hamburger menu
search

redvid esle

redvid esle

رویداد ایران > رویداد > اقتصادی > «تهران» پایتخت تورم مسکن ایران/ مرکز آمار برای اولین بار منتشر کرد

«تهران» پایتخت تورم مسکن ایران/ مرکز آمار برای اولین بار منتشر کرد

مرکز آمار برای اولین بار، محاسبه شاخص قیمت املاک مسکونی به تفکیک استان در بهار ۱۴۰۲ را منتشر کرد؛ تورم مسکن در تهران، در بالاترین سطح قرار گرفت.

به گزارش شبکه شرق، مرکز آمار ایران برای نخستین بار، محاسبه شاخص قیمت املاک مسکونی به تفکیک استان، در بهار ۱۴۰۲ را منتشر کرد؛ تورم مسکن در تهران، در بالاترین سطح قرار گرفت.

بررسی‌ها نشان می‌دهند که تورم فصلی مسکن در بهار ۱۴۰۲، در استان «تهران» بالاترین سطح و در استان «ایلام»، پایین‌ترین سطح را تجربه کرده است.

مسکن به یکی از مهمترین دغدغه ‌های این روزهای مردم تبدیل شده است. قیمت مسکن در این سال‌ها تورم شدیدی را تجربه کرده که این تورم در استان‌های مختلف متفاوت بوده است. بر اساس آخرین آمارهای اعلام شده از مرکز آمار ایران از تورم فصلی مسکن در بهار ۱۴۰۲، استان تهران در صدر تورم فصلی مسکن در کشور قرار گرفته است. از سوی دیگر استان ایلام کمترین تورم فصلی مسکن را در بهار سال گذشته تجربه کرده است.

بازار پرحرارت تورم مسکن در تهران

همان‌طور که گفته شد، در طول این سال‌ها، تورم مسکن در استان‌های مختلف کشور متفاوت بوده است. آخرین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد استان تهران با ۳۶.۵ درصد بیشترین تورم فصلی مسکن در بهار ۱۴۰۲ را داشته است.

در جایگاه بعدی بیشترین تورم فصلی در بهار سال گذشته، «هرمزگان» قرار گرفته است که بر اساس آمارها تورم فصلی این استان معادل ۳۱.۹ درصد بوده است.

سومین استان با بیشترین تورم فصلی در بهار ۱۴۰۲، «البرز» بوده است. طبق آمارها، تورم فصلی در این استان در بهار سال گذشته، ۲۷.۸ درصد بوده است. می‌توان گفت این استان، به دلیل نزدیکی به پایتخت، تورم فصلی بالایی را در بهار تجربه کرده است.

کمترین نرخ تورم فصلی مسکن در استان ایلام

در میان استان‌های کشور سه استان ایلام، گلستان و گیلان کمترین تورم فصلی مسکن را در بهار ۱۴۰۲ تجربه کرده‌اند. در این میان تورم فصلی استان ایلام با ۱۱.۳ درصد کمترین سطح در میان استان‌های کشور را داشته است.

همانطور که عنوان شد بر اساس آمار در جایگاه‌های بعدی استان‌های شمالی کشور قرار گرفته‌اند. به عنوان مثال استان گلستان با تورم فصلی ۱۱.۵ درصدی و استان گیلان با تورم فصلی ۱۲.۷ درصدی به ترتیب کمترین تورم فصلی بهار ۱۴۰۲ را به ثبت رسانده‌اند.
 

تورم مسکن

به طور کلی، می‌توان گفت، در میان سه استانی که بیشترین تورم مسکن را داشته‌اند، نقش استان‌های مرکزی بیشتر و در میان سه استانی که کمترین تورم مسکن را در بهار سال گذشته داشته‌اند، نقش استان‌های شمالی پررنگ‌تر بوده است.

منبع: sharghdaily-924852

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
برچسب ها
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد