تبلیغات
  • زمان انتشار: 1400/07/01 11:38
  • / کد خبر: 90470

وزوز گوش عارضه کدام واکسن کووید -۱۹ است؟

وزوز گوش عارضه کدام واکسن کووید -۱۹ است؟ چند صد نفر از اهالی کالیفرنیا در ایالات‌متحده می‌گویند که پس از دریافت واکسن کووید -۱۹ در گوش خود صدای زنگ شنیدند، اما آیا زنگ و یا وزوز گوش به عنوان یک عارضه جانبی نادر واکسن کووید -۱۹ محسوب می‌شود؟
در ماه آگوست سازمان غذا و دارو(FDA) و آژانس دارویی اروپا (EMA) وزوز گوش را به عنوان عارضه جانبی احتمالی واکسن جانسون و جانسون اعلام کردند. با این حال نهادهای نظارتی در ایالات متحده اظهار کردند: هیچ رابطه علت و معلولی بین این عارضه و واکسن‌های فایزر و مدرنا که از فناوری مختلف استفاده می‌کند، وجود ندارد.
بیش از ۱۰ هزار و ۲۵۰ نفر در ایالات متحده گزارشی در مورد وزوز گوش به پایگاه اطلاعاتی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها(CDC) ارائه کرده‌اند. اکثر گزارش‌ها شامل افرادی است که با فایزر یا مدرنا واکسینه شده‌اند. این پایگاه داده گزارش‌هایی از مردم جمع‌آوری می‌کند که ممکن است ناقص، نادرست یا تأیید نشده باشد.
مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها اعلام کرده‌اند تعیین اینکه آیا وزوز گوش با واکسیناسیون ارتباط دارد، دشوار است؛ زیرا این بیماری بسیار رایج و درک علت آن دشوار است. تخمین زده می‌شود نزدیک به ۱۵ درصد از مردم، یعنی حدود ۵۰ میلیون آمریکایی، نوعی وزوز گوش را بعد از کرونا تجربه می‌کنند؛ دلایل وزوز گوش، آسیب به سر، احتقان سینوسی، اضطراب، بیماری‌های خود ایمنی و فشار خون بالاست.
رابرت اسکولی، در این خصوص اظهار کرد: افراد پس از عفونت‌های ویروسی و بعد از واکسیناسیون با انواع دیگر واکسن‌ها نیز به وزوز گوش مبتلا می‌شوند، اما این عارضه برای همه افراد رخ نمی‌دهد؛ بنابراین دشوار است که بفهمیم علت وزوز گوش تزریق واکسن عفونت ویروسی دیگر یا عامل دیگری است.
کارشناس بیماری‌های عفونی از سن‌دیگو کالیفرنیا، گفت: برخی از گزارش‌های وزوز گوش پس از واکسن ناشی از پاسخ ایمنی غیر منتظره به تلقیح یا التهاب بوده است؛ اگرچه مکانیسم دقیق آن مشخص نیست، اما اکثر گزارش‌ها احتمالاً اتفاقی است که توسط چیز دیگری ایجاد شده است؛ برخی از این گزارش‌ها وزوز گوش را در کمتر از یک روز پس از واکسیناسیون اعلام کردند که برای پاسخ ایمنی زمان بسیار کمی است چون پاسخ‌های ایمنی معمولاً بعد از یک یا دو هفته ایجاد می‌شود.
در کارآزمایی بالینی فایزر ۶ مورد وزوز گوش در افراد واکسینه شده گزارش شد که هیچ موردی در گروه دارونما وجود نداشت.
شرکت فایزر در این خصوص گفته محققان هر موردی را بررسی و مشخص کردند که هر ۶ نفر دارای بیماری‌های زمینه‌ای (مانند سابقه وزوز گوش و میگرن، سابقه فشار خون بالا، آلرژی فصلی و کم‌کاری تیروئید) بودند یا داروهایی مصرف می‌کردند که احتمال بیشتری برای بروز این مساله ارائه می‌دهند. علت دیگری برای این رویداد نسبت به واکسن وجود دارد.
نتایج تحقیقات در مورد کووید -۱۹ حاکی از ارتباط این بیماری با مشکلات شنوایی است. براساس نتایج تحقیق دانشگاه منچستر، ۱۴.۸ درصد از افراد مبتلا به کووید -۱۹ وزوز گوش و ۷.۶ درصد آنان کم شنوایی را تجربه می‌کنند.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز شنبه ۲۴مهر ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
تراژدی معیشت معلمان
تراژدی معیشت معلمان
تراژدی معیشت معلمان
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
ویژه استان ها
آمار کرونا قم ۲۴ مهر؛ ۶ فوتی و ۵۵ ابتلای جدیدآمار کرونا استان مرکزی ۲۴ مهر؛ ۱۰ فوتی و ۲۶۹ ابتلای جدیدآمار کرونا سمنان ۲۴ مهر؛ ۱۳ ابتلای جدیدیکه‌تازی کرونا در استان فارس؛ وضعیت کنونی شکننده و ناپایدار است"یزدانشهر" استان کرمان دوباره لرزیدقتل نوزاد ۱۸ماهه در سنندج/ قاتل دستگیر شدردیابی و بازگشت بیش از ۳۵ درصد کالاهای دیجیتال مفقودی و سرقتی به مال‌باختگانصدای پای پیک ششم کرونا در اردستان شنیده می‌شوداخراج مجرم خانه سالمندان بروجردثبت ۱۱ خانه تاریخی همدان در فهرست آثار ملی ایرانشهرهای قرمز کرونایی استان آذربایجان‌غربی افزایش یافتبروزرسانی پاسخ به استعلامات ادارات دولتی در منابع طبیعی شهرستان قوچانآمار کرونا اردبیل ۲۴ مهر؛ یک فوتی و ۲۵ ابتلای جدیدنصب و راه اندازی 239 دستگاه آبگرمکن خورشیدی در روستاهای کم برخوردار خراسان رضوی6 کیلومتر کمربند حفاظتی در اراضی ملی خراسان رضوی اجرا شده است.ساخت 12 هزار و 300 واحد مسكوني براي مددجويان بهزيستي خراسان رضوي۶۰ بیمار کرونایی در بیمارستان قدس پاوه بستری هستندامضاء تفاهم نامه همکاری های مشترک منابع طبیعی و نیروی انتظامی در شهرستان زبر خانکاهش ۱۵ درصدی بیماران کرونایی در استان کرمانسنگ اصفهان می‌تواند چندین برابر نفت درآمد داشته باشدراهیابی 34 نخبه قرآنی استان به مرحله کشوری چهل و چهارمین دوره مسابقات قرآن کریممنطقه حفاظت شده سالوک قرنطینه شد/ تامین علوفه مغذی جهت کنترل بیماری PPR از نیازهای منطقه"شفافیت برداشت‌ها" نخستین گام برای نجات زاینده‌رود است/ حق محیط‌زیست و کشاورزان نادیده گرفته نشود۱۸۲ بیمار کرونایی در بیمارستان های خراسان شمالی بستری هستندآمار کرونا ایلام ۲۴ مهر؛ ۲ فوتی و ۱۰۰ ابتلای جدید