• زمان انتشار: 1 اسفند 1398, 09:14
  • / کد خبر: 25495

فواید و معایب روش‌های خشک‌کردن میوه‌ها

فواید و معایب روش‌های خشک‌کردن میوه‌ها در اغلب قنادی‌ها و خشکبار فروشی‌ها انواعی از میوه‌های خشک نظیر سیب، موز، برگه هلو، زردآلو، قیسی و... به صورت فله‌ای یا در بسته‌بندی‌های کارخانه‌ای عرضه می‌شود که با وجود قیمت بالا، طرفداران زیادی را به خود جلب کرده‌انداما در این زمینه پرسش‌هایی مطرح است از جمله این که این محصولات در فرآیند خشک شدن تا چه میزان ارزش غذایی خود را حفظ می‌کنند؟ آیا انواعی از آن را با مواد شیمیایی تهیه می‌کنند؟ چرا میوه‌هایی که به روش خانگی تهیه می‌شوند اغلب تیره‌رنگ و کیفیت پایینی دارند؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها و ترغیب خانواده‌ها به تهیه میوه خشک به روش خانگی نکاتی را مطرح می‌کنیم.

خشک‌کردن یکی از روش‌های حفظ و نگهداری طولانی‌مدت محصولات خوراکی به‌خصوص میوه‌ها به شمار می‌رود. با توجه به این‌که آب در میوه‌ها زمینه رشد و نمو میکروارگانیسم‌ها را فراهم کرده و سبب فساد زودهنگام آنها می‌شود، با استفاده از دو روش طبیعی (به کمک نورخورشید) و مصنوعی (به کمک دستگاه‌ها و خشک‌کن‌ها) اقدام به کاهش رطوبت میوه و افزایش ماندگاری آن بدون نیاز به محیط یخچال یا فریزر می‌کنند.

میوه خشک فایده‌ای هم دارد؟

مواد مغذی میوه‌ای که رطوبت آن توسط نورخورشید یا دستگاه گرفته می‌شود تا حدودی دستخوش تغییرات قرار می‌گیرد. اما این به معنای بی‌ارزش شدن میوه خشک نیست. میوه‌های خشک تا حدودی از نظر دارا بودن ویتامین C فقیر هستند، اما ویتامین‌های A، B و املاح معدنی کلسیم، فسفر، پتاسیم و منگنز آن حفظ شده و تخریب نمی‌شود.
میوه‌هایی همچون انواع برگه هلو، زردآلو، قیسی، آلوچه، آلبالو و انواع آلو به دلیل این‌که به صورت درسته خشک می‌شوند در مقایسه با انواع چیپس میوه که به صورت حلقه‌ای برش داده می‌شود به دلیل تماس کمتر با هوا و حرارت مغذی‌تر هستند.
میوه خشک از نظر کالری‌زایی با انواع تازه آن فرقی ندارد. البته به جهت آن‌که میوه‌های خشک کم‌حجم و خوش خوراک هستند معده قادر است حجم زیادتری از آن را بپذیرد و بر این اساس انرژی، قند و همچنین مواد مغذی بیشتری وارد بدن می‌شود. هر نصف لیوان چیپس میوه از نظر ارزش تغذیه‌ای تقریبا با یک لیوان میوه تازه خرد شده برابری می‌کند. در میان انواع میوه خشک، موز، خرمالو و انجیر پرکالری‌ترین و کیوی کم‌کالری‌ترین است.

هدف استفاده از ترکیبات گوگرددار

بیشتر میوه‌ها دارای رنگ روشن هستند. رنگ این میوه‌ها پس از برش در مجاورت با هوا قهوه‌ای و بعد از خشک شدن تیره‌تر می‌شود. برخی تولیدکنندگان برای جلوگیری از بروز این واکنش و سفید و نرم ماندن بافت برخی میوه‌ها از مشتقات گوگردی و سولفیدی استفاده می‌کنند که البته می‌تواند برای افراد مستعد به آلرژی و حساسیت مخاطره‌آمیز و سبب عود و تشدید آسم شود. علاوه بر دود دادن میوه با گوگرد یا غوطه‌وری آن در محلول‌های گوگرددار (سولفیت یا متا بی‌سولفیت سدیم) از روش‌های سالمی که با استفاده از محلول ویتامین C یا غوطه‌وری میوه در آبمیوه یا شربت یا استفاده از بخار است برای تثبیت رنگ و انعطاف پذیر بودن بافت میوه استفاده می‌شود که البته برای برخی تولیدکنندگان هزینه بر بوده و مقرون به صرفه نیست.

جلوگیری از تیره‌شدن میوه خشک خانگی

در روش خانگی در مقایسه با روش صنعتی اغلب از افزودنی خاصی برای پیشگیری از بروز واکنش قهوه‌ای شدن میوه استفاده نمی‌شود. در این روش می‌توانید زمانی که میوه پوست گیری شده و آماده خشک کردن است به مدت ده دقیقه آن را در مخلوط آبلیمو و آب یا محلول‌های قندی که سبب افزایش کیفیت و رنگ و بافت میوه می‌شود قرار دهید. شربت قند اگر غلیظ باشد سرعت خشک شدن میوه را تسریع می‌دهد و برای میوه‌هایی مانند سیب، زردالو، انجیر، هلو، گلابی و آلو کاربرد دارد، اما سبب افزایش میزان قند محصول می‌شود. البته از روش بخار دادن میوه‌ها جهت تثبیت رنگ میوه هم می‌توان بهره برد، اما احتمال این‌که طعم و بافت میوه کمی تغییر کند وجود دارد.

روش‌های خشک کردن میوه در خانه

با توجه به این‌که در سرمای زمستان تمایل به مصرف تنقلات افزایش می‌یابد، بهتر است میوه را به صورت خانگی خشک و جایگزین تنقلات بی‌ارزش صنعتی کنید. میوه‌ها را به سه روش، به کمک نور خورشید، فر و خشک‌کن می‌توان در خانه خشک کرد. بهتر است میوه را پس از شست‌وشو و ضدعفونی، پوست‌گیری کرده و برش‌های آن ضخامت یکسانی داشته باشد. در روش خشک‌کردن میوه در هوای آزاد حداقل دما باید 30 درجه سانتی‌گراد و رطوبت نسبی زیر 60 درجه باشد در غیر این‌صورت در هوای سرد و مرطوب میوه رطوبت هوا را جذب می‌کند و مستعد فسادپذیری است. برای خشک‌کردن میوه‌ها از سینی یا توری‌های آهنی، مسی و آلومینیومی استفاده نکنید. بهترین جنس استیل است. در روش خشک‌کردن در هوای آزاد، زمان خشک‌کردن محصول طولانی و میوه‌ها در معرض آلودگی و در خطر کپک‌زدگی قرار دارند. بهترین روش خانگی استفاده از دستگاه‌های خشک‌کن و تنظیم دمای آن روی 57 درجه سانتی‌گراد است، اگر هم قصد استفاده از فر را دارید می‌توانید با تنظیم دما روی 71 تا 54 درجه سانتی‌گراد باتوجه به حجم و اندازه میوه اقدام به خشک‌کردن میوه‌ها کنید.

چه زمانی میوه‌ها خشک می‌شوند؟

میوه‌ها نباید کمتر یا بیشتر از حد لازم خشک شوند و زمانی که میوه حدود 20 درصد رطوبت داشته باشد، زمان خشک شدن میوه به پایان رسیده است. با چند روش ساده می‌توان پایان این زمان را تعیین کرد. اگر میوه خشک را دو تکه کنیم نباید در محل تکه شدن رطوبت آشکاری دیده شود، با فشردن محصول نباید رطوبتی از آن خارج شود، در مورد برگه‌ها که پس از خشک‌شدن اغلب نرم و انعطاف‌پذیر باقی می‌مانند نباید هنگام فشردن به یکدیگر بچسبند.
با توجه به این‌که میوه‌ها درون خشک‌کن یا سینی در شرایط یکسانی قرار ندارند و یکنواخت خشک نمی‌شوند احتمال دارد بخش‌هایی از میوه حاوی رطوبت و مستعد کپک‌زدن باشد. برای رفع این مشکل بهتر است میوه را درون ظروف پلاستیکی یا شیشه‌ای ریخته و به مدت چهار پنج روز در آن را باز بگذاریم و روزانه آن را زیر و رو کنیم تا اگر رطوبت مازادی در محصول باقی مانده حذف شود و پس از اطمینان از خشک شدن در ظرف را ببندیم.

همچنین به دلیل این‌که میوه‌های خشک شده در سایه حرارت کافی برای از بین بردن حشرات و تخم آنها را دریافت نکرده‌اند لازم است پس از خشک شدن میوه آن را درون کیسه و به مدت دو روز داخل فریزر قرار دهید تاآفات و حشرات احتمالی بر اثر سرما نابود شوند.

شرایط نگهداری میوه خشک

میوه خشک سرعت و قابلیت بالایی در جذب رطوبت محیط دارد و می‌تواند هدف هجوم حشرات قرار گرفته یا کپک بزند، بنابراین باید در جای خشک و خنک با رطوبت نسبی پایین و به دور از گرما نگهداری شود.
تا زمانی که میوه دارای گرما و حرارت باشد نباید بسته بندی شود. ظروف شیشه‌ای و پلاستیکی بهداشتی و کیسه گزینه مناسبی برای نگهداری میوه خشک هستند. باتوجه به نوع خشکبار این محصولات تا حدود ده ماه قابلیت نگهداری دارند.

منبع: روزنامه جام جم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
عارضه «چشم صورتی» علامت بیماری کرونا استویروس کرونا؛ آداب صحیح سرفه کردن چگونه است؟بیماری برونشیت چیست و چگونه درمان می شود؟مراقب باشید کرونا شما را "وسواسی" نکند!ویروس کرونا؛ در چه شرایطی باید به بیمارستان مراجعه کنیم؟از اختلال تا استعدادپایان بحران کرونا قابل پیش بینی نیست/حمایت از اقشار آسیب پذیرفریب افکارعمومی با تبلیغات روغن غیرتراریختهسه استراتژی برای شکست کرونا در ایران + هزینه‌هاکدام میوه‌ها و ویتامین‌ها قاتل کرونا هستند؟افراد مشکوک به کرونا حتما بخوانندعلت ریزش موی شدید چیست؟والدین برای کاهش اضطراب کودکان در دوران شیوع ویروس کرونا چه کنند؟چگونه زیرنویس را به فیلم بچسبانیم؟آیا حمام با آب گرم باعث از بین رفتن ویروس کرونا می‌شود؟سندروم دست بیقرار چیست؟اشتباه‌های خطرناک درباره کرونا؛ گردگیری ممنوع!واکنش وزارت بهداشت به ساخت داروی کروناچگونه لپ تاپ خود را ضد عفونی کنیم؟درمان های خانگی برای رفع زانو دردکرونا و خشکی پوستزیباترین والپیپر‌ها ویژه روز میلاد اباعبدالله الحسین(ع)ویروس هانتا چیست و چقدر باید نگران بود؟کمک يك ميليارد و هشتصد ميليون ريالی مديريت شعب بانک رفاه کارگران استان اصفهان به ستاد پيشگيري و مقابله با بيماري كرونا در استانچگونه آنفلوآنزا را از کرونا تشخیص دهیم؟افراد وسواسی برای مقابله با کرونا چه کنند؟چرا نباید نگران شیوع هانتاویروس بود؟ریه افراد مبتلا به کرونا پس از بهبودی آسیب پذیر خواهد شد؟بهترین گوشی‌های هوشمند سال ۹۸«از دست دادن حس بویایی» یکی دیگر از علائم احتمالی کروناشرایط انتقال بیماران کرونایی به نقاهتگاه‌ها در تهران/ قطع زنجیره کرونا با «خانه نشینی»وعده‌های اینترنتی وزارت ارتباطات برای نوروز پاسخ به ابهاماتزیباترین والپیپر و تصاویر پروفایل ویژه نوروز ۹۹آسیب‌پذیری بیشتر گروه خونی A در مقابل ویروس کروناترکیب عسل و ماست، درمانی مؤثر برای یک مشکل زنانه
واکنش بهشت زهرا(س) به شایعات درباره نحوه تدفین متوفیان مبتلا به کرونارصد دائمی ایستگاه های مترو/ ازدحامی نداشتیمقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۶ فروردین ۹۹توضیح معاون دادستان تهران درباره علت رها شدن معتادان متجاهراجرای طرح ترافیک تا ۲۰ فروردین لغو شدزالی: هنوز تا شرایط پایداری کرونا در تهران فاصله داریمواژگونی پراید در اتوبان سعیدی به سمت اسلامشهر ۳ کشته برجا گذاشتهمه شهر تهران آلوده به ویروس استپرونده قاتلان موبایل‌فروش اسلامشهری خارج از نوبت بررسی می‌شود/ صحنه قتل بازسازی شدقیمت آپارتمان در تهران؛ ۷ فروردین ۹۹قیمت آپارتمان در تهران؛ ۵ فروردین ۹۹شرایط انتقال بیماران کرونایی به نقاهتگاه‌ها در تهران/ قطع زنجیره کرونا با «خانه نشینی»مراکز تجاری در سراسر تهران تعطیل شدپیرمرد ۱۰۱ ساله در ورامین کرونا را شکست دادقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۶ اسفند ۹۸حناچی: مردم تهران از ماندن در خانه استقبال کرده‌اند / کاهش ۷۰ درصدی مسافران متروقیمت جدید آپارتمان سه خوابه در تهران چند؟۱۴ نفر از پرسنل‌مان به کرونا مبتلا شده‌اند/ فعالیت مترو منوط به باز بودن ادارات در تهرانمحسنی بندپی: تهران تعطیل و قرنطینه نمی‌شودثبت نام مرحله دوم مسکن ملی در استان تهران آغاز شدقرنطینه تهران تکذیب شدپیشنهاد قرنطینه تهران روی میز شورای شهر تهرانافزایش مراجعه کارتن‌خواب‌ها به گرمخانه‌ها باشیوع کرونااختصاص غرفه‌های رایگان به تولیدکنندگان مواد ضدعفونی و شوینده در ایستگاه‌های متروقیمت جدید آپارتمان در حوالی منطقه مرزدارانقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۲ اسفند ۹۸کرونا؛ جاده بهشت زهرا ترافیک سنگین دارد!متوفیان بیماری کرونا شرعی دفن می‌شوندرونمایی از سیستم مه‌پاش جدید آتش‌نشانی برای ضدعفونی کردن معابرقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۱ اسفند ۹۸ارائه مشاوره تلفنی رایگان با مشارکت ۴۰۰ روانشناس برای کاهش استرس کرونای شهرونداننرخ کرایه‌های تاکسی تا انتهای سال جاری ۱۱ درصد افزایش یافتقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۰ اسفند ۹۸خرید خانه در منطقه هروی چقدر آب می خورد؟افزایش ۳۰ درصدی پرداخت الکترونیک کرایه‌های تاکسی در تهران
درگیری در اورژانس بیمارستان آستارا / فرد حامل سلاح سرد دستگیر شدبیمار ۱۰۶ ساله قمی کرونا را شکست دادماجرای تیراندازی به دفتر امام جمعه ماهشهر چه بود؟برخورد با هرگونه تخلیه زباله شهرهای همجوار در بناببازگشت اکثر زندانیان فراری زندان سقزسینماها دیرتر از دیگر اماکن به چرخه فعالیت بازمی‌گردد؛ تابع دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیمواکنش بهشت زهرا(س) به شایعات درباره نحوه تدفین متوفیان مبتلا به کروناقیمت میوه و تره بار در بازارهای روز کوثر امروز ۱۶ فروردین‌ +جدولرصد دائمی ایستگاه های مترو/ ازدحامی نداشتیموضعیت شهرستان شبستر همچنان قرمز است/ ۱۹۰ نماینده‌ چهارشنبه و پنجشنبه تست کرونا دادندتداوم تعطیلی تفرجگاه‌های گیلان؛ اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی تا ۲۰ فروروین ادامه داردکاهش ۶۶ درصدی تردد در محورهای استان اصفهان3 کشته در شلیک خواستگار کینه جوقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۶ فروردین ۹۹مبتلا شدن ۱۸۱۵ نفر به کرونا در آذربایجان شرقیمراقب باشید کرونا شما را "وسواسی" نکند!افزایش خروجی سد زاینده‌رود برای تأمین آب کشاورزی؛ رودخانه تا خردادماه جاری استتوضیح معاون دادستان تهران درباره علت رها شدن معتادان متجاهراجرای طرح ترافیک تا ۲۰ فروردین لغو شدتأمین دستگاه‌های زباله‌سوز برای قم الزامی استسرویس اینترنت پرسرعت VDSL درقم راه اندازی می شودتعطیلی صنوف قم تا ۲۰ فروردیناجرای تمهیدات بهداشتی در نانوایی ها جدی استغربالگری 74 درصد از جمعیت قمابتلای رئیس مجلس شورای اسلامی به ویروس کرونامادربزرگ ۷۰ساله شیرازی کرونا را شکست دادزالی: هنوز تا شرایط پایداری کرونا در تهران فاصله داریمنقاهتگاه ۵۰ تخت‌خوابی در زندان مرکزی اصفهان راه‌اندازی شدبه وقت کرونا در قم تولید شدافتتاح مرکز بزرگی با قابلیت تولید ۲۰۰ هزار ماسک در قمپلمب بیش از 70 واحد صنفی متخلف در قمقم| افزایش 18 درصدی مصرف آب در دهه نخست فروردینواژگونی پراید در اتوبان سعیدی به سمت اسلامشهر ۳ کشته برجا گذاشتدستگیری عامل توزیع الکل های تقلبی در آبادانتصاویری دردناک از محل دفن قربانیان کرونا

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۲۱ اسفند 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
درگیری در اورژانس بیمارستان آستارا / فرد حامل سلاح سرد دستگیر شدبیمار ۱۰۶ ساله قمی کرونا را شکست دادماجرای تیراندازی به دفتر امام جمعه ماهشهر چه بود؟برخورد با هرگونه تخلیه زباله شهرهای همجوار در بناببازگشت اکثر زندانیان فراری زندان سقزسینماها دیرتر از دیگر اماکن به چرخه فعالیت بازمی‌گردد؛ تابع دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیمواکنش بهشت زهرا(س) به شایعات درباره نحوه تدفین متوفیان مبتلا به کروناقیمت میوه و تره بار در بازارهای روز کوثر امروز ۱۶ فروردین‌ +جدولرصد دائمی ایستگاه های مترو/ ازدحامی نداشتیموضعیت شهرستان شبستر همچنان قرمز است/ ۱۹۰ نماینده‌ چهارشنبه و پنجشنبه تست کرونا دادندتداوم تعطیلی تفرجگاه‌های گیلان؛ اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی تا ۲۰ فروروین ادامه داردکاهش ۶۶ درصدی تردد در محورهای استان اصفهان3 کشته در شلیک خواستگار کینه جوقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۶ فروردین ۹۹مبتلا شدن ۱۸۱۵ نفر به کرونا در آذربایجان شرقیمراقب باشید کرونا شما را "وسواسی" نکند!افزایش خروجی سد زاینده‌رود برای تأمین آب کشاورزی؛ رودخانه تا خردادماه جاری استتوضیح معاون دادستان تهران درباره علت رها شدن معتادان متجاهراجرای طرح ترافیک تا ۲۰ فروردین لغو شدتأمین دستگاه‌های زباله‌سوز برای قم الزامی استسرویس اینترنت پرسرعت VDSL درقم راه اندازی می شودتعطیلی صنوف قم تا ۲۰ فروردیناجرای تمهیدات بهداشتی در نانوایی ها جدی استغربالگری 74 درصد از جمعیت قمابتلای رئیس مجلس شورای اسلامی به ویروس کرونا