تبلیغات
 • زمان انتشار: 1400/06/31 10:54
 • / کد خبر: 90270

معرفی کپسول زونیساماید

معرفی کپسول زونیساماید کپسول زونیساماید یکی از انواع داروهایی است که از آن به عنوان درمان کمکی برای بهبود بیماری پارکینسون و تشنج پارشیل استفاده می شود.
کپسول زونیساماید چیست؟

موارد مصرف

همانطور که اشاره شد این دارو به عنوان درمان کمکی برای بهبود تشنج پارشیل و بیماری پارکینسون مورد استفاده قرار می گیرد.

مکانیسم اثر

مکانسیم اثر داروی زونیساماید به شرح زیر می باشد:
 • تثبیت کننده غشاری نورونی با تاثیر گذاری بر کانال سدیم و کلسیم.
 • دارو بر فعالیت گابا تاثیری ندارد.
 • این دارو بر فاز تونیک بیشتر از فاز کلونیک اثر بخشی دارد.
بررسی کپسول زونیساماید

فارماکوکینتیک زونیساماید

فارماکوکینتیک داروی زونساماید به شکل زیر می باشد:
 • دارو جذبی سریع و کامل دارد.
 • فراهمی زیستی دارو بیشتر از ۹۰ درصد می باشد.
 • پیک سرمی دارو بین ۲ تا ۶ ساعت می باشد.
 • اتصال به پروتئین این دارو ۴۰ درصد می باشد.
 • متابولیسم دارو کبدی است و نیمه عمر آن ۶۳ ساعت می باشد.
 • دفع دارو از طریق ادرار ۶۲ درصد است و از راه مدفوع حدود ۳ درصد از آن دفع می گردد.

مقدار مصرف دارو

در اصل میزان مصرف هر نوع دارویی را پزشک معالج تعیین می کند. اما مقدار مصرف و معمول کپسول زونیساماید به شکل زیر است.

در افراد بزرگسال بالای ۱۶ سال:

دوز اولیه دارو ۱۰۰ میلی گرم یک مرتبه در روز است. در صورت نیاز پس از گذشت دو هفته از شروع مصرف دارو می توان دور را تا ۲۰۰ میلی گرم در روز یک مرتبه و یا دو مرتبه در روز برای حداقل دو هفته بیشتر نمود. بعد از آن می توان مقدار دارو را به ۳۰۰ میلی گرم در روز برای حداقل دو هفته رساند و سپس مقدار آن را تا ۴۰۰ میلی گرم در روز بیشتر نمود.
دوز نگهدارنده دارو ۴۰۰ میلی گرم در روز می باشد. دوز حداکثر دارو ۶۰۰ میلی گرم در روز است.
کپسول زونیساماید و معرفی آن

عوارض جانبی دارو

این دارو می تواند برخی از عوارض را به دنبال داشته باشد. اگر هریک از علائم و نشانه های زیر را در زمان مصرف دارو مشاهده نمودید باید خیلی سریع با پزشک خود مشورت نمایید:
درد های استخوانی، حالت سوزش، بی حسی و سوزن سوزن شدن، گیجی، از دست دادن تعادل، کمتر شدن عرق، مشکلات جسمی مثل دو بینی، مشکلات حافظه، تورم مفصل ها، نشانه های سنگ کلیه، مشکلاتی در صحبت کردن و عدم تمرکز.
علاوه بر موارد گفته شده در بالا کپسول زونیساماید می تواند عوارض شایعی مانند اسهال، گیجی، خواب آلودگی، سردرد، از دست دادن اشتها، تهوع، خستگی و مشکلات خواب را به دنبال داشته باشد.
با توجه به عوارض دارو مصرف آن در دوره بارداری و شیردهی توصیه نمی شود.
عملکرد کپسول زونیساماید

تداخلات دارویی

این دارو می تواند با برخی داروهای مهار کننده کربنیک آنهیدراز مثل استازولامید، توپیرامات، داروهای آنتی کولینرژیک مثل بنزتوپین و داروهای ضعیف کننده سیستم عصبی مرکزی مثل کاربامازپین تداخل داشته باشد. در صورت مصرف هر یک از این دارو پزشک خود را در جریان قرار دهید.

معرفی کپسول زونیساماید

موارد احتیاط زونیساماید

قبل از استفاده از این دارو در صورت وجود هر یک از موارد زیر پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید:

داشتن حساسیت به آسپرین، سابقه صرع پایدار، سابقه مشکلات کبدی یا کلیوی، سابقه سنگ کبد یا کلیه، سابقه سنگ کلیوی، سابقه مشکلات تنفسی، داشتن سابقه اسیدوز متابولیک، دارا بودن مشکلات روحی و روانی، اسهال، رژیم غذایی با چربی بالا و انجام عمل جراحی به زودی.

موارد منع مصرف دارو

در صورت داشتن سابقه حساسیت به زونیساماید یا دیگر داروهای سولفونامیدی، رنگ ها و مواد محافظ نباید این دارو را مصرف نمایید. همچنین در صورت داشتن نارسایی کلیوی مصرف دارو ممنوع است.
درمان با کپسول زونیساماید

توصیه های دارویی زونیساماید

 • این دارو باید هر روز در یک ساعت معین و بدون غذا مصرف شود.
 • کپسول را به هیچ وجه نشکنید، نجوید و یا آن را باز ننمایید، کپسول باید به شکل کامل قورت داده شود.
 • در زمان مصرف این داور باید مایعات به مقدار کافی مصرف شوند، مگر اینکه مصرف مایعات از سوی پزشک محدود شده باشد.
 • در زمان مصرف این دارو از مصرف الکل دوری نمایید.
 • داروهای صرع را همیشه باید به همراه داشته باشید.
 • این دارو می تواند سبب خواب آلودگی و گیجی، تاری دید، تهوع، استفراغ، یبوست، خشکی دهان یا از دست رفتن اشتها شود.
 • بعد از مصرف دارو در صورت داشتن مشکلاتی مانند تغییرات عصبی (تغییر در الگوی صحبت، تغییر در فکر کردن، تمایل داشتن به خودکشی، افسردگی، تغییر در فهم و حافظه، الگوی غیر عادی فکر، مشکل در جهت یابی، خواب آلودگی بیش از اندازه)، خستگی بیش از اندازه، از دست رفتن اشتها، پر نفسی، تنفس به سختی یا تنگ شدن گلو، تورم در دهان یا لب و یا زبان، گرفتگی عضلانی، ضعف، درد، بروز دانه های پوستی و خارش آن، خون ریزی با کبودی غیر معمول در دهان یا ادرار یا مدفوع، تب، گلو درد، زخم های دهانی، تورم دست و پا، درد پشت یکباره، درد در زمان ادرار، خونی شدن یا تیره شدن ادرار، سنگ کلیه، تغییر در نوع  صرع یا فرکانس وقع آن باید فورا به پزشک خود اطلاع دهید.
داروی زونیساماید

شرایط نگهداری از دارو

کپسول زونیساماید را می توان در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمود. فراموش نکنید که داروهایتان را از دسترس اطفال به دور نگهدارید.

منبع: آرگا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز شنبه ۲۴مهر ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
تراژدی معیشت معلمان
تراژدی معیشت معلمان
تراژدی معیشت معلمان
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
ویژه استان ها
آمار کرونا قم ۲۴ مهر؛ ۶ فوتی و ۵۵ ابتلای جدیدآمار کرونا استان مرکزی ۲۴ مهر؛ ۱۰ فوتی و ۲۶۹ ابتلای جدیدآمار کرونا سمنان ۲۴ مهر؛ ۱۳ ابتلای جدیدیکه‌تازی کرونا در استان فارس؛ وضعیت کنونی شکننده و ناپایدار است"یزدانشهر" استان کرمان دوباره لرزیدقتل نوزاد ۱۸ماهه در سنندج/ قاتل دستگیر شدردیابی و بازگشت بیش از ۳۵ درصد کالاهای دیجیتال مفقودی و سرقتی به مال‌باختگانصدای پای پیک ششم کرونا در اردستان شنیده می‌شوداخراج مجرم خانه سالمندان بروجردثبت ۱۱ خانه تاریخی همدان در فهرست آثار ملی ایرانشهرهای قرمز کرونایی استان آذربایجان‌غربی افزایش یافتبروزرسانی پاسخ به استعلامات ادارات دولتی در منابع طبیعی شهرستان قوچانآمار کرونا اردبیل ۲۴ مهر؛ یک فوتی و ۲۵ ابتلای جدیدنصب و راه اندازی 239 دستگاه آبگرمکن خورشیدی در روستاهای کم برخوردار خراسان رضوی6 کیلومتر کمربند حفاظتی در اراضی ملی خراسان رضوی اجرا شده است.ساخت 12 هزار و 300 واحد مسكوني براي مددجويان بهزيستي خراسان رضوي۶۰ بیمار کرونایی در بیمارستان قدس پاوه بستری هستندامضاء تفاهم نامه همکاری های مشترک منابع طبیعی و نیروی انتظامی در شهرستان زبر خانکاهش ۱۵ درصدی بیماران کرونایی در استان کرمانسنگ اصفهان می‌تواند چندین برابر نفت درآمد داشته باشدراهیابی 34 نخبه قرآنی استان به مرحله کشوری چهل و چهارمین دوره مسابقات قرآن کریممنطقه حفاظت شده سالوک قرنطینه شد/ تامین علوفه مغذی جهت کنترل بیماری PPR از نیازهای منطقه"شفافیت برداشت‌ها" نخستین گام برای نجات زاینده‌رود است/ حق محیط‌زیست و کشاورزان نادیده گرفته نشود۱۸۲ بیمار کرونایی در بیمارستان های خراسان شمالی بستری هستندآمار کرونا ایلام ۲۴ مهر؛ ۲ فوتی و ۱۰۰ ابتلای جدید