• زمان انتشار: 13 آبان 1398, 14:21
  • / کد خبر: 15712

درمان خانگی دیسک کمر

درمان خانگی دیسک کمر آگاهی از روش‌های درمان خانگی دیسک کمر یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این بیماران است؛ ورزش درد کمر را تسکین می‌بخشد و به مرور زمان دیسک جا به جا شده را به جای خود باز می‌گرداند.
گاهی بدون هیچ هشدار قبلی و کاملاً ناگهانی دردی در ناحیه کمر خود احساس می‌کنیم. فرضاً در حال تماشای تلویزیون هستیم و هیچ مشکلی وجود ندارد؛ اما تا نیم‌خیز می‌شویم، دردی شدید در ناحیه تحتانی کمر ما را از پای درمی‌آورد. علت این درد چیست؟ آیا این درد می‌تواند ناشی از دیسک کمر باشد؟ متأسفانه بله! نمی‌توان این احتمال را در نظر نگرفت. اگر دیسک بین دو مهره در ستون فقرات از جای خود بلغزد، می‌تواند با تحریک اعصاب نواحی اطراف، درد شدیدی برای فرد ایجاد کند که باید به طور جدی مورد مداوا شود.
در کنار روی آوردن به درمان‌های پزشکی از جمله عمل جراحی
 دیسک کمر، نیاز است در خانه چهارچشمی مراقب دیسک آسیب‌دیده‌ی خود باشیم و با برخی تکنیک‌ها یا انجام برخی از تمرینات ورزشی، به درمان خانگی دیسک کمر خود بپردازیم. امروز در این مقاله به بررسی درمان‌های خانگی و ورزش‌های مخصوص این عارضه می‌پردازیم. با ما همراه باشید.
بیشتر بخوانید:بی‌تحرکی؛ مهم‌ترین عامل کمردرد / نشستن طولانی مدت ممنوع
پروفسور کیوان مزدا بیش از پنج هزار کودک را در ایران درمان کرد
علت ابتلا به سنگ مثانه چیست؟
ترمیم پوست و استخوان در مریخ
سرفه های طولانی مدت خود را جدی بگیرید

دیسک کمر چیست؟
ستون فقرات انسان از ۲۴ استخوان به نام مهره تشکیل شده است. برخی از این مهره‌ها توسط دیسک‌های نرم ساخته شده از یک ماده ژلاتینی محاط شده‌اند. در واقع دیسک‌ها هستند که به انسان این امکان را می‌دهند تا ستون فقرات خود را آزادانه به اطراف بچرخاند و خم شود. این دیسک‌ها همانند یک بالش نرم میان مهره‌ها را پر کرده و همانند ضربه‌گیر عمل می‌کنند.

دیسک کمر زمانی اتفاق می‌افتد که بخشی از مغز دیسک از پوسته‌ی آن خارج شده و وارد کانال نخاع شود. کانال ستون فقرات فضای محدودی دارد و عصب نخاعی و قطعه دیسک جابه‌جا شده در آنجا نمی‌شوند؛ از این رو این جابه‌جایی روی اعصاب نخاع فشار وارد کرده و اغلب با درد بسیار شدید همراه است که ما آن را تحت عنوان دیسک کمر می‌شناسیم.
  

درمان‌های خانگی دیسک کمر

اکثر افراد با کوچکترین احساس درد در ناحیه کمر، به رخت خواب نرم و گرم خود خزیده و در واقع به استراحت پناه می‌آورند. اما آیا واقعا استراحت در درمان دیسک کمر موثر است؟ (لینک مطلب استراحت برای دیسک کمر) برخی از کاربردی ترین راهکارهای درمان خانگی دیسک کمر عبارت‌اند از:

۱. گرمادهی

بسیاری از افراد اسپاسم عضلات را یک مشکل جزئی می‌دانند؛ اما اسپاسم عضلات بزرگ کمر می‌تواند با درد بسیار شدید همراه باشد. یک پد گرمایی یا کمپرس گرم را چندین بار در طول روز روی کمر خود قرار دهید تا درد آن ساکن شود.


درمان خانگی دیسک کمر؛ درمان‌های خانگی و ورزش‌های مخصوص


۲. تسکین التهاب

تسکین التهاب به روش‌های مختلف مثل گرمادهی یا کمپرس یخ دردهای خفیف دیسک را موقتاً برطرف می‌کند. روزی دو مرتبه و هر بار به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی شکم دراز بکشیدی و دو عدد بالش زیر باسن خود قرار دهید. در صورت ادامه‌دار بودن درد، با یک متخصص فیزیوتراپ صحبت کنید.

۳. دقت در حرکات

در این دوره به حداقل رساندن میزان فشار روی دیسک حائز اهمیت فراوان است. از پوشیدن کفش پاشنه بلند، خوابیدن بر روی شکم و ایستادن یا نشستن به مدت طولانی خودداری کنید. به هنگام بلند کردن اجسام سنگین، پشت خود را صاف نگه دارید و به زانو و باسن خود تکیه کنید. از خم شدن‌های متوالی اجتناب کنید و همواره مراقب حالت نشستن و ایستادن خود باشید.

۴. مراقبه‌ی ذهن آگاهیدر طول مراقبه، تمرکز بر روی دم و بازدم به تسکین درد کمک شایانی می‌کند و در برخی افراد، با گذشت زمان نیاز به مصرف دارو را برطرف می‌کند. بهترین پوزیشن مراقبه برای شخص خود را بیابید و آن را دنبال کنید.۵. تمرینات کششی

برخی از  تمرینات کششی خاص درد ناشی از جابه‌جایی دیسک را تسکین می‌بخشند. عملکرد این تمرینات به این‌گونه است که با کاهش فشار روی دیسک، درد ناشی از آن را کاهش خواهد داد. برخی از بهترین و شناخته شده‌ترین تمرینات دیسک کمر عبارت‌اند از:
 

تمرینات دیسک کمر

گاهی درمان دیسک کمر صرفاً با چند حرکت ورزشی امکان پذیر خواهد بود:

۱. آویزان شدن

اولین قدم تسکین درد دیسک کمر، صاف کردن و رفع انحنای ستون فقرات با هدف کاهش فواصل ایجاد شده بین مهره‌ها است. یک میله مثل میله رگال یا چارچوب در را در نظر بگیرید و بدن خود را مطابق تصویر از آن آویزان کنید. ۳ ست ۳۰ ثانیه‌ای این کار را انجام دهید. در پایان هر ست مراقب باشید دستان خود را به‌آرامی از میله جدا کنید تا باعث اسپاسم عضلانی نشود.
۲. کشش کمر در حالت ایستاده

این کشش تأثیر قوز کردن‌های روزانه را خنثی می‌کند. از آنجا که بیشتر اوقات جابه‌جایی دیسک به سبب بد ایستادن و کشیدگی بیش از حد ستون فقرات اتفاق می‌افتد، این تمرین کششی دیسک را به جای اصلی خود بازمی‌گرداند.
قبل از هر کاری درست بایستید و دو دست خود را در دو طرف کمرتان قرار دهید. حال با اعمال فشار بر روی دستان خود، لگن را به سمت جلو هل داده و ستون فقرات را به عقب بکشید. این کشش را تا گردن ادامه دهید؛ تا جایی که صورتتان مقابل سقف باشد. با ۱۰ تکرار شروع کنید و ۲ الی ۳ ست این تمرین را انجام دهید.


درمان خانگی دیسک کمر؛ درمان‌های خانگی و ورزش‌های مخصوص


۳. حرکت کبری (نصفه)

این حرکت، مواد ژله‌ای موجود در دیسک را به سمت مرکز دیسک بین مهره‌ای هل می‌دهد. روی یک تشکچه یوگا به روی شکم (دمر) دراز بکشید و سعی کنید بدون جدا کردن باسن از سطح زمین، نیم‌تنه بالایی را روی ساعد خود بالا بکشید. ۱۰ الی ۱۵ ثانیه بایستید و دوباره به وضعیت دمر بازگردید. این فاصله زمانی را رفته‌رفته به ۳۰ ثانیه برسانید و هر بار ۱۰ مرتبه این تمرین را تکرار کنید.


درمان خانگی دیسک کمر؛ درمان‌های خانگی و ورزش‌های مخصوص


 ۴. حرکت کبری (کامل)

اساس این حرکت دقیقاً مشابه حرکت قبلی است و با بازگرداندن مواد ژله‌ای دیسک به سمت داخل، در واقع دیسک را به حالت طبیعی بازگردانده و میزان درد را کاهش می‌دهد.
پس از آنکه کاملاً در حرکت کبری نصفه ماهر شدید، حال می‌توانید سختی این حرکت را بیشتر کنید؛ به این ترتیب که باز هم به صورت دمر دراز بکشید و این بار نیم‌تنه‌ی بالایی را روی کف دستان خود بلند کنید. ۱۰ ثانیه در همین وضعیت بمانید و ۱۰ بار این حرکت را انجام دهید. سعی کنید رفته‌رفته مدت زمان آن را به ۲۰ تا ۳۰ ثانیه برسانید.


درمان خانگی دیسک کمر؛ درمان‌های خانگی و ورزش‌های مخصوص


۵. حرکت گربه گاو

یکی از محبوب‌ترین تمرینات دیسک کمر، حرکت گربه گاو است. این حرکت ترکیبی از دو حالت یوگا بوده و با باز کردن فضای دیسک بین مهره‌ای، فشار روی دیسک جابه‌جا شده را کاهش داده و در نتیجه از درد آن می‌کاهد.
مطابق تصویر وزن خود را روی دو دست و دو زانوی خود قرار دهید. هم‌زمان که به سقف نگاه می‌کنید، نفس را به درون ریه بکشید (عمل دم) و به اجازه دهید شکمتان به سمت پایین بیافتد. سپس به‌آرامی نفس را بیرون داده (عمل بازدم) و هم‌زمان ستون فقرات خود را خم کنید و در حالت اول قرار بگیرید. ۲ تا ۳ ست و در هر ست ۱۰ مرتبه این حرکت را تکرار کنید.


درمان خانگی دیسک کمر؛ درمان‌های خانگی و ورزش‌های مخصوص


۶. حرکت پرنده سگ

این تمرین به تقویت و تثبیت عضلات تحتانی و عمقی ستون فقرات کمک می‌کند. مطابق تصویر در حالت شماره یک قرار بگیرید؛ دست‌ها زیر شانه‌ها و زانو‌ها زیر لگن. سپس دست چپ و پای راست خود را به طور هم‌زمان بلند کرده و مطابق تصویر در امتداد بدن خود بکشید. ۲ تا ۳ ثانیه صبر کنید و به موقعیت آغازین بازگردید. همین کار را با دست راست و پای چپ تکرار کرده و ۲ تا ۳ ست ۱۰ تایی ادامه دهید.
توجه: این حرکات ورزشی به هیچ وجه نباید دردناک باشند. اگر کوچک‌ترین دردی در ناحیه کمر احساس کردید، بدانید که آن تمرین برای وضعیت شما مناسب نیست.


درمان خانگی دیسک کمر؛ درمان‌های خانگی و ورزش‌های مخصوص


کلام آخر

تقریباً بین ۶۰ تا ۸۰ درصد انسان‌ها در برهه‌ای از زندگی خود درد دیسک کمر را تجربه می‌کنند. حتی گاهی این درد شدت یافته و با تحریک اعصاب کانال نخاع، درد پا ناشی از دیسک را به دنبال خواهد داشت؛ از این رو بد نیست همه‌ی ما با روش‌های درمان خانگی و پزشکی دیسک کمر آشنا باشیم. علی‌رغم شدت درد دیسک جابه‌جا شده، اکثر افراد فقط با چند هفته یا چند ماه مداومت بر روش‌های خانگی، به‌مراتب احساس بهتری خواهند داشت. آیا شما تا به حال تجربه‌ی دیسک کمر را داشته‌اید؟برای بهبود آن از کدام راه درمانی استفاده کرده‌اید؟

منبع: ستاره
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
ادعای کذب درمان سنگ صفرا با دارو‌های گیاهی/مردم عوارض دارو‌ها را جدی بگیرندجدیدترین مدل مانتو کیمونو اسپرت و مجلسیرنگ کردن مو و ابرو با قهوه در خانه + آموزشآداب و رسوم مردم در شب یلدادمنوش‌هایی که عوارض «آلودگی هوا» را از بین می‌برندتزیین کرسی شب یلداطرز تهیه ژله اناراطلاعات داروی پنتازوسین، نحوه مصرف و عوارضروش درمان ‌تیرگی ‌دور ‌چشم ‌چیست؟خواص شگفت انگیز خیار که نمی‌دانستید!خواب در این ساعت باعث سکته می‌شودچه زمانی نمی‌توانیم واکسن آنفلوانزا تزریق کرد؟درمان سرفه با ۸ روش موثر خانگیپروژه بزرگ میدان شهید دریادار محمد ابراهیم همتی درسمنان افتتاح شدجدیدترین مدل مانتو آستین پفیپماد ایپوزینک (زینک اکسید)؛ کاربردها، نحوه مصرف و عوارض جانبیتعطیلی مدارس فردا دوشنبه 25 آذر 98درمان پادرد؛ ماساژ پا را امتحان کنیدبا این دمنوش‌ها با سرماخوردگی خداحافظی کنیدجدیدترین عکس پروفایل شب یلدا 98تزیین پرتقال شب یلداخوراکی‌های شب یلدامداح لاکچری با چه آپشنی می‌خواهید؟!آیا اسکرین شات برای اثبات ادعا کافی است؟بدن روزانه به چه میزان آهن نیاز دارد؟فیلترشکنهای پولی چه مخاطراتی دارند؟هشدار؛ عوارض هولناک لوازم آرایشی اکلیل‌دار را جدی بگیریدرنگ‌های ترند سال ۲۰۲۰جای جوش را چگونه از بین ببریم؟۷ خوراکی ممنوعه برای وعده صبحانهموج آنفلوانزا در حال فروکش است/مشکلات تنفسی علت اصلی بستریچرا همیشه احساس خستگی می‌کنید؟ چه باید کرد؟طرز تهیه ته‌چین گرمساریجدیدترین تزیین انار شب یلدااس ام اس تبریک شب یلدا
مدارس تهران فردا سه شنبه ۲۶ آذر تعطیل نیستکدام مدارس فردا سه شنبه ۲۶ آذر تعطیل است؟قیمت مسکن در منطقه پاسداران/ 100 متری در پاسداران چند؟تعطیلی مدارس فردا دوشنبه 25 آذر 98تعطیلی مدارس تهران فردا دوشنبه 25 آذر 98 + جزئیات تصمیم کمیته اضطرارطرح استان تهران جنوبی غیر قانونی استدر تهران از اجاره خانه به اجاره کاناپه رسیدیم!قیمت آپارتمان نوساز در تهران/ جدولمدارس کدام استان‌ها یکشنبه ۲۴ آذرماه تعطیل است؟تعطیلی تمامی مدارس استان تهران یکشنبه ۲۴ آذرقیمت آپارتمان نوساز در تهران +جدولآیا مدارس تهران ۲۴ آذر تعطیل می‌شود؟ثبت‌نام طرح ملی مسکن تهران در پردیس و پرند از ۳۰ آذرچرا کیفیت آب در برخی منازل خوب نیست؟تصاویر رسانه خارجی از استقبال تهران از کریسمس‌بازداشت ۱۳۵ دختر و پسر با شمایل شیطان‌پرستی در دماوند + جزئیاتآتش‌سوزی گسترده انبار لباس در همسایگی پلاسکومظنه خرید آپارتمان در منطقه ونک چند قیمت است؟(جدول) قیمت اجاره آپارتمان‌های بزرگ متراژقیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۲۰ آذرماه+ جدولازدحام جمعیت در خط یک مترو پایتخت طبیعی استمظنه خرید آپارتمان نقلی در تهران + جدولپاسخ هاشمی به اظهارات قالیباف در مورد ریاست ۲۰ ساله خاندان هاشمی بر متروبرای خرید خانه در منطقه فرمانیه چقدر هزینه کنیم؟قیمت روز اجاره مسکن/ رهن ۱۹۰ میلیون تومانی آپارتمان ۷۰ متری در فرمانیه تهرانبرای خرید آپارتمان در منطقه حکیمیه چقدر باید پرداخت کرد؟تکذیب ادعای فروش صندلی اتوبوس‌ها از زبان معاون شهردارخرید واحد مسکونی در مجیدیه چقدر تمام می‌شود؟٥١ نفر از عاملان اصلی اغتشاشات در تهران دستگیر شدندشوخی محسن هاشمی در خصوص بوی بد تهران: مثل اینکه قضیه امنیتی است!مدارس استان تهران فردا سه شنبه ۱۲ آذر 98 تعطیل نیستانتشار مجدد بوی نامطبوع در تهرانفردا مدارس استان تهران دایر استدستگیری ۲۰ نفر از عاملان اصلی اغتشاشات اخیر در شرق استان تهرانکدام مدارس امروز 10 آذر 98 تعطیل هستند؟
مدارس اصفهان فردا سه شنبه 26 آذر تعطیل نیستمدارس تهران فردا سه شنبه ۲۶ آذر تعطیل نیستتعطیلی مدارس شهرستان بوشهر سه شنبه 26 آذر 98افزایش ۵ تا ۱۰ درصدی میوه های شب یلداخودروسازان تنها مقصر افزایش قیمت خودروهای داخلیقم|سوگواره شعر امامزاده موسی مبرقع(ع) برگزار می‌شود + گزارش تصویریعدم تعطیلی نوبت ظهر مدارس استان قزوین دوشنبه 25 آذرآداب و رسوم مردم در شب یلداکدام مدارس فردا سه شنبه ۲۶ آذر تعطیل است؟تعطیلی نوبت عصر مدارس اراک دوشنبه 25 آذر 98قم| خدا رحم کند به فردای شب یلداقیمت مسکن در منطقه پاسداران/ 100 متری در پاسداران چند؟علت بازداشت محمد کیانوش‌راد چه بود؟چه زمانی نمی‌توانیم واکسن آنفلوانزا تزریق کرد؟تعطیلی مدارس شهرستان پارسیان دوشنبه 25 آذر 98قم|مدارس قم دوشنبه تعطیل است۱۱ زندانی توسط اوقاف آزاد شد/ مساعدت ۵۰۰ میلیون ریالی اوقاف کرمانشاه در دومین مرحله از آزادی زندانیانتعطیلی تمام مدارس پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه اول و دوم در اصفهان | دوشنبه 25 آذر 98وزير صمت از رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان كرمانشاه تقدیر کردقم| هوای قم در وضعیت ناسالم قرار گرفتقم|همایش «حوزه‌های علمیه، مرجعیت شیعه و قرآن کریم» برگزار می‌شودقم| بهره مندی 228 هزار خانوار قمی از بسته معیشتیقم| مردم با اسناد عادی در پیش فروش آپارتمان ها شرکت نکنندتوضیحات آموزش و پرورش دزفول در باره ریزش سقف یک مدرسه ابتداییتعطیلی مدارس فردا دوشنبه 25 آذر 98تعطیلی مدارس تهران فردا دوشنبه 25 آذر 98 + جزئیات تصمیم کمیته اضطرارخوزستان| زندگی عشایر جاذبه گردشگری استانتعطیلی مدارس تبریز دوشنبه 25 آذر 98تعطیلی مدارس شهرستان دشتستان دوشنبه 25 آذر 98ماجرایی عجیب در بیمارستان امام خمینی (ره) کرج / پیمانکار طلبکار اموال بیمارستان را گرو گرفتعلت تعطیل نشدن مدارس اصفهان از زبان استاندار(عکس) پیرزن مشهدی سرکرده باند سرقت‌های ۵ ثانیه‌ای!قم|واژگونی خودرو در قم ۲ کشته و ۴ مجروح بر جای گذاشتطرح استان تهران جنوبی غیر قانونی استتعطیلی مدارس نوبت عصر اراک یکشنبه 24 آذر 98

روزنامه رویداد امروز  دوشنبه 25 آذر ۱۳۹۸ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
ترس و طمع دو حاکم سرزمین بورس
ترس و طمع دو حاکم سرزمین بورس
ترس و طمع دو حاکم سرزمین بورس
ورود به بازار بورس بدون برنامه معاملاتی ممنوع
ورود به بازار بورس بدون برنامه معاملاتی ممنوع
ورود به بازار بورس بدون برنامه معاملاتی ممنوع
داعش پس از ابوبکر بغدادی
داعش پس از ابوبکر بغدادی
داعش پس از ابوبکر بغدادی
ویژه استان ها
مدارس اصفهان فردا سه شنبه 26 آذر تعطیل نیستمدارس تهران فردا سه شنبه ۲۶ آذر تعطیل نیستتعطیلی مدارس شهرستان بوشهر سه شنبه 26 آذر 98افزایش ۵ تا ۱۰ درصدی میوه های شب یلداخودروسازان تنها مقصر افزایش قیمت خودروهای داخلیقم|سوگواره شعر امامزاده موسی مبرقع(ع) برگزار می‌شود + گزارش تصویریعدم تعطیلی نوبت ظهر مدارس استان قزوین دوشنبه 25 آذرآداب و رسوم مردم در شب یلداکدام مدارس فردا سه شنبه ۲۶ آذر تعطیل است؟تعطیلی نوبت عصر مدارس اراک دوشنبه 25 آذر 98قم| خدا رحم کند به فردای شب یلداقیمت مسکن در منطقه پاسداران/ 100 متری در پاسداران چند؟علت بازداشت محمد کیانوش‌راد چه بود؟چه زمانی نمی‌توانیم واکسن آنفلوانزا تزریق کرد؟تعطیلی مدارس شهرستان پارسیان دوشنبه 25 آذر 98قم|مدارس قم دوشنبه تعطیل است۱۱ زندانی توسط اوقاف آزاد شد/ مساعدت ۵۰۰ میلیون ریالی اوقاف کرمانشاه در دومین مرحله از آزادی زندانیانتعطیلی تمام مدارس پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه اول و دوم در اصفهان | دوشنبه 25 آذر 98وزير صمت از رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان كرمانشاه تقدیر کردقم| هوای قم در وضعیت ناسالم قرار گرفتقم|همایش «حوزه‌های علمیه، مرجعیت شیعه و قرآن کریم» برگزار می‌شودقم| بهره مندی 228 هزار خانوار قمی از بسته معیشتیقم| مردم با اسناد عادی در پیش فروش آپارتمان ها شرکت نکنندتوضیحات آموزش و پرورش دزفول در باره ریزش سقف یک مدرسه ابتداییتعطیلی مدارس فردا دوشنبه 25 آذر 98