• زمان انتشار: 1400/07/24 11:08
  • / کد خبر: 93687

فاجعه "مرگ پرندگان" در میانکاله تکرار می‌شود؟

سوالی که این روزها با آغاز فصل مهاجرت پرندگان به میانکاله، پرسیده می‌شود این است که، فاجعه تلف‌ شدن ۸۹ هزار پرنده مهاجر در میانکاله طی ۲ سال اخیر، تکرار می‌شود یا خیر، آن هم در شرایطی که این تالاب برای برخی گونه‌ها زیستگاه غیرقابل جایگزینی است، و به گفته رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران، نباید انتظار داشت فلامینگوها، پلیکان‌ها و برخی گونه‌های دیگر در مناطقی غیر از میانکاله دیده شود.
کوروس ربیعی رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه در مهاجرت پرندگان آن چیزی که رایج‌تر است و بیشتر به چشم می‌آید، مهاجرت زمستانه است، اظهار کرد: میانکاله میزبان گونه‌های پرندگان عموما خشکزی و گاها آبزی است و از آن به عنوان بهشت پرندگان مهاجر یاد می‌شود.
وی با اشاره به اینکه میانکاله با تمام تهدیدهایی که دارد به عنوان یکی از مهم‌ترین زیستگاه زمستان گذران پرندگان مهاجر محسوب می‌شود، تصریح کرد: به طور میانگین بین ۷۰ تا ۹۰ گونه پرنده مهاجر برای فصل زمستان به این تالاب مهاجرت می‌کنند.
رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران با بیان اینکه چنگر معمولی از مهم‌ترین پرندگانی است که به این تالاب می‌آیند، خاطرنشان کرد: به لحاظ جمعیت، فلامینگو به عنوان بزرگترین جمعیت پرندگان مهاجر زمستان‌گذر در میانکاله داریم.

ربیعی تصریح کرد: حدود ۲۰ گونه انواع مرغابی‌ها، حدود ۴۰ گونه پرنده‌های کنار آبزی، باتلان ها، پلیکان خاکستری به عنوان گونه کمیاب در لیست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت، کاکایی‌ها، پرستوهای دریایی و قوها گونه‌هایی هستند که به تالاب میانکاله مهاجرت می‌کنند.
رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه از اواخر تابستان، مهاجرت از مبادی مختلف به این تالاب آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: پیک جمعیت پرندگان مهاجر در آبان‌ماه است و به تدریج در اواخر آذرماه، قصد مهاجرت می‌کنند.
ربیعی به زمان سرشماری این پرندگان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: سرشماری ها هم درست در زمانی که حداقل مهاجرت، جابه جایی و زمان نیمه زمستانی و در اوایل ژانویه که ۱۰ دی ماه هست انجام می‌شود.
ربیعی ادامه داد: هر چند این روزها با شرایط خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کنیم اما آب‌بندان‌ها به صورت طبیعی دارای شرایط تالابی برای تغذیه و پناهگاه این پرندگان محسوب می‌شود.
رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران با بیان اینکه تالاب میانکاله برای برخی گونه‌ها زیستگاه غیرقابل جایگزینی است، تصریح کرد: نباید انتظار داشت فلامینگوها، پلیکان‌ها و برخی گونه‌های دیگر در مناطقی غیر از میانکاله دیده شود چرا که آنها ساحل‌های لب‌شور را انتخاب می‌کنند.

ربیعی اشاره به اینکه با توجه به روند خشکسالی و کاهش سطح پهنه آبی میانکاله به نسبت دوران اوج خودش در سالهای ۸۵ و قبل از آن، جمعیت پرندگان مهاجر در میانکاله هم کمتر شده است، گفت: در سال‌های گذشته از سوی دامپزشکی وجود سم بوتولیسم تایید شده و احتمال می‌دهیم این تالاب به خوبی احیا نشده باشد و مجددا شاهد تکرار فاجعه سال‌های قبل باشیم.
وی با بیان اینکه پهنه ۳۵ هکتاری میانکاله را نمی‌توان به آسانی از بار مواد آلی سیل سال ۹۷ خالی کرد و برخی از این اتفاق‌ها طبیعی است، گفت: احتمال وقوع تکرار این فاجعه در مازندران وجود دارد.

منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۱۵آذر ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
تراژدی معیشت معلمان
تراژدی معیشت معلمان
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
ویژه استان ها
حفاظت و حراست از 138 میلیون هکتار اراضی ملی کشور بعهده سازمان جنگلها ست.تشکیل ستاد هفته منابع طبیعی و آبخیزداری در خراسان رضویوقف ۲ هزار جلد مصحف شریف در خراسان رضویجمعیت "قرقاول" در زیستگاه‌های اردبیل ۱۱درصد افزایش یافتآمار کرونا اردبیل ۱۶ آذر؛ یک فوتی و ۳۱ ابتلای جدیدآمار کرونا اصفهان ۱۶ آذرماه؛ ۱۰ فوتی و ۲۰۴ ابتلای جدیدبستری ۱۱۴ بیمار جدید مبتلا به کرونا در فارسفوت 1 نفر دیگر بر اثر کرونا در سیستان و بلوچستانصلح و سازش پرونده قتل پس از ۶سال در استان کردستان به سرانجام رسیدطرح ساماندهی محله پرتمان در حال بررسی است۳۲ مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس در ایلام شناسایی شدآیا دانشجویان می توانند بیمه تامین اجتماعی شوند؟ارتباطم با دانشجویان دائمی می‌شود/ دانشجویان مراقب نفوذی‌ها باشندآمار کرونا کرمانشاه ۱۶ آذر؛ یک فوتی و ۴۱ ابتلای جدید۸۹ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژهآمار کرونا کاشان ۱۶ آذر؛ یک فوتی و ۲۶ ابتلای جدیدبرنامه مراکز تجمعی و منتخب واکسیناسیون کووید ۱۹ اصفهان در روز سه‌شنبه ۱۶ آذرماهفرماندار شهرستان گلپایگان منصوب شدابتلا ۲۱۶ نفر به کرونا در آذربایجان غربیبستری ۳۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اردبیل