تبلیغات
  • زمان انتشار: 4 آذر 1399, 09:12
  • / کد خبر: 54735

چگونگی کیفیت آب استان؛ آیا آب اصفهان برای نوشیدن مناسب است؟

چگونگی کیفیت آب استان؛ آیا آب اصفهان برای نوشیدن مناسب است؟ تعدادی از شهروندان اصفهانی از کیفیت آب گلایه دارند و برخی دیگر در این مورد با مشکلی مواجه نشده‌اند، مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب استان اصفهان نیز در این مورد توضیحاتی ارائه داد.
 آب حیاتی‌ترین ماده‌ای است که انسان و سایر جانداران برای ادامه زندگی به آن نیاز دارند، در صورتی که با کمبود منابع آبی و یا کاهش کیفیت آن مواجه شویم مشکلاتی جدی برای ساکنان زمین ایجاد می‌شود به همین سبب تمام تلاش متخصصان برای برطرف ساختن مشکلاتی است که پیرامون حوزه آب وجود دارد.
در استان اصفهان نیز همین تلاش‌ها و پیگیری‌ها برای اینکه آب با کیفیت و سالم به دست مصرف کننده برسد صورت می‌گیرد. اما مدتی است که برخی از شهروندان اصفهانی از کیفیت آب گلایه دارند، عده‌ای اظهار می‌دارند که آب آنها چیزی مانند گچ در خود دارد و عده‌ای دیگر از مزه آب شکایت دارند، برخی از شهروندان به همین دلیل به استفاده از آب معدنی برای نوشیدن روی آورده‌اند و پیگیر برطرف شدن مشکل آب شده‌اند.
اظهار نظر شهروندان اصفهانی پیرامون آب
یکی از شهروندان اصفهانی در تماس با خبرنگار تسنیم گفت: چند روزی است که آب مزه می‌دهد و مثل قبل نیست، تا چند روز پیش هیچ مشکلی نداشتیم و به راحتی از آب شیر می‌نوشیدیم اما این مدت به خاطر مزه‌ای که می‌دهد آب را ابتدا می‌جوشانیم و بعد مصرف می‌کنم، یکی دو نفر دیگر هم همین مشکل را داشتند و در حال حاضر برای مدتی از آب معدنی استفاده می‌کنند اما از مسئولان آب و فاضلاب استان می‌خواهیم که این مشکل را برطرف کنند.
از یکی دیگر از شهروندان اصفهانی در مورد کیفیت آب پرسیدیم، وی در پاسخ گفت: در حال حاضر ما مشکلی در مورد آب نداریم، فقط فشار آن ضعیف است و ما چون طبقه چهارم هستیم و با وجود پمپ باز هم فشار آب خوب نیست و کارهایی مانند شست‌وشو و حمام را برای آخر شب می‌گذاریم که فشار آب بهتر شده باشد اما کیفیت آب برای آشامیدن مشکلی ندارد.
اصغری از دیگر شهروندانی که ساکن بهارستان اصفهان است در مورد کیفیت آب گفت: شنیدم که چند نفر از ساکنان فاز 3 بهارستان از کیفیت آب گلایه دارند که پیگیر برطرف شدن آن شدند اما ما که ساکن فاز 2 هستیم در این مورد مشکلی نداریم و آب مانند قبل است. من فقط به خاطر بچه‌هایم از دستگاه تسویه آب استفاده می‌کنم.
کیفیت آب استان اصفهان در بالاترین سطح قرار دارد
مدیر مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب استان اصفهان در این مورد گفت: پس از ادغام دو شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی در اسفند سال 98، روستاها نیز این امکان را پیدا کردند که به آبی با کیفیت آب شهری اطراف خود دست پیدا کنند. همچنین مشکل وجود نیترات در آب شرب برخی روستاهای غرب استان پس از اتصال آنها به شبکه آبرسانی شهری برطرف شد که پیشرفت بزرگی در زمینه ارتقای کیفیت آب محسوب می‌شود.
فهیمه امیری  افزود: 23 آزمایشگاه کنترل کیفیت آب در سراسر استان مستقر کردیم که از نظر تعداد در رتبه نخست در میان دیگر استان‌ها قرار گرفته‌ایم. همچنین سه آزمایشگاه دیگر نیز در شاهین‌شهر، نجف‌آباد و جاشیه چاه‌های فلمن در آینده به بهره‌برداری خواهند رسید. دو آزمایشگاه کنترل کیفی فاضلاب نیز در بهارستان و سده لنجان نیز در آینده به جمع دیگر آزمایشگاه‌های استان خواهند پیوست.
وی با بیان اینکه نظارت بر کنترل کیفیت آب به دقتی فراتر از گذشته دست یافته است، گفت: افزایش نیروهای انسانی و متخصص در حوزه کنترل کیفی در کنار توسعه آزمایشگاه‌های استان سبب شده نظارتی بسیار دقیق‌تر از آنچه که در گذشته اتفاق می‌افتاد بر کیفیت آب و فاضلاب صورت گیرد به طوری که بیش از 100 هزار آزمون کلرسنجی در شهرهای مختلف در 6 ماهه ابتدایی امسال انجام شده است. این میزان در روستاها بیش از 210 هزار آزمون گزارش شده است.
میزان کلر حل شده در آب روزانه آزمایش می‌شود
مدیر مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب استان اصفهان ادامه داد: تعداد آزمون‌های کنترل مواد شیمیایی آب روستاها در 6 ماهه ابتدایی سال 99 به بیش از 950 واحد می‌رسد. همچنین 205 مورد آزمون فلزات سنگین که از آزمون‌های تخصصی کنترل کیفیت آب محسوب می‌شود تنها در روستاهای استان گزارش شده است. این میزان در شهرها به 120 مورد می‌رسد. 280 آزمون بیولوژی منابع آبی در روستاها و 160 مورد در شهرها از دیگر آمار مهم شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در بحث کنترل کیفی آب است.
امیری با تاکید بر اینکه آب استان از میزان کلر مناسبی برخوردار است گفت: میزان مطلوبیت کلر در روستاهای استان 99.9 درصد بوده و این میزان در شهرها 100 درصد است. همچنین تیم‌های کنترل ما موظفند روزانه میزان کلر حل شده در آب را مورد آزمایش قرار دهند.
وی بیان کرد: برای بررسی توانایی کلر به کار رفته در آب، آزمایشات میکروبی نیز صورت می‌گیرد که در روستاها شاهد 5297 مورد و در شهرها 3600 مورد از این دست آزمون‌ها انجام گرفته است. تمام این آزمایشات با نظارت تیم‌های مرکز بهداشت صورت می‌گیرد و آب مناطق مختلف استان مورد تائید بهداشت قرار گرفته است.

منبع: تسنیم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های طرح اقدام ملی (فروش اقساطی) در شهر جدید گلبهاراجرای طرح "آوای ورزش در همسایگی" درشهر جدید گلبهارشهردار اصفهان: مدیریت شهری ظرفیت های خود را در حوزه سلامت به کار گرفته استمشکلات بنگاههای اقتصادی فقط تابع مسائل مالی نیست باید به عوامل بروز مشکل درون و بیرون کارگاه نیز توجه شودسفر مشاور و نماینده ی ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استان اصفهانتوسعه ارتباطات تجاری ایران و ارمنستان با تکیه بر صنعت نمایشگاهی7 هکتار از زمینهای بایر تصفیه خانه فاضلاب ورزنه برای کاشت نهال آماده سازی شدتبدیل سیستم فرایندی تصفیه خانه فاضلاب شهر ورزنه از برکه تثبیت به لاگون هوادهیلوله های فولادی خروجی ایستگاه پمپاژ تصفیه خانه فاضلاب ورزنه تعویض شددر دهه فجر صورت می گیرد؛ افتتاح 16 پروژه آبفا در استان اصفهانروزگار تلخ بیماران دیابتی در گلستان / ‌کمبود انسولین در داروخانه‌ها‌ بیماران را سرگردان کردآمار کرونا اصفهان ۶ بهمن؛ ۵ فوتی و ۲۰۰ ابتلای جدیدتخریب ‌بنای تاریخی دیگر در مجاورت میدان امام اصفهان / میراث فرهنگی‌ در کجای این بازی تلخ قرار دارد؟قیمت جدید مسکن در مناطق مختلف تهران۳ هفته آینده کرونا در اصفهان اوج می گیرددهقان فداکار؛ این بار ۱۴سالهجزئیاتی از قتل کارمند اداره گاز در تبریز/ رد هرگونه ارتباط قتل با شغل اداری مقتولممنوعیت شکار در تالاب‌های اردبیل؛ ۲ گونه ارزشمند اردک سرسفید و غاز پیشانی سفید بزرگ ‌مشاهده ‌شدواکنش آموزش و پرورش قزوین به ماجرای تنبیه بدنی دانش‌آموز روستاییکاهش نرخ ارز تاثیر چندانی در قیمت مسکن نخواهد گذاشتتازه‌ترین وضعیت شیوع کرونا در گیلان/۱۳ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارد + جدولمحدودیت‌های تردد شبانه در شهرستان‌های با وضعیت آبی اردبیل برقرار استواژگونی تانکر ۲۰ هزار لیتری بنزین/محور آزادگان مسدود استکیفیت بد آب رفسنجان کار توسعه فضای سبز را دشوار کرده استهشدارها برای خیز دوباره کرونا در اصفهان جدی‌تر شده است