• زمان انتشار: 16 آبان 1398, 11:35
 • / کد خبر: 15967

روشی بدون عارضه برای درمان انواع سردرد

روشی بدون عارضه برای درمان انواع سردرد سردرد‌های تنشی، میگرنی، سینوسی و عصبی تنها برخی از انواع مختلف سردرد هستند. برای درمان سردرد بسیاری از ما از دارو‌های مسکن استفاده می‌کنیم، اما تعداد زیادی دمنوش برای تسکین سردرد در طب سنتی وجود دارد، استفاده از این دمنوش‌ها باعث می‌شود از عوارض دارو‌های شیمیایی در امان باشیم.

احتمالا زمانیکه دچار سردرد می‌شوید، بلافاصله به سراغ دارو‌های مسکن می‌روید تا این درد کلافه کننده را برطرف کنید، اما در صورت زیاده‌روی در مصرف دارو‌های مسکن بدن نسبت به این دارو‌ها مقاوم شده و مصرف این دارو‌ها دیگر کارساز نیست. علاه بر این، اگرچه مسکن‌ها می‌توانند سردرد را برطرف کنند، اما مصرف هیچ دارویی بدون عارضه نیست، به ویژه اگر برای مدت طولانی و با دوز بالا از آن استفاده کنید. خوشبختانه در طب سنتی دمنوش‌های فراوانی برای سردرد وجود دارد که می‌توانند جایگزین دارو‌های شیمیایی شوند. تاثیر برخی از انواع دمنوش برای تسکین سردرد توسط تحقیقات علمی ثابت شده است. اگر شما هم تمایل دارید دمنوش‌های گیاهی را جایزگین قرص‌های مسکن کنید، با ماهمراه باشید. در ادامه هفت نوع دمنوش برای تسکین سردرد را معرفی خواهیم کرد.

انواع دمنوش برای تسکین سردرد

۱. دمنوش زنجبیل

زنجبیل عروق خونی را باز می‌کند و گردش خون را افزایش می‌دهد. خواص ضد التهابی زنجبیل به درمان سردرد کمک ‌می‌کند. این خاصیت دمنوش زنجبیل را تبدیل به یک مسکن عالی برای درمان سردرد به ویژه سردرد‌های میگرنی کرده است. علت دقیق سردرد‌های میگرنی مشخص نیست، اما ژنتیک نقش موثری در بروز این گروه از سردرد‌ها دارد. سردرد‌های میگرنی یک طرفه هستند یا در صورت دو طرفه بودن، فرد در یک سمت سر احساس درد بیشتری دارند. این سردرد‌ها ممکن است تا چند ساعت طول بکشند. نتایج برخی تحقیقات نشان می‌دهد زنجبیل در درمان سردرد‌های میگرنی همانند قرص سوماتریپتان عمل می‌کند. براساس نتایج این تحقیقات بیماران دو ساعت بعد از مصرف سوماتریپتان یا زنجبیل سردردشان به مقدار قابل توجهی کاهش یافت. برای درمان سردرد به ویژه سردرد میگرنی کافی است دمنوش زنجبیل بنوشید.

طرز تهیه و نحوه مصرف 
 • ۳ فنجان آب را داخل قوری بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید.
 • ۴ برش کوچک از ریشه زنجبیل را کمی له کنید و آن‌ها را داخل قوری بریزید.
 • در قوری را ببندید و ۳۰ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد.
 • دمنوش را از یک صافی رد کرده و همراه با عسل یا نبات میل کنید.
طریقه مصرف: مصرف روزانه دو لیوان دمنوش زنجبیل به درمان سردرد به ویژه سردرد‌های میگرنی کمک می‌کند.

موارد منع مصرف
 • زنجبیل با برخی دارو‌های دیابت تداخل دارد. بنابراین درصورتی‌که مبتلا به دیابت هستید، قبل از استفاده از این دمنوش با پزشک خود مشورت کنید.
 • زیاده روی در مصرف زنجبیل باعث سقط جنین می‌شود، در دوران بارداری قبل از مصرف این دمنوش با پزشک مشورت کنید و از مقدار مجاز مصرف زنجبیل مطلع شوید.
 

 

۲. دمنوش ریحان

سردرد‌های تنشی در اثر اضطراب و استرس به وجود می‌آیند و ممکن است از چند دقیقه تا چند روز ادامه داشته باشند. بهترین راه برای درمان سردرد‌های تنشی کاهش استرس است. ترکیبات موجود در ریحان مانع ترشح هورمون کورتیزول شده و استرس را کاهش می‌دهند، علاوه بر این دمنوش ریحان عطر و طعم فوق العاده‌ای دارد و بسیاری از سلیقه‌ها را راضی نگه می‌دارد. در صورتی‌که در یک روز پراسترس دچار سردرد شدید، کافی است دمنوش ریحان میل کنید تا سردردتان برطرف شود.
 

شیوه تهیه دمنوش و نحوه مصرف
 • مقداری برگ ریحان را داخل یک لیوان آب جوش بریزید. این مقدار به ذائقه شما بستگی دارد، هرچه میزان ریحان بیشتر باشد تندی و عطر دمنوش بیشتر خواهد بود.
 • در لیوان را ببندید و حدود ۱۰ قیقه صبر کنید تا دم بکشد.
 • دمنوش را صاف کنید و برای طعم بهتر مقداری عسل و چند قطره روغن لیمو به آن اضافه کنید.
طریقه مصرف: نوشیدن روزانه ۲ الی ۳ لیوان دمنوش ریحان می‌تواند سردرد‌های شما را برطرف کند.

موارد منع مصرف دمنوش
 • ریحان رقیق کننده خون است و اثر دارو‌های رقیق کننده خون را افزایش می‌دهد، بنابراین از مصرف این دمنوش همزمان با مصرف داروهای رقیق کننده خون پرهیز کنید.
 • ریحان باعث کاهش قند خون می‌شود و اثر دارو‌های ضددیابت را افزایش می‌دهد، اگر از دارو‌های ضددیابت استفاده می‌کند، قبل از مصرف این دمنوش با پزشک مشورت کنید.
 • استراگول موجود در ریحان باعث انقباضات رحمی می‌شود، بنابراین مصرف این دمنوش در دوران بارداری توصیه نمی‌شود.


۳. دمنوش بابونه

یکی دیگر از انواع دمنوش برای تسکین سردرد، دمنوش بابونه است. بسیاری از افراد بعد از اینکه چرخه خوابشان را برهم می‌زنند دچار سردرد می‌شوند، در واقع کم خوابی یا بی خوابی نقش موثری در بروز سردرد دارد. تنظیم چرخه خواب می‌تواند سردرد را برطرف کند، اما در دنیای پراسترس امروز داشتن یک خواب آرام کار چندان آسانی نیست، مصرف دمنوش بابونه به بهبود خواب کمک کرده و می‌تواند سردرد شما را برطرف کند. دمنوش بابونه از یک گیاه دارویی با گل‌های سفید رنگ تهیه می‌شود و طبع گرم و خشکی دارد، بابونه علاوه بر اینکه کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد، دارای خاصیت ضدالتهابی و آرام بخشی است و یکی از موثرترین دمنوش‌ها برای درمان سردرد به شمار می‌آید.
 

طرز تهیه دمنوش بابونه و نحوه مصرف
 • مقداری بابونه خشک شده را داخل قوری بریزید.
 • مقداری آب جوش به آن اضافه کنید و در قوری را ببندید.
 • ۳ دقیقه صبر کنید تا دمنوش دم بکشد.
 • دمنوش را صاف کرده و برای طعم بهتر مقداری آبلیمو یا عسل به آن اضافه کنید و میل کنید.
طریقه مصرف: نوشیدن دمنوش بابونه به درمان سردرد کمک می‌کند؛ علاوه بر این می‌توانید کیسه‌های دمنوش بابونه را به طور مستقیم روی محل درد قرار دهید تا سردردتان بهبود یابد.

موارد منع مصرف بابونه
 • بابونه با دارو‌های ضدانعقاد، بنزودیازپین، وارفارین، سیکلوسپورین و الکل تداخل دارد.
 • مصرف بابونه در دوران بارداری و شیردهی می‌تواند باعث ایجاد آلرژی شود، بنابراین توصیه می‌شود زنان در دروان بارداری و شیردهی از مصرف این دمنوش بپرهیزند.
  

۴. دمنوش اسطوخودوس

اسطوخودوس یا لوندر در بسیاری از مناطق جهان از جمله کشور ما به صورت خودرو رشد می‌کند. اسطوخودوس برگ‌های بنفش رنگ سنبله مانند زیبایی دارد و رایحه آن فوق العاده است. این گیاه دارویی طبعی گرم و خشک دارد و از سرشاخ