• زمان انتشار: 1 خرداد 1399, 11:27
  • / کد خبر: 33257

دلایل افزایش قیمت برنج

دلایل افزایش قیمت برنج شیوع ویروس کرونا و دلایل متعدد دیگر قیمت انواع برنج را تحت تاثیر قرار داده و باعث رشد یکباره قیمت برنج شد.
 تا سال گذشته قیمت هر کیسه برنج ۵ کیلویی طارم و‌هاشمی حول‌وحوش ۹۰ هزار تومان می‌چرخید، اما یکباره در یک ماه اخیر قیمت این محصول در فروشگاه‌ها به حدود ۱۵۰ هزار تومان رسید.
قیمت برنج خارجی هم که تا سال گذشته زیر ۹۰۰۰ تومان بود، این روز‌ها به بالای ۱۰ هزار تومان افزایش یافته است. همچنین بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار از تغییرات قیمتی برخی از کالا‌های اساسی و مهم در فروردین‌ماه امسال، برنج داخلی با رشد ۳۸ درصدی رکورددار گرانی بوده است.
همچنین برنج خارجی که در دو سال اخیر قیمت کم‌نوسانی داشت در فروردین امسال نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد گران شده است. فعالان صنفی، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات برنج از یک‌سو و افزایش نرخ ارز نیمایی و آزاد از سوی دیگر را عامل گران شدن برنج‌های خارجی می‌دانند و می‌گویند گرانی برنج وارداتی بر برنج داخلی هم تأثیر گذاشته است. ضمن آن که تسلط دلالان بر بازار برنج داخلی هم معضل دیرینه‌ای است که هنوز حل نشده است.

هیچ سازمانی نظارت نمی‌کند

جمیل علیزاده شایق، دبیر انجمن برنج کشور در خصوص دلیل گرانی برنج در کشور گفت: افزایش قیمت برنج بیشتر در شهر‌های بزرگ کشور همچون تهران، مشهد، تبریز و شیراز بوده است و در شهر‌های شمالی شاهد هیچ‌گونه افزایش قیمتی نیستیم. البته بعد از عید نوروز قیمت برنج در شهر‌های شمالی نیز با افزایش اندکی روبه‌رو بوده، ولی این افزایش چشمگیر نبوده است.
دبیر انجمن برنج با بیان این‌که افزایش قیمت برنج در سراسر کشور به دلایل متعددی برمی‌گردد تصریح کرد: خیلی‌ها توصیه می‌کردند که به جای خرید برنج در تهران آن هم با کیفیت بدتر، ناخالص بودن و گران‌تر بودن و بالا بودن خرده برنج در آن به شهر‌های شمالی گیلان و مازندران سفر کرده و در کنار استفاده از مناظر طبیعی و تفریح، برنج ارزان و باکیفیت نیز خریداری کنید. ولی در وضعیت فعلی به دلیل همه‌گیر شدن کرونا در کشور این اتفاق نمی‌افتد و مردم عموما برنج مصرفی خود را از شهر‌های خودشان تهیه می‌کنند و با توجه به افزایش تقاضا قیمت برنج در شهر‌های بزرگ بالا می‌رود و با توجه به عدم خرید گسترده برنج در شمال قیمت این محصول در آن مناطق کاهش پیدا کرده یا قیمت‌ها در آنجا ثبات دارند.
وی اظهار کرد: از طرف دیگر قیمت بالای برنج در کلانشهر‌ها در قیاس با مناطق شمالی به نبود نظارت سازمان‌های متولی نیز برمی‌گردد به طوری که هیچ‌کدام از این سازمان‌ها احساس تکلیف نکرده یا این‌که دنبال تنش‌زایی نیستند. دبیر انجمن برنج کشور بیان کرد: کرونا دلیل اصلی گرانی برنج نیست، ولی یکی از دلایل آن است و بیشتر دلایل به نبود نظارت‌ها برمی‌گردد، ولی در قیاس با سایر اقلام و کالا‌های اساسی قیمت برنج از همه کالا‌ها کمتر گران شده است. در شش‌ماهه دوم سال گذشته واردات برنج انجام نشده است، ولی در دو سه سال گذشته آن‌قدر واردکنندگان برنج وارد و در انبار‌ها ذخیره کردند که هنوز هم نیازی به واردات برنج وجود ندارد. البته وزارت صمت و واردکنندگان در سال گذشته و با وجود عدم کمبود برنج به واردات فکر می‌کردند و حتی ثبت سفارش از هند و پاکستان کرده بودند، ولی این کشور‌ها درنهایت به دلیل شیوع ویروس کرونا صادرات برنج را ممنوع کردند.

برنج در شمال کشور ارزان است

حمیدرضا ناظری، مسؤول تعاونی شالیکوبی‌داران فریدون‌کنار در این خصوص گفت: یکی از مهم‌ترین دلایل گرانی برنج به‌خصوص برنج‌های باکیفیت شمال کشور حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات برنج است، به طوری که این امر باعث شد ثبت سفارش واردکنندگان به واردات نینجامد.
مسؤول تعاونی شالیکوبی‌داران فریدون‌کنار تصریح کرد: در داخل کارخانه‌های شالی‌کوبی در مازندران قیمت‌ها بسیار پایین است به طوری که اگر برنج بوجار و بسته‌بندی شود کیلویی ۲۲ هزار تومان به فروش می‌رسد و در نهایت کیلویی ۲۴ هزار تومان به دست مشتری می‌رسد، ولی قیمت برنج کشت دوم به مراتب بالاتر است.

ترخیص برنج‌ها از گمرک با ارز نیمایی

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی در رابطه با دلایل گرانی برنج در بازار گفت: کنترل و تنظیم بازار وظیفه دولت است، اما در دو ماه اخیر بنا به دلایلی برنج در بازار توزیع نشد. برای ماه مبارک رمضان هم سهمیه‌ای در نظر گرفتند که در ابتدای ماه این سهمیه توزیع شد؛ اما به دلیل این‌که بازار با کمبود مواجه بود، چندان تأثیرگذار نبود و پس از عرضه سهمیه نیز قیمت‌ها چنان‌که انتظار می‌رفت، کاهش پیدا نکرد. اکنون با وجود این‌که توزیع دولتی در حال انجام است، تأثیر چندانی در کاهش قیمت‌ها نداشته است.
محمد آقاطاهر افزود: تغییر ارز دولتی به نیمایی ازجمله دلایل گرانی برنج است. این اتفاق باعث شده برنج، گران‌تر شود و فروشندگان تمایلی به بازگشت قیمت‌های قبل نداشته باشند.
وی با بیان این‌که برنج‌های دپوشده در گمرک در حال ترخیص و ورود به بازار است، گفت: این برنج‌ها با ارز نیمایی وارد می‌شود و دیگر ارز دولتی به برنج‌های وارداتی تعلق نخواهد گرفت. این موضوع را وزارت صمت هم تأیید می‌کند. اکنون افرادی که برنج وارد کرده‌اند، این کالا را با ارز نیمایی وارد و ثبت سفارش کرده‌اند.
آقاطاهر ادامه داد: عرضه برنج در فروشگاه‌ها انجام می‌شود، اما با قیمت بالاتر از قبل. نرخ مصوب دولتی برای برنج هندی ۸۰۰۰ تومان است که در فروشگاه‌های دولتی و زنجیره‌ای فروخته خواهد شد، اما به‌صورت آزاد به قیمت ۹۸۰۰ تومان هم فروخته می‌شود.
وی با اشاره به تأثیر افزایش قیمت برنج خارجی بر برنج ایرانی گفت: زمانی که برنج ایرانی ۶۰۰۰ تومان بود، برنج خارجی ۴۰۰۰ تومان به فروش می‌رفت، اما به یکباره این فاصله به شدت افزایش پیدا کرد و سال‌هاست برنج خارجی افزایش چندانی نداشته، حالا هم این افزایش قیمت بر برنج ایرانی تأثیر خواهد گذاشت که البته چندان محسوس نخواهد بود؛ چراکه برنج ایرانی قیمت بالایی دارد و اگر بالاتر هم برود، مردم توان خرید آن را نخواهند داشت.
رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی اضافه کرد: بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که وضعیت ذخیره‌سازی و توزیع اقلام اساسی مناسب است، به‌طوری‌که هیچ کمبودی د

منبع: روزنامه جام جم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
از دلایل تغییر ناگهانی بوی بدنهشدار نسبت به مرده‌زایی در بانوان باردار سیگاریامکان ابتلا به کووید ۱۹ از راه چشم وجود دارد؟شرایط سنی اهدا‌کنندگان سلول‌های بنیادی کاهش یافتپزشکان داروهای در دسترس را تجویز کنندکاهش وزن با مصرف زنجبیل۱۳ علت درد گودی کمر که ممکن است شما را شگفت زده کند۱۰ خاصیت شگفت انگیز دانه ماش برای سلامتیبا علائم بیماری فیبرومیالژیا، راه تشخیص و درمانش آشنا شوید"دستکش" بپوشیم، یا نپوشیم؟کرونا بهانه‌ای برای خاموشی کولر اتوبوس‌ها/ ابتلا به کووید ۱۹ با روشنی تهویه مترو و BRT صحت دارد؟جلوگیری از چاقی با دانستن میزان کالریِ میوه‌هاعادت، قاعدگی یا پریود؛ این‌ها فحش نیست!عوارض شدید کووید-۱۹ در سیگاری‌ها / ترفند صنایع دخانی در بحران کروناتوصیه‌های ساده برای پیشگیری از گرمازدگیخطر «هیدروکسی کلروکین» برای بیماران سرطانی مبتلا به کووید ۱۹کبد چرب و علائم هشداردهنده که نباید از آن‌ها غافل شدشال شهید شفای مادر شدگلودرد چرکی (استرپتوکوکی) چیست؟۵ روش سریع ترک پرخوری عصبیکیک زعفرانی خوشمزه خانگیژل ضدعفونی به جای دستکش/راهکار جدید پیشگیری از کروناچگونه ویدیوهای اینستاگرام را دانلود کنیم؟روند بهبودی بیماری کرونا در مصرف کنندگان مواد دخانی چگونه است؟با نشانه‌های کمبود ویتامین D در بدن آشنا شوید۷ دلیل گزگز مداوم پاگونه‌های حیات وحش در معرض انقراض کشورمان کدامند؟نوزادان تقلید را دوست دارند و به آن واکنش نشان می‌دهند"کنه‌ها" چگونه به درمان کرونا کمک می‌کنند؟آشنایی با خواص "سیر سیاه"تأثیر پلاسمادرمانی در پیشگیری و درمان کرونامصرف مایعات فراوان؛ مهمترین درمان کرونا/ دستکش الزامی نیستمصرف خوسرانه دارو برای درمان آلرژی فصلی، ممنوعاعمال فیزیوتراپی تنفسی برای بیماران کرونایی دچار مشکلات تنفسیطرز تهیه رولت شکلاتی
کنترل دقیق‌تر استفاده شهروندان از ماسک در اتوبوس‌ها/ کاهش ۶۳ درصدی مسافران اتوبوسآخرین وضعیت افزایش کرایه تاکسی تهران با شیوع کروناتش‌سوزی تانکر حمل سوخت در محور جاجرود/ تردد تنها از مسیر آزادراه تهران- پردیس امکان‌پذیر استاز شایعه تا واقعیت حمله ملخ‌ها به پردیس/ هیچ‌ آسیبی ‌‌به اراضی کشاورزی مشاهده نشد‌زلزله ۴ ریشتری تهران را لرزاندمتوسط قیمت هر متر آپارتمان در تهران اعلام شد/ افزایش ۳۴ درصدی قیمتقتل همسر به خاطر اختلاف خانوادگیاجاره خانه در مناطق مختلف تهران چقدر است؟آخرین وضعیت نوزاد رهاشده در تهران اعلام شداجاره نشینی در منطقه ۵ تهران چقدر تمام می‌شود؟قیمت خرید آپارتمان در یوسف آبادتلاش برای فعال کردن یک هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت سال ۹۸واکنش شهرداری تهران به فیلم ضرب و شتم یک دستفروشقیمت خرید آپارتمان در مرزداراننرخ بلیت مترو از ابتدای خرداد افزایش می‌یابدخرید آپارتمان در نیرو هوایی چقدر تمام می‌شود؟پول مورد نیاز برای خرید خانه در منطقه نواب چقدر است؟هزینه خرید مسکن در لویزان۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتنداجرای قطعی طرح ترافیک بعد از عید فطر / شروع طرح از ساعت ۸ تا ۱۶عمارت تاریخی هرمز پیرنیا مرمت و احیاء می‌شودقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۹ اردیبهشت ۹۹خرید آپارتمان در جمالزاده چقدر تمام می‌شود؟تشنج در شورای شهر؛ اعتراض به مدیریت هاشمی/ سالاری: بلد نیستند شورا را اداره کنند!قیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۸ اردیبهشت ۹۹تصادف نیسان و اتوبوس در اتوبان قم/۶نفر مصدوم شدندقیمت خرید آپارتمان در حکیمیهقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۵ اردیبهشت ۹۸قیمت خرید آپارتمان در دزاشیب زالی: منحنی مبتلایان تهرانی کرونا در سراشیبی قرار دارداطلاعات دستفروشان در نرم‌افزار سامان بازار ثبت می‌شودضرب‌الاجل فرماندار پردیس بر مقاوم‌سازی بناهاقیمت خربد آپارتمان در دروازه شمیرانبرگزاری نماز عید فطر در تهران در صورت موافقت ستاد ملی مقابله با کروناتردد تاکسی‌های اینترنتی در طرح ترافیک رایگان است؟
۸۸ مورد جدید ابتلا به کرونا در لرستان ثبت شد/۳۰ بیمار بستری هستندتعداد بیماران مبتلا به کرونا در کرمان به ۱۷۲۳ نفر رسیداز سرگیری فعالیت اتوبوسرانی اهواز فعلا بعید استادامه پیگیری‌های قضایی در پرونده مرگ "زن آلونک‌نشین"مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس بازداشت شدبرخی ایرلاین‌های خارجی هنوز بدهی خود را تسویه نکرده‌انداستفاده از ماسک در ناوگان‌های اتوبوسرانی مشهد الزامی استسایه سنگین گرانی بر بازار طلا در شیراز/ کرونا سبب فروش طلای شهروندان شدکنترل دقیق‌تر استفاده شهروندان از ماسک در اتوبوس‌ها/ کاهش ۶۳ درصدی مسافران اتوبوسسرگردانی بیماران بدحال به دلیل کمبود تخت آی سی یو در همدانبرکناری یک مسئول در پی مرگ دردناک آسیه پناهیاحیای باغ سنتی و نهر 800 ساله مسجد جامع سمنانکرونا تعداد مسافران تاکسی‌های کرج را ۴۰ درصد کاهش داددادگستری گیلان رسیدگی به پرونده قتل"رومینا" را به‌صورت ویژه در دستور کار داردتولد گوزن‌های کمیاب در باغ وحش اراکقیمت میوه وتره بار در بازارهای کوثر امروز ۱۰ خردادماهاصفهان زرد شد/ کرونا و علائم مشکوک آن جان ۱۱۰۰ اصفهانی را گرفتآغاز به کار اتوبوس و مترو در شیراز/ نبود نظارت بهداشتیخداحافظی یک ماهه با زاینده رود /درخواست آب تابستانهراه‌اندازی زباله‌سوز سراوان رشت ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارداحراز هویت سرمایه‌گذاران در بورس گامی سریع برای ابتلا به کرونااز پذیرایی شما معذوریم!شهروندان تبریزی گوشت قرمز را بیشتر از ۷۵ هزار تومان نخرندآخرین وضعیت افزایش کرایه تاکسی تهران با شیوع کرونادستگیری عوامل تیراندازی در شهرستان کارونتعطیلات کرونایی؛ زنگ خطر شیوع ویروس در مازندرانابهام در ثبت حریم ژئو سایت نمکدان توسط منطقه آزاد قشم!کارد به استخوان برسد، دوباره محدودیت های کرونایی را اجرایی خواهیم کرداهدای پلاسما، بعد از شکست کروناماجرای سوختن زباله‌ها در "سراب قنبر" کرمانشاهتش‌سوزی تانکر حمل سوخت در محور جاجرود/ تردد تنها از مسیر آزادراه تهران- پردیس امکان‌پذیر استتولید نماهنگ بین المللی وحدة الموقف در قمبرگزاری آزمون ورودی جامعه الزهرا به صورت آنلاینبهارانه كتاب با فروش حدود ١٢ ميليارد تومان به پایان رسیدنیازهای فنی واحدهای صنعتی برای دستیابی به تولید سبز و پایدار فراهم شود

روزنامه رویداد امروز شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
۸۸ مورد جدید ابتلا به کرونا در لرستان ثبت شد/۳۰ بیمار بستری هستندتعداد بیماران مبتلا به کرونا در کرمان به ۱۷۲۳ نفر رسیداز سرگیری فعالیت اتوبوسرانی اهواز فعلا بعید استادامه پیگیری‌های قضایی در پرونده مرگ "زن آلونک‌نشین"مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس بازداشت شدبرخی ایرلاین‌های خارجی هنوز بدهی خود را تسویه نکرده‌انداستفاده از ماسک در ناوگان‌های اتوبوسرانی مشهد الزامی استسایه سنگین گرانی بر بازار طلا در شیراز/ کرونا سبب فروش طلای شهروندان شدکنترل دقیق‌تر استفاده شهروندان از ماسک در اتوبوس‌ها/ کاهش ۶۳ درصدی مسافران اتوبوسسرگردانی بیماران بدحال به دلیل کمبود تخت آی سی یو در همدانبرکناری یک مسئول در پی مرگ دردناک آسیه پناهیاحیای باغ سنتی و نهر 800 ساله مسجد جامع سمناناستقرار دائمی بالگرد آبپاش در استان اصفهان ضروری استکرونا تعداد مسافران تاکسی‌های کرج را ۴۰ درصد کاهش داددادگستری گیلان رسیدگی به پرونده قتل"رومینا" را به‌صورت ویژه در دستور کار داردتولد گوزن‌های کمیاب در باغ وحش اراکقیمت میوه وتره بار در بازارهای کوثر امروز ۱۰ خردادماهاصفهان زرد شد/ کرونا و علائم مشکوک آن جان ۱۱۰۰ اصفهانی را گرفتآغاز به کار اتوبوس و مترو در شیراز/ نبود نظارت بهداشتیخداحافظی یک ماهه با زاینده رود /درخواست آب تابستانهراه‌اندازی زباله‌سوز سراوان رشت ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارداحراز هویت سرمایه‌گذاران در بورس گامی سریع برای ابتلا به کرونااز پذیرایی شما معذوریم!شهروندان تبریزی گوشت قرمز را بیشتر از ۷۵ هزار تومان نخرندآخرین وضعیت افزایش کرایه تاکسی تهران با شیوع کرونا