رویداد ایرانفهرست جستجو
رویداد ایراناستان هاویژه استان هامترو اسلامشهر نیازمند تزریق اعتبار/پیشرفت ۵۰ درصدی است

مترو اسلامشهر نیازمند تزریق اعتبار/پیشرفت ۵۰ درصدی است

مترو اسلامشهر نیازمند تزریق اعتبار/پیشرفت ۵۰ درصدی است

عملیات اجرایی مترو اسلامشهر به عنوان یکی از مهمترین نیازهای حمل و نقل مردم این منطقه در حالی به نیمه راه رسیده که نیازمند تزریق اعتبار است.

عملیات اجرایی مترو اسلامشهر در امتداد خط سه مترو «آزادگان» از سال ۱۳۹۷ و با اعتبار ۳۸۵ میلیارد تومانی آغاز و پس از یک سال کارگاه این پروژه توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (س) تجهیز و در زمستان ۱۳۹۸ عملیات حفاری مکانیزه تونل در فاز نخست این مترو به طول ۹ و نیم کیلومتر آغاز شد.

این عملیات حفاری مهم‌ترین قسمت از اجرای پروژه مترو اسلامشهر است، که اکنون پس از آنکه سه سال از آغاز عملیات اجرایی مترو می‌گذرد، حدود ۵۰ درصد پیشرفت داشته است، اما اکنون عملیات اجرایی مترو به مرحله‌ای رسیده است، که تداوم آن نیازمند حمایت جدی مسئولان استانی است.

اجرای مترو اسلامشهر در چه مرحله‌ای است

کارشناس حفاری این پروژه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ما با توجه به دانش فنی تکنولوژی اغلب دستگاه‌های مورد نیاز بومی سازی شده است و عملیات به صورت تک شیفت و در هر شیفت ۲۵ نفر در حال کار هستند،

جهان شاهی افزود: از آخرین نقطه حفاری تا میدان نماز اسلامشهر حدود پنج هزار و ۳۰۰ متر فاصله دارد، که با پیشرفت روزانه چهار و نیم متر، حدوداً یک هزار و ۱۷۷ روز (بیش از سه سال و دو ماه) دیگر برای تکمیل این تونل زمان نیاز است، اما اگر شرایط فراهم باشد، می‌توان روزانه دو شیفت کار کرد و پیشرفتی بین ۱۵ الی ۲۰ متری را متصور بود، که در این صورت می‌توانیم کمتر از ۱۵ ماه دیگر شاهد تکمیل تونل باشیم.

تزریق ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای مترو

شهردار اسلامشهر در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: شهرداری اسلامشهر به عنوان کارفرما تا امروز تنها ۴۰ میلیارد تومان از دولت دریافت ولی ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار به این طرح تزریق کرده است، اما با توجه به افزایش قیمت‌ها برای تسریع در تکمیل طرح نیازمند اعتبارات بیشتری است.

مترو اسلامشهر نیازمند تزریق اعتبار/پیشرفت ۵۰ درصدی است

محسن حمیدی افزود: البته در کنار حفاری تونل ایجاد دو ایستگاه چهاردانگه و میدان نماز نیز باید در اولویت قرار گیرد، که در همین راستا عملیات ساخت ایستگاه میدان نماز اسلامشهر به زودی آغاز می‌شود و نزدیک به ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار دارد، که برای تأمین منابع مالی احداث این ایستگاه در پی فروش اوراق مشارکت هستیم.

وی گفت: ضمانت پرداخت اوراق مشارکت ۵۰ درصد با شهرداری اسلامشهر و ۵۰ درصد با دولت است.

شهردار اسلامشهر با بیان اینکه پروژه مترو اسلامشهر ردیف اعتبار ملی دارد، گفت: به نظر می‌رسد، فاز نخست مترو اسلامشهر تا پایان سال ۱۴۰۱ مورد بهره برداری قرار گیرد.

پروژه مترو اسلامشهر باید مطابق زمانبندی اجرایی شود

استاندار تهران از جمله مسئولینی است، که از روز معارفه خود تاکنون تاکید فراوانی بر تکمیل و راه اندازی هرچه سریع‌تر مترو شهرستان‌های اطراف تهران از جمله مترو اسلامشهر داشته است، وی که در این خصوص با خبرنگار مهر سخن می‌گفت، اظهار داشت: پروژه مترو اسلامشهر از پروژه‌هایی است، که در استان تهران علیرغم مشکلات موجود در حال اجرا است و اجرای آن نیز به خوبی پیش می‌رود.

محسن منصوری با تاکید بر اجرای این پروژه طبق زمانبندی اعلام شده گفت: این پروژه باید طبق زمان بندی اجرا پیش برود، هر جایی هم احساس نیاز چه از لحاظ تأمین منابع و چه از لحاظ حل اختلافات بین دستگاه‌ها شود، کمک خواهیم کرد.

طرح تردد ریلی بین شهرستان‌های استان و شهر تهران ۱۷ سال پیش برای اولین بار مطرح شد و در این مدت افراد بسیاری در خصوص اجرایی شدن آن وعده دادند، اما امروز و بیش از هر زمان دیگر امیدها برای راه اندازی مترو بین شهرستان‌های اطراف تهران با پایتخت پر رنگ شده است.

بهره برداری از مترو اسلامشهر نقش فراوانی در جابجایی مسافران بین تهران و این شهرستان داشته و کاهش چشمگیری را در تردد روزانه ۲۰۰ هزار خودرو به تهران شاهد خواهیم بود.