hamburger menu
search

redvid esle

redvid esle

رویداد ایران > چندرسانه ای > ویدئو > (ویدئو) روایت یکی از پیچیده‌ترین عملیات‌های هوایی دنیا

(ویدئو) روایت یکی از پیچیده‌ترین عملیات‌های هوایی دنیا

خلبانان ایرانی با انجام یکی از پیچیده‌ترین عملیات‌های هوایی دنیا موجب شکسته‌شدن ستون‌فقرات نیروی هوایی رژیم بعثی عراق شدند.

نیروی هوایی ارتش چندین عملیات را در زمان دفاع مقدس طراحی و اجرا کرد، اما بدون شک می‌توان گفت بزرگ‌ترین یورش نیرو‌های کشورمان در عملیاتی بود که عمق خاک دشمن را هدف قرار دارد، این عملیات که ۱۵ فروردین‌ماه سال ۶۰ انجام شد در جهان به عملیات H-۳ معروف است.

توجه عقاب‌های ایرانی به پایگاه‌های سه‌گانه بعثی

به گزارش فارس، نیرو‌های عراقی با یورش خود در چندین جبهه وارد خاک ایران اسلامی شدند و قصد داشتند تا در یک روز خوزستان را جدا کنند، اما با مقاومت ۳۴ روزه مدافعان شهر روبه‌رو و پس از مدت طولانی زمین‌گیر شدند، ان‌ها فقط توانستند بخشی از خرمشهر را به تصرف خود دربیاورند.

پس از گذشت بیش از ۳۰۰ روز نبرد بین نیرو‌های ایرانی و عراقی، فرماندهان کشورمان طرح و برنامه‌ای را برای آزادسازی این شهر آماده کردند، اما یک مشکل بر سر راه بود و آن هم نیرو‌های عراق بود، صدام به صورت روزانه پیشرفته‌ترین تجهیزات هوایی را تحویل می‌گرفت و به همین خاطر باید راه کاری برای مقابله با آن‌ها اندیشیده می‌شد.

تمامی فرماند‌هان این موضوع را می‌دانستند که مقابله در زمان حمله نیرو‌های ایرانی با هواپیما‌های عراقی باید توسط جنگنده‌های ایرانی انجام شود، اما به خاطر تعداد بالای هواپیما‌های رژیم بعث باید پیش از حمله ضربه محکمی بر پیکره این نیرو وارد می‌شد، از طرفی به واسطه ستون پنجم عراق در ایران، ژنرال‌های عراق خبر داشتند که نیرو‌های ایرانی قصد انجام یک عملیات بزرگ را دارند پس برای مقابله با آن و جلوگیری از تلفات، تمامی جنگنده‌های خود را به یک پایگاه دور دست در منطقه الولید منتقل کردند.

در این منطقه که در نزدیکی مرز اردن و عراق قرار دارد ۳ پایگاه متروکه هوایی وجود داشت که به راحتی می‌شد پرنده‌های عراقی در آنجا نگهداری و در موقع نیاز وارد عمل شوند، پس حدود ۸۰ درصد توان هوایی عراق به منطقه الولید انتقال پبدا کرد، وقتی خبر به ایران رسید به نیروی هوایی کشور دستور داده شد تا به هر نحوی این پایگاه‌ها منهدم شود، اما این کار مشکل بود.

(ویدئو) روایت یکی از پیچیده‌ترین عملیات‌های هوایی دنیا

حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و فرمانده وقت کل قوا در دیدار خلبانان و خدمه شرکت‌کننده در عملیات حمله به پایگاه‌های هوایی الولید عراق موسوم به «عملیات اچ ۳» که ۱۸ فروردین ۱۳۶۰ انجام شد، بیاناتی ایراد کردند.
ایشان در بخشی از بیانات خود فرمودند: «من کم کم از بزرگی این عملی که آقایان انجام دادند و طرح‌ریزی که آقایان کردند، هر چه بیشتر صحبت شد بیشتر عمق مطلب را فهمیدم. این مسأله ثابت کرد که بحمدالله جوانان عزیز ما با اتکا به ایمان و خدا کار‌ها را طوری انجام دادند که نظیر اعجاز بود و من اگر از دعا چیزی بالاتر می‌دانستم آن را به آقایان هدیه می‌کردم، لکن دعای برای شما که من می‌کنم و کردم از همه هدیه‌ها بالاتر است؛ و من از خدای تبارک و تعالی می‌خواهم که شما آقایان در همه مراحل موفق باشید و کشور خودتان و اسلام عزیز را حفظ کنید و آن ریشه‌های فاسدی که در کشور هست، با جدیت خودتان از بین ببرید و من از همه ارتش، چه نیرو‌های هوایی، چه نیرو‌های زمینی، و چه نیرو‌های دیگر، دریایی، از همه قوای مسلح، همیشه پشتیبانی کرده‌ام و می‌کنم و از قول ملت هم همین عمل را انجام داده و می‌دهم و شما را سزاوار این می‌دانم که ملت همه پشت سر شما و پشتیبان شما‌ها باشند»

منبع: fararu-722676

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
برچسب ها
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد