رویداد ایران
hamburger menu
search
رویداد ایران > استان ها > ویژه استان ها > تهران| عصیان مارها

تهران| عصیان مارها

انتشار

این روزها همه روستای اسلام‌آباد نظامی را به مارهایش می‌شناسند. روستایی که 50 هکتار مساحت دارد و در کنار جاده ورامین در محدوده بخش مرکزی شهرستان ری واقع‌شده است. این روستا حدود 10 هزار نفر در قالب حدود سه هزار خانوار جمعیت دارد. کشت انواع محصولات صیفی، جاری شدن آب‌های سطحی در منطقه جنوب تهران، وجود زمین‌های باز و تپه‌های هم‌جوار روستا از دیگر دلایل وجود مار و عقرب در روستای اسلام‌آباد نظامی شده است.


کانال مذکور چند سال پیش احداث‌شده و شاید آن زمان کسی فکر نمی‌کرد که دارند باتلاق و نیزاری برای زیستگاه مار و عقرب ایجاد می‌کنند.

اینک اما اهالی می‌گویند به ستوه آمده‌اند و مجموع پیشنهادهایشان برای حل این معضل را اگر بشنویم در احداث یک کمربندی خلاصه می‌کنند و مدعی هستند آن‌هم نیازمند تملک و خرید بخشی از زمین‌هایی است که مالک آن‌ها باید مساعدت کند.

از مار تا موش و عقرب

 سرپرست دهیاری روستای اسلام‌آباد اظهار داشت: این روستا از شرق به رودخانه سرخه‌حصار و از غرب به محور ری - ورامین اتصال دارد که محل تلاقی نهر فیروزآباد به رودخانه سرخه‌حصار نیز به جنوب روستای اسلام‌آباد منتهی می‌شود، ضمن اینکه کاهش سطح (ارتفاع) روستا موجب ورود آب‌های سطحی شهرری به این منطقه شده است.

داود بنیادی ادامه داد: سرازیر شدن آب‌های سطحی به جنوب روستای اسلام‌آباد جاده نظامی باعث تبدیل این مکان به نیزار و باتلاقی بزرگ‌شده که محیط مناسبی برای زیست جانورانی مثل مار، موش و عقرب فراهم آورده است.

او با اشاره به اینکه آب‌های سطحی باید از طریق کانالی به رودخانه سرخه‌حصار هدایت شود، عنوان کرد: کانال کوچکی در گذشته توسط دهیاری در کنار مرداب احداث شد ولی چون از محل مرداب ارتفاع بالاتری دارد، آب را به رودخانه منتقل نمی‌کند.

بنیادی اضافه کرد: این مرداب فاصله کمی با خانه‌های روستاییان دارد و همین امر موجب حضور جانوران در خانه‌های مردم می‌شود؛ علاوه بر آن بوی نامطبوع آب گندیده نیز به‌ویژه در فصل تابستان بر نارضایتی ساکنان افزوده است.

مارها امانمان را بریده‌اند

یکی از ساکنان بخش جنوبی خیابان فضل‌اللهی روستای اسلام‌آباد نظامی که خود را «کبرا احمدی» به خبرنگار ایرنا معرفی کرد گفت: تعداد مارها و بچه مارهای سمی به‌اندازه‌ای است که هر یک از ساکنان برای چندین بار زنده گیری و مهار مار را تجربه کرده‌اند.

او با بیان اینکه در هفته گذشته مار سبزرنگی به طول یک متر را در حیاط خانه‌اش زنده گیری کرده است، اظهار داشت: مارها در لش آب (آب گندیده) پایین روستا بزرگ می‌شوند و ازآنجا به محله و از بالای دیوار و زیر درِ منازل به داخل خانه‌های مجاور باتلاق راه پیدا می‌کنند.

احمدی یادآور شد: ما بیش از همه نگران سلامت کودکانمان در کوچه‌ها و خیابان‌ها هستیم.

کمربندی احداث شود

رئیس شورای اسلامی روستای اسلام‌آباد نظامی نیز در خصوص راهکار مناسب برای رفع این مشکل گفت: احداث یک کمربندی که جنوب و شمال روستا را به یکدیگر متصل کند در طرح هادی روستای اسلام‌آباد جاده نظامی لحاظ شده و در زمان حاضر نیز قسمت‌هایی زیادی از کار احداث این کمربندی در شرق و شمال روستا موازی با رودخانه سرخه‌حصار انجام‌شده است.

ناصر رضایی تصریح کرد: در صورت اجرای قسمت جنوبی کمربندی، کانال آبی نیز کنار آن برای ساماندهی و هدایت آب‌های سطح به داخل رودخانه سرخه‌حصار احداث می‌شود که در این صورت مشکل مردم این منطقه نیز حل می‌شود.

او «موقوفی بودن» زمین‌های جنوب روستا را تنها مشکل اجرای ادامه طرح کمربندی بیان و ادعا کرد: اعتبار لازم برای اجرای این طرح در دهیاری موجود است ولی اداره اوقاف همکاری لازم را در خصوص واگذاری یک هزار متر زمین با دهیاری ندارد و همین امر موجب تعطیل طرح کمربندی روستا شده است.

رضایی با بیان اینکه ایجاد کمربندی موجب خروج روستای اسلام‌آباد جاده نظامی از بن‌بست و همچنین ساماندهی آب‌های سطحی می‌شود تصریح کرد: دهیاری خواستار بررسی این پرونده و تسریع فروش آن از اداره اوقاف است.

او یادآور شد: دهیاری اسلام‌آباد جاده نظامی خواستار خرید زمین جنوب روستا به قیمت روز و کارشناسی است تا مشکلات شهروندان این بخش از روستا نیز حل شود.

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود