تبلیغات
  • زمان انتشار: 20 مهر 1399, 14:40
  • / کد خبر: 49918

افسرده ها کم اشتها هستند/کم درآمدها بیماریهای روانی شان را کمتر درمان می کنند

افسرده ها کم اشتها هستند/کم درآمدها بیماریهای روانی شان را کمتر درمان می کنند مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به گسترش خدمات روانپزشکی طی چند دهه اخیر در کشور، گفت: موضوع مهم این روزها افزایش سواد سلامت افراد است تا با گسترش خدمات برای دریافت این خدمات به کارشناسان ما مراجعه کنند.
دکتر احمد حاجبی در نشست خبری که به مناسبت هفته سلامت روان به صورت ویدیوکنفرانسی برگزار شد، گفت: به ازای هر ۴۵ هزارنفر یک روانپزشک داریم. استاندارد خاصی در مورد این عدد تعریف نشده است و در کشورهای مختلف این عدد متفاوت است؛ البته نکته قابل تامل عدم توازن در توزیع پزشک میان جامعه است. به طور معمول در رابطه با اختلالات روانپزشکی هیچ درجه‌بندی وجود ندارد چون روند بیماری‌ها ثابت نیست. زمانی که ما بر اساس شاخص‌هایمان اعلام کردیم شیوع اختلالات روانپزشکی در کشور ۲۳.۶ درصد است درهمان زمان این اختلالات در آمریکا ۲۶.۵ درصد گزارش شد و اعداد متفاوت است.
کم درآمدها کمتر اختلالات روانی خود را درمان می کنند 


وی افزود: مطالعات نشان می‌دهد ۷۵ درصد کسانی که دچار اختلالات روانپزشکی هستند بویژه آنها که درآمد پایین و متوسط دارند از خدمتی در راستای اختلال خود استفاده نمی‌کنند. این درصد در مطالعات جهانی هم تقریبا همین میزان است.
 
کاهش اشتهای افسرده ها 
حاجبی با تاکید براینکه تغذیه سالم جزئی از شیوه زندگی سالم است، اظهار کرد: تغذیه سالم می‌تواند در سلامت روان هم آثار مثبت داشته باشد. تغذیه سالم الزاما تغذیه‌ گران نیست بلکه تغذیه‌ای است که متخصصان تغذیه آن‌ها را توصیه کرده‌اند. معمولا اختلالات روانپزشکی در تغییر عادات غذایی هم موثر است مثلا در بحث افسردگی معمولا شاهد کاهش اشتهای افراد هستیم.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درباره ارائه خدمات روانپزشکی در دوران کرونا، اظهار کرد: گروه‌های هدفی مد نظرمان بود که مداخلاتی هم صورت گرفت. سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت روان بسیار مهم است و در حال حاضر نسبت به دهه‌های قبل حرکت‌های روبه جلویی داشته‌ایم. در نظام مراقبت‌های ویژه حدود ۲۰۰۰ روانشناس در سطح یک ارائه خدمت می‌کنند و دسترسی مردم به دریافت این خدمات افزایش داشته است. کارشناسان ما آموزش دیده‌اند تا هم در مباحث پیشگیری و هم مداخله هنگام بیماری فعال باشند. نظام سلامت برای ایجاد عدالت در دسترسی و ارائه خدمات رایگان از سال ۱۳۹۳ همزمان با طرح تحول سلامت تعداد روانشناسان را افزایش داد تا بهتر پاسخگوی نیاز مردم باشیم.

وی با تاکید بر اهمیت آموزش سواد سلامت روان به مردم، تصریح کرد: نظام سلامت در حال حاضر به عنوان هدفی اصلی باید بر این موضوع کار کند. شعار امسال سازمان بهداشت جهانی در زمینه سلامت روان« سلامت روان برای همه، سرمایه‌گذاری بیشتر، دسترسی بیشتر برای همه در همه جا» است که به این مهم می‌پردازد تا با افزایش دسترسی‌ها آگاهی مردم هم افزایش یابد.

حاجبی افزود: در حوزه روانشناسی، سازمان نظام روانشناسی بر اساس اساس‌نامه از پیش تعیین شده پروانه‌های این افراد را صادر می‌کند و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با سلامت روان که مدرک کارشناسی ارشد به بالاتر دارند می‌توانند پروانه دفتر کار داشته باشند. با این وصف نظارت بر این دفاتر و افراد با سازمان نظام روانشناسی است که با توجه به اساس‌نامه خود مجوزهای کار را صادر می‌کند. این سازمان دغدغه‌های جدی در این زمینه دارد و مکانیسم صدور پروانه را سخت تر از گذشته کرده است.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
مراجعه ۷۱۴ بیمار مشکوک به کرونا به اورژانس بیمارستان‌های همدانآمار کرونای اصفهان ۵ آبان ماه؛ ۲۲ فوتی و ۲۱۶ ابتلای جدیدایستگاه میانی زباله بجنورد تا ۲ ماه آینده منتقل می‌شودروند صعودی بستری بیماران کرونایی در استان خوزستان/ اجتماعات خانگی عامل ۵۰درصد از موارد ابتلا استسیستان و بلوچستان در مرحله هشدار شیوع کرونا قرار گرفت / کرونا ‌همچنان قربانی می‌گیردبرنامه‌ای برای ساخت فصل سوم سریال نون.خ در کرمانشاه نداریم(جدول) قیمت آپارتمان؛ سردرگمی در تعیین قیمت مسکنممنوعیت برگزاری عروسی و عزا بدون مجوز در کهگیلویه و بویراحمد/اعمال محدودیت‌ها در برخی شهرستانهارستوران‌ها و فست فود‌ی‌های قزوین فقط به صورت بیرون‌‌بر مجاز به فعالیت هستندکشف جسد دو پسر گمشده در آبگیرهای بلوار شهید رجایی/ علت مرگ مشخص نیستمرغ ۲۷ هزار تومانی برای مصرف‌کننده عادلانه نیستگفت و گو با عکاس نوزاد رها شده در حاشیه اصفهاندرآمدزایی از گل‌های زینتی به جای پیگیری استخدام دولتی /گلخانه‌ام روز به روز وسیع‌تر می‌شودحذف تصویر زنان از روی سنگ قبرهاوضع حاد کرونایی ۴ شهر لرستان/بازداشت برگزار کنندگان مراسمات عروسیشناسایی ۷۵ بیمار جدید کرونایی در گیلان/ موج سوم آغاز شدافزایش حفاری‌های غیرمجاز درگلستان/۵۰تور گردشگری غیرمجازشناسایی شدجاده‌های «سیاخ دارنگون» بوی مرگ می‌دهد/ روزگار ناخوش اهالی این منطقه محرومیکپارچه سازی آبفای شهری و روستایی سیاست گذاری ها را روان تر می کندبهره برداری از گذر سبزِ حاشیه رودخانه کرجاستاندار قم با گلریزان برای صادرکنندگان برتر موافقت کردقانون بیمه همگانی خدمات درمانی یکی از روزهای تبلور تدبیر و امید بر مردم شریف ایران اسلامی است«پاکت پول» عروسی را عزا کردرونمایی از تخلفات شهردار سابق اهر/درآمد پایدار شهرداری اهر را تعدادی منفعت‌طلب به صفر رساندندآخرین امار کرونا در اصفهان / ۵۹۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد/مرگ ۳۱ نفر