hamburger menu
search

redvid esle

redvid esle

رویداد ایران > رویداد > سیاسی > هشدار پلیس و جو امنیتی در پاکستان/ تحریک انصاف فراخوان تظاهرات داد

هشدار پلیس و جو امنیتی در پاکستان/ تحریک انصاف فراخوان تظاهرات داد

پلیس پاکستان پس از فراخوان تظاهرات و اعتراض به نتایج انتخابات، هشدار داد که با تجمعات غیرقانونی به شدت برخورد خواهد کرد.

به گزارش شبکه شرق، پس از آنکه نخست‌وزیر سابق پاکستان از حامیان خود خواست در اعتراض به تقلب در انتخابات، تجمعات صلح‌آمیز برگزار کنند، پلیس پاکستان امروز (یکشنبه، ۲۲ بهمن ماه ۱۴۰۲) هشدار داد که با تجمعات غیرقانونی به شدت برخورد خواهد کرد.

کاندیداهای مستقل که بیشتر به حزب تحریک انصاف عمران خان مرتبط هستند، بیشترین کرسی‌ها را در انتخابات پارلمانی به دست آورده‌اند و فرصت‌های حزب مسلم لیگ شاخه نواز مورد حمایت ارتش را برای پیروزی اکثریت حاکم دچار تنش کرده‌اند.

به نوشته روزنامه «دیلی میل»، اما کاندیداهای مستقل نمی‌توانند دولت تشکیل دهند و کشور با چندین هفته بی‌ثباتی سیاسی روبرو می‌شود چون احزاب رقیب باید درباره ائتلاف‌های احتمالی گفت‌وگو کنند.

سران حزب تحریک انصاف پاکستان مدعی‌اند که اگر در انتخابات تقلب نمی‌شد، می‌توانستند اکثریت کرسی‌ها را کسب کنند. اینترنت تلفن‌های همراه در روز انتخابات در سراسر کشور قطع بود و شمارش آرام آرا این ظن را به وجود آورده که ارتش در روند تضمین موفقیت حزب مسلم لیگ پاکستان شاخه نواز نفوذ کرده است.

«گوهر علی خان»، رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان در یک نشست خبری گفت: در سراسر پاکستان انتخابات به شیوه‌ای ظریف دستکاری شده است. از حامیان حزب می‌خواهیم تا راهپیمایی صلح آمیزی را امروز برگزار کنند.

مقامات هشدار دادند که اقدامات سختگیرانه‌ای انجام خواهند داد و گفتند که دستورات موسوم به بخش ۱۴۴ وجود دارد که طبق قانون دوران استعمار که تجمع دو یا چند نفر را ممنوع می‌شود، این اقدامات سختگیرانه اجرایی می‌شود.

پلیس اسلام‌آباد در بیانیه امروز خود آورده است: «برخی افراد به تجمعات غیرقانونی در اطراف کمیسیون انتخابات و سایر ادارات دولتی دامن می‌زنند. با تجمعات غیرقانونی برخورد قانونی خواهد شد. لازم به ذکر است که درخواست برای تجمع نیز جرم است.»

هشدار مشابهی در راولپندی نیز صادر شد، در حالی که خبرنگاران خبرگزاری فرانسه مشاهده کردند که ده‌ها پلیس مجهز به تجهیزات ضد شورش در نزدیکی «بازار آزادی» در لاهور مستقر شده‌اند.

ژنرال «سید عاصم منیر» از مقام‌های نظامی پاکستان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: ملت برای خروج از سیاست هرج و مرج و قطبی سازی که مناسب یک کشور مترقی ۲۵۰ میلیون نفری نیست، به دستان پایدار و شفابخش نیاز دارد.

فراخوان تحریک انصاف برای تظاهرات سراسری در اعتراض به نتیجه انتخابات پاکستان

حزب تحریک انصاف در فراخوانی از هوادارانش خواست تا در تظاهرات مسالمت‌آمیز در سراسر کشور علیه آنچه تقلب در انتخابات خوانده است، شرکت کنند.

حزب تحریک انصاف پاکستان در اعتراض به آنچه تقلب در انتخابات این کشور خوانده، فراخوان تظاهرات سراسری منتشر کرد.

در ادامه این فراخوان آمده است: اعتراضات مسالمت‌آمیز از ساعت 14:00 امروز (یکشنبه، 22 بهمن) در سراسر پاکستان آغاز خواهد شد.

حزب تحریک انصاف که بنیان‌گذار آن، عمران‌خان در زندان به‌سر می‌برد، از شرکت در انتخابات منع شده بود، اما نامزدان طرفدار این حزب که به‌طور مستقل در انتخابات اشتراک کرده بودند، با 102 رأی پیشتاز هستند و پس از آن نامزدان حزب «مسلم لیگ (نواز)» با 73 کرسی و حزب «مردم پاکستان» با 54 کرسی در جایگاه‌های دوم و سوم قرار دارند.

حزب تحریک انصاف برای تشکیل دولت به تنهایی به 169 کرسی نیاز دارد و در شرایط کنونی، باوجود پیشتازی در انتخابات، نمی‌تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد.

پارلمان پاکستان در مجموع 342 کرسی وجود دارد. از این تعداد سرنوشت 266 کرسی از طریق انتخابات مستقیم تعیین می‌شود. بر اساس قانون اساسی پاکستان 10 کرسی برای اقلیت‌های مذهبی و 60 کرسی برای زنان در نظر گرفته است که با نمایندگان نسبی در میان احزاب با بیش از پنج درصد آرا پرخواهند شد.

این در حالی است که حزب مسلم‌لیگ نواز شریف اعلام پیروزی کرده و در عین حال بدون توجه به پیشتازی نامزدان طرفدار عمران خان به‌دنبال ائتلاف با احزاب مردم پاکستان به رهبری بلاول بوتوزرداری و جمعیت علمای پاکستان است.

منبع: sharghdaily-918338

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
برچسب ها
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد