تبلیغات
  • زمان انتشار: 24 شهریور 1399, 11:03
  • / کد خبر: 46246

رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار اصفهان:

جذابیت دلار، صادرات میوه را افزایش داده است/ رونق سلف خری در باغات کشور

جذابیت دلار، صادرات میوه را افزایش داده است/ رونق سلف خری در باغات کشور رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار اصفهان گفت: در شرایطی که میوه های پاییزه پیش فروش می شوند احتمال می رود در آینده ای نزدیک با کمبود و افزایش قیمت میوه های پاییزه مواجه می شویم.
ناصر اطرج  با اشاره به رونق صادرات در بازار میوه، اظهار کرد: متاسفانه به دلیل جذابیت نرخ دلار، برخی کشورهای همسایه در باغات کشور از جمله شمال ایران، سلف خری می کنند، به عنوان مثال در حال حاضر پرتقال شمال و کیوی را بر روی درخت خریداری می کنند.
وی افزود: در این شرایط که میوه های پاییزه پیش فروش می شوند احتمال می رود در آینده ای نزدیک با کمبود و افزایش قیمت میوه های پاییزه مواجه می شویم.
وی تصریح کرد: در حال حاضر سیب درختی، پرتقال، کیوی و بسیاری از میوه های موجود در بازار به دلیل جذابیت قیمت دلار صادر می شوند و تا زمانی که درهای صادرات باز باشد شرایط بازار همین گونه خواهد بود.
قیمت میوه های وارداتی با نرخ دلار در ارتباط است
نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار اصفهان نیز در گفت‌وگو با ایسنا درباره افزایش قیمت میوه های وارداتی همچون آناناس، انبه، موز، زنجبیل و  ...، اظهار کرد: قیمت میوه های وارداتی کاملا با نرخ دلار در ارتباط است و با توجه به بالا بودن هزینه های تجاری میوه های وارداتی در حال حاضر ارزش یک کشتی موز نزدیک ۲۰۰ میلیارد تومان است و اگرچه امکان دارد محصول بعضا با دلار ۲۴ یا ۲۳ هزار تومان ثبت سفارش شود اما بازرگان با نرخ دلار ۲۷ هزار تومان باید پرداخت هزینه کند.
علی مهرکش با اشاره به اینکه آناناس به صورت کارتنی معامله می شود، گفت: امروز هر کارتن آناناس در میدان میوه و تره اصفهان ۶۵۰ هزار تومان قیمت گذاری شد، البته اکنون آخر فصل این میوه بوده و اوایل مهر ماه فصل جدید این محصول است و احتمال دارد با افزایش واردات قیمت آن کمتر شود.
وی توضیح دهد: قیمت آناناس های موجود در بازار در کارتن های ۵ تایی هر دانه ۱۲۰ تومان و هر کارتن ۱۰ تایی دانه ای ۶۰ هزار تومان است.
نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار اصفهان با بیان اینکه هر کیلو موز لوکس درجه یک ۱۸۵۰۰ تومان و موز ایرانی ۱۲ هزار تومان است، گفت: قیمت انبه موجود در میدان میوه و تره بار امروز ۴۵ هزار تومان است در حالیکه در تهران ۵۴ هزار تومان عرضه شده است.
وی درباره اینکه چرا قیمت میوه های وارداتی در سطح عرضه بعضا تا حدود ۱۰۰ درصد افزایش یافته است، گفت: طبق روال گذشته سود میوه های وارداتی در سطح خرده فروشی ۱۵ درصد است، البته با سود بالاتر فروخته می شود.
وی به دیگر میوه های تابستانه اشاره کرد، اظهار کرد: میزان تولید و عرضه میوه های تابستانه در اواخر این فصل مناسب است، اما قیمت ها رو به بالا است؛ به عنوان مثال نرخ هلو در میدان میوه و تره بار ۱۰ هزار تومان، انواع شلیل از ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان، انگور بین ۳۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان، نارنگی نوبرانه ۸۰۰۰ تومان است.
وی با تاکید بر اینکه متاسفانه امروز فاصله بین میوه در میدان میوه و تره بار تا سطح عرضه از لحاظ کیلومتر و قیمت بسیار بالا است، تصریح کرد: به نظر می رسد در پاییز کمبودی برای تامین میوه نداشته باشیم، اما قیمت ها نسبت به سال گذشته حتی تا ۱۰۰ درصد افزایش خواهد داشت و این به دلیل افزایش هزینه ها و تفاوت نرخ ارز و ریال بین ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
(تصاویر) آتش سوزی در بستر زاینده رودمشکل صدور پروانه ساخت پلاک های قولنامه ای حل می شودثبت حدود ۲۲ هزار بستری و ۱۶۶۰ مرگ کرونایی در البرزبستری ۱۵۴ بیمار مبتلا به کرونا طی یک روز در بیمارستان های همدانقیمت میوه و تره بار در بازار امروز ۸ آبان‌ماه+ جدول۵ ردیف از کاشی‌های سقاخانه چهارراه نقاشی به سرقت رفتفوت ۷ بیمار کرونایی در اردبیل/ ۷۱ بیمار جدید در مراکز درمانی اردبیل بستری شدندتهران| رکوردزنی ۹ باره کرونا در مهرماه/ بستری بیش از ۶۰۰۰ مبتلا در بیمارستان‌‌های استانتعطیلی مدارس سه شهرستان در خراسان رضوی تمدید شدتعطیلی اتوبوس و مترو در شیراز/ تمدید محدودیت ها در فارسابتلا و فوت کرونا در گناوه بالا است/ لزوم پرهیز از تجمع غیرضروری۱۰۰ اتوبوس تا ۱۳ آبان به ناوگان حمل و نقل عمومی افزوده می شوداصلی‌ترین علت افزایش جانباختگان کرونایی در هرمزگان/سالمندان قربانیان مظلوم کروناتعامل شرکت آبفا و نیروی انتظامی برای ایجاد سلامت پایدار در استان اصفهانمرئی سازی و همسح سازی دریچه منهول های فاضلاب شهر ورزنهاصلاح خط انتقال روستای قلعه داراولین جشنواره هنروری کارکنان آبفای استان اصفهان با موضوع (آب، همدلی و زیست پایدار با کرونا )آغاز بهره‌برداری از محل دائمی نمایشگاه‌های اصفهان در ۱۴ آبان‌ ۹۹کاهش ۷۸ درصدی جابجایی مسافر توسط قطارهای مسافربری راه آهن در ۷ ماه ابتدایی امسالچمن مصنوعی روستای رکن آبادبردسکن آماده بهره برداری و افتتاح شد.برگزاری نشست معین های اقتصادی فرهنگی شهرستان چناران۸۴۱ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های یزد بستر شدندبا مناطق پرخطر کرونایی در استان قزوین آشنا شویدآمار کرونای اصفهان ۷ آبان؛ ۲۳ فوتی و ۲۴۴ ابتلای جدیدشانزدهمین جلسه عصرانه های کار آفرینی برگزار شد