• زمان انتشار: 1400/09/11 07:23
  • / کد خبر: 100460

ظرفیت سالانه تولید برق در شهرکهای صنعتی افزایش می یابد

ظرفیت سالانه تولید برق در شهرکهای صنعتی افزایش می یابد

معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران گفت: درصدد هستیم طی تفاهمی با وزارت نیرو ظرفیت تولید و تامین برق برای برخی از شهرکهای صنعتی از جمله شهرک صنعتی کاشمر را تا دو برابر افزایش دهیم.

مشهد پایگاه خبری رویداد ایران-علی رسولیان در حاشیه بازدید رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از شهرک صنعتی کاشمر در جریان سفر رییس مجلس به این شهرستان در جمع خبرنگاران افزود: با وجود اینکه قانون وزارت نیرو را موظف کرد که تا ورودی شهرک صنعتی برق را تامین نماید اما برای حمایت از بخش تولید، سازمان صنایع کوچک مشارکت 30 درصدی در ایجاد پستهای برق و شبکه انتقال را تقبل کرده است.

وی اظهار داشت: راهکارهایی از جمله توسعه برق از طریق نصب نیروگاه های خورشیدی بویژه برای شهرکهای صنعتی که مشکلات آب و زیست محیطی دارند در دستور کار قرار گرفته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: زمین رایگان در شهرکها و نواحی صنعتی برای نصب نیروگاه سی.اچ.پی و کوچک مقیاس نیز در حال واگذاری است تا دیگر هیچ کمبودی در تامین برق شهرکها وجود نداشته باشد. 

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران تامین آب را یکی از مشکلات جدی واحدهای صنعتی کشور دانست و گفت: در این راستا سازمان صنایع کوچک چندین مسیر را برای تامین آب مورد نیاز واحدهای صنعتی در نظر گرفته که مهمترین آن استفاده از پساب است.

به خبرنگار ایرنا افزود: با این حال واحدهای صنعتی حداکثر صرفه جویی را در آب مصرفی خود اعمال می کنند.

وی اظهار داشت: مهمترین مسئولیت سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران، تامین زیرساختهای صنعتی و تجاری در بخشهای مختلف آب، برق و گاز و زمین است که در این زمینه برنامه های منسجمی را تنظیم کرده که بخشی از تحقق این برنامه ها به نحوه همکاری دستگاه های اجرایی خدمات رسان مربوط می شود.

وی بیان کرد: بازچرخانی پساب شهرکهای صنعتی یکی از روشهای موثر برای تامین آب مورد نیاز واحدهای تولیدی است که حداقل می توان سه هزار لیتر آب از این محل تامین کرد و دوباره در بخش تولید مورد استفاده قرار داد که اجرای این مهم را در قالب ایجاد تصفیه خانه آغاز کردیم.

رسولیان با اشاره به بازدید رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از تصفیه خانه شهرک صنعتی کاشمر، اظهار امیدواری کرد که این تصفیه خانه در سال آینده به بهره برداری برسد.

وی استفاده از آب بدست آمده از محل صرفه جویی بخش کشاورزی اظهار داشت: حتما باید وزارت جهاد کشاورزی کمک کند که با حفظ تولید آن بخش، بتوان سهم آب صنعت را افزایش داد و اشتغال این بخش را حفظ کرد.

معاون وزیر صمت اظهار امیدواری کرد که از محل بازچرخانی پساب صنعتی و صرفه جویی آب کشاورزی بتوان به تعادل بخشی تامین آب در شهرکهای صنعتی دست یافت.

رسولیان کمبود منابع مالی را یکی از مشکلات صنایع کوچک کشور ذکر و اظهار امیدواری کرد که بانکها سهم بیشتری از تسهیلات خود را به این صنایع اختصاص دهند چرا که طی دو سال اخیر صاحبان صنایع به تامین مالی و ارز مورد نیاز کشور کمک شایانی نموده لذا باید بتوان با حمایت از آنها مانع آسیب بیشترشان شد. 

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران گفت: در تلاش هستیم طی تفاهم با سازمانهای مدیریت و برنامه ریزی در استانها بخشی از منابع مالی از محل کمکهای فنی و اعتباری را طی تفاهم با بانکها به صنایع کوچک اختصاص دهیم، از سوی دیگر تسهیلات تبصره 18 قانون بودجه، طرح فهام وزارت نیرو و منابع شرکتهای صنایع معدنی که سیاست وزارت صمت نیز می باشد، محل خوبی برای تامین مالی صنایع کوچک به شمار می رود.

رسولیان شهرک صنعتی کاشمر را یکی از شهرکهای تقاضامحور دانست و افزود: طرح توسعه 100 هکتاری این شهرک آغاز شده و هیچ مشکلی در تامین منابع مالی برای اجرای آن وجود ندارد.

وی اضافه کرد: واحدهای بسیار خوبی در زمینه محصولات لبنی و آشامیدنی و گیاهان دارویی در این شهرک فعال است که صادرات محور بود و حجم گسترده و متنوعی از کالاها را تولید می کنند.


ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
تراژدی معیشت معلمان
تراژدی معیشت معلمان
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
ویژه استان ها
آمار کرونا کاشان ۳۰ دی؛ بدون فوتی، ۱۰۴ ابتلای جدیددستگاه‌های متولی در صیانت از باغستان سنتی قزوین موفق نبودند‌آخرین وضعیت پرونده محیط‌بان کرمانشاهی/ جلسه صلح و سازش ‌برگزار می‌شودقیمت آپارتمان در تهران؛ ۳۰ دی ۱۴۰۰برنامه مراکز واکسیناسیون کرونا در بابل پنجشنبه ۳۰ دی‌ماه۲۰.۸ درصد افراد بالای ۱۸ سال دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کردندبرنامه مراکز واکسیناسیون کرونا در اصفهان پنجشنبه ۳۰ دی‌ماهتوسط مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی برنامه‌های گرامیداشت هفته زن تشریح شدموافقت مقام معظم رهبری با اطلاق شهادت برای آتش‌نشانان حادثه پلاسکوهشدار نارنجی هواشناسی در استان سمنان/ سرما و بارش برف از امشبتزریق واکسن آسترازنکا در گیلان از هفته آیندهتعطیلی ادارات کردستان پنجشنبه 30 دی 1400/ تمام محورهای اصلی استان مسدود شدروستای هیر قزوین منطقه ای چشم نواز با طبیعتی زیباکف بودجه برای اجاره آپارتمان در تهرانوقوع زلزله ۴.۹ریشتری درآران و بیدگل/تیم‌های ارزیاب خسارت اعزام شدگزارش از یک کارآفرینی خاص؛ تجلی زیبایی طبیعت زاگرس ‌با دوخت لباس محلیچالش فرآوری یاقوت کویر در قطب تولید/ فروش فله‌ای و سودهایی که به جیب دلالان می‌رودبا وجود شبکه "شاد" ،در حوزه های آموزشی و پرورشی از پیام رسان های خارجی استفاده نشودبرای ارتقای کشاورزی، توسعه کشت قراردادی در اولویت سازمان جهاد کشاورزی استبقاع متبرکه سنگر و خط مقدم مبارزه فرهنگی با دشمنان است