌های مخرب بشر، موجب شده که روند تغییر دما و آب‌وهوا در فصول مختلف، با گذشته متفاوت باشد و اوج سرما در زمستان، سقفی پایین‌تر از سال‌های نه‌چندان دور را تعیین کند. این در شرایطی است که حتی وقتی دمای هوا به کمترین میزان خود در سال می‌رسد، باز هم یا بدون بارش برف و باران است، یا نهایتا برف اندکی می‌بارد و معمولا کار به نشستن و ماندن و برف‌بازی نمی‌رسد. اینطور می‌شود که اگر کسی هنوز حس و حالی داشته باشد و بخواهد خاطرات برفیِ گذشته‌اش را مرور کند، باید به حوالی تهران مراجعه کند؛ جایی که هنوز می‌تواند چند هفته‌ای از سال را سفیدپوش بماند. اینجا یکی از همان حوالی است؛ جایی در ارتفاعات لواسانات.

(ویدئو) کافه گربه تهران؛ خانه‌ای برای گربه دوستان

1400/11/30 , 08:10
موزه و کافه گربه در تهران در خانه‌ای قدیمی در سال ۲۰۲۰ افتتاح شد و بیش از ۳۰ گربه را در خود جای داده است که پذیرای بازدیدکنندگان خود هستند. مقوله کافه و گربه چند سالی است که در کشور‌های مختلف باب شده است. به آنجا می‌روید و همراه با چای و قهوه با گربه‌های جمع هم بازی می‌کنید.

اجاره‌بهای آپارتمان‌های استخردار در تهران و دیگر شهرها

1400/11/27 , 18:45
اجاره آپارتمان‌های استخردار در محله‌های گران‌قیمت تهران می‌تواند برای هر شب حدود چهار تا پنج میلیون تومان هزینه داشته باشد. رقمی که از کف حقوق کارگری در امسال فراتر می‌رود و بابت خانه‌هایی پرداخت می‌شود که علاوه بر استخر، سونا، جکوزی، نگهبان مقیم ساختمان، ویدئوپروژکتور، دوربین مدار بسته و ... دارند. تا اینجا درباره آپارتمان‌های لوکس بالای شهر که غالبا در محله‌های گران‌قیمت الهیه، کامرانیه و نیاوران واقع شده‌اند، صحبت کردیم اما چنین واحدیهایی با اجاره‌بهای کمتر در سایر مناطق پایتخت دیده می‌شوند و پای این دست آگهی‌ها به شهر‌های دیگر هم باز شده است.

مظنه املاک کلنگی در پایتخت

1400/11/24 , 09:13
بررسی‌های میدانی از آخرین و‌ضعیت بازار معاملات خرید‌وفروش واحد‌های مسکونی در تهران نشان می‌دهد در روز‌های اخیر نوعی انعطاف قیمتی در بازار این واحد‌ها از سوی مالکان اعمال شده است.

اجاره‌بها آپارتمان‌های محبوب و نوساز در گران‌ترین منطقه تهران

1400/11/21 , 10:12
قیمت مسکن در تهران براساس پارامتر‌های رسمی منتشر می‌شود، اما داستان اجاره‌بها متفاوت است. در گزارش‌های بلندبالای ماهانه بانک مرکزی از تحولات مسکن تهران فقط در یک بخش یا بهتر است بگوییم در یک نمودار به موضوع اجاره‌نشینی پرداخته و در آن شاخص اجاره‌بهای پایتخت نسبت به ماه‌های گذشته بررسی می‌شود. یعنی برای بررسی دقیق چند و چون مظنه اجاره‌بها در تهران راهی جز مراجعه به پلتفرم‌های مسکن و آگهی‌های آنلاین نیست. در این مطلب طبق آمار‌های رسمی خانه‌های ۶۰ تا ۷۰ متر را به‌عنوان محبوب‌ترین خانه‌های پایتخت ملاک قرار دادیم و می‌خواهیم ببنیم مورد‌های یکخوابه و دو خوابه در گران‌ترین نقطه تهران –منطقه یک- با چه رقم‌هایی اجاره داده می‌شوند.

آپارتمان‌های ۷۰ تا ۸۰ متری پایتخت چند؟

1400/11/12 , 09:14
بررسی‌ها نشان می‌دهد در بازار مسکن برای خرید آپارتمان‌های ۷۰ تا ۸۰ متری نوساز تا ۱۶ سال باید بودجه‌ای بین حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تا ۷.۵ میلیارد تومان در نظر بگیرید.

جزییات مرگ دو شهروند تهرانی بر اثر بیماری هاری/جای نگرانی برای شهروندان وجود ندارد

1400/11/11 , 07:25
در بررسی جزییات مرگ دو شهروند تهرانی بر اثر بیماری هاری در دو شهرستان ملارد و رباط کریم استان تهران موضوع را از مسئولین این دو شهرستان پیگیری کردیم که معاون سیاسی، امنیتی واجتماعی فرمانداری ملارد و فرماندار شهرستان رباط کریم ضمن تایید این خبر، تاکید کردند جای نگرانی برای شهروندان وجود ندارد.