• زمان انتشار: 1400/07/24 11:06
  • / کد خبر: 93684

گلایه‌های دوطرفه نانوایی‌ها و مردم از وضعیت نان در کرمانشاه/ دلیل کاهش ساعت کاری نانوایی‌ها چیست؟

وضعیت نان و نانوایی‌ها در استان کرمانشاه به گونه‌ای است که هم نانوایی‌‌ها و هم مردم از آن گلایه دارند.
نان یکی از مهمترین منابع غذایی مردم در کشور ما محسوب می‌شود از همین رو توجه به کیفیت و مرغوبیت و رفع مشکلات در تهیه و توزیع آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
کیفیت نان که همیشه مورد انتقاد مردم بوده اما مدتی است که مشکلات دیگری به آن افزوده شده و مردم از کاهش ساعت کاری برخی نانوایی‌ها و تعطیلی خودسرانه و بی‌برنامه آن‌ها و نانوایی‌ها نیز از کمبود سهمیه آرد گلایه دارند.
هرچند کاهش ساعت کاری نانوایان تخلف است اما نانوایان نیز نسبت به وضع موجود و سهمیه آرد خود و همچنین هزینه‌های دستمزد و آب، برق و گاز معترض هستند.
افزایش هزینه‌های جاری همچون قیمت مخمرها و ثابت ماندن نرخ نان سبب شده برخی نانوایی‌ها به ناچار از مخمرهای مضر و سرطان‌زا استفاده کنند.
از طرف دیگر با توجه به بالا رفتن هزینه های پخت نان و قیمت پایین نان، دلالان از موقعیت سوءاستفاده کرده و آرد را با قیمتی بالاتر از قیمت نان تولیدی خریداری می‌کنند و همین موضوع باز هم سبب کمبود نان می‌شود.
این درحالی است که آمارها نشان می‌دهد در استان کرمانشاه 2200 واحد نانوایی وجود دارد و بررسی‌ها مهر تأییدی بر این ادعا می‌زند که تعداد نانوایی‌ها از سرانه جمعیت استان هم بیشتر است و از طرف دیگر بنابر گفته مسئولان کمبود آرد هم وجود ندارد. اما بازهم می‌بینیم خباز و خریدار هر دو از وضعیت موضوع گلایه دارند!
ارویسی مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه نیز با تأیید این موضوع می‌گوید: ذخایر استراتژیک گندم در استان کرمانشاه رضایت‌بخش است و حتی بیشتر از مصرف سالیانه استان به سایر استان‌های نیازمند و کم‌برخوردار صادر می‌شود.
گروهی نیز معتقدند نارضایتی از دستمزدها نانوایی‌ها را با چالش روبرو کرده و کمبود کارگر باعث شده تا بعضاً چه نانوایی‌ها مجبور به تعطیلی واحد صنفی خود باشند یا ساعت کاری را کاهش دهند و از طرف دیگر فراری بودن نیروهای متخصص از پخت نان با پایین آمدن کیفیت نان می‌تواند سلامت مردم را به خطر اندازد.
لطفی رئیس هیئت مدیره کارگران نانوایی‌های استان گفت: یکی از مشکلات نانواداران نبود مکانی برای تمرکز کارگران است که کارفرما سرگردان نشود.
پایین بودن کیفیت نان، کمبود سهمیه آرد و وجود مشکلات بهداشتی در میان ضعف نظارت از دیگر مشکلاتی است که در برخی نانوایی‌های سطح شهر دیده و شنیده می‌شود که انتظارات مردم از اتحادیه خبازان را بیش از پیش کرده است.
علیزاده رئیس اتحادیه خبازان کرمانشاه گفت: انتظار مردم بحق و بجا است اما اشکالاتی در قانون وجود دارد که باید اصلاح شود و سهمیه واحد‌های خبازی تغییر کند.
از طرف دیگر کیفیت پایین نان نیز به مشکلی مضاعف تبدیل شده به طوری که در برخی نانوایی‌ها به ویژه نانوایی‌های بربری از جوش شیرین و جوهرقند استفاده می‌شود و براساس گفته کارشناسان این برای سلامتی خطرناک است.
مستوفی مدیرکل نظارت بر بازار مواد مصرفی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه اظهار داشت: خوشبختانه امسال سند راهبردی ارتقای سلامت نان با حضور تمام دستگاه‌های متولی تدوین شد که در این سند یکی از اقدامات مهم پیش‌بینی شده برخورد با واحدهایی است که از جوش‌شیرین یا بلانکیت استفاده می‌کنند.
وی افزود: امسال 388 نمونه‌برداری از نانوایی‌ها انجام شد و موارد تخلفی در برخی از نانوایی‌ها شناسایی شد و علاوه بر این در قالب گشت‌های مشترک مواردی از استفاده از جوش شیرین کشف و برخورد شد.
با توجه به اهمیت موضوع و اینکه نان قوت غالب مردم به ویژه قشرهای متوسط و ضعیف شناخته می‌شود، باید به نحوه تهیه و توزیع آن نظارت و دقت بیشتری صورت گیرد.

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۱۵آذر ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
تراژدی معیشت معلمان
تراژدی معیشت معلمان
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
ویژه استان ها
جمعیت "قرقاول" در زیستگاه‌های اردبیل ۱۱درصد افزایش یافتآمار کرونا اردبیل ۱۶ آذر؛ یک فوتی و ۳۱ ابتلای جدیدآمار کرونا اصفهان ۱۶ آذرماه؛ ۱۰ فوتی و ۲۰۴ ابتلای جدیدبستری ۱۱۴ بیمار جدید مبتلا به کرونا در فارسفوت 1 نفر دیگر بر اثر کرونا در سیستان و بلوچستانصلح و سازش پرونده قتل پس از ۶سال در استان کردستان به سرانجام رسیدطرح ساماندهی محله پرتمان در حال بررسی است۳۲ مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس در ایلام شناسایی شدآیا دانشجویان می توانند بیمه تامین اجتماعی شوند؟ارتباطم با دانشجویان دائمی می‌شود/ دانشجویان مراقب نفوذی‌ها باشندآمار کرونا کرمانشاه ۱۶ آذر؛ یک فوتی و ۴۱ ابتلای جدید۸۹ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژهآمار کرونا کاشان ۱۶ آذر؛ یک فوتی و ۲۶ ابتلای جدیدبرنامه مراکز تجمعی و منتخب واکسیناسیون کووید ۱۹ اصفهان در روز سه‌شنبه ۱۶ آذرماهفرماندار شهرستان گلپایگان منصوب شدابتلا ۲۱۶ نفر به کرونا در آذربایجان غربیبستری ۳۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اردبیلواکسن مناسب تزریق دوز سوم کدام است؟پوشش ۸۱ درصدی واکسیناسیون در استان/آغاز تزریق دوز سوم واکسن کرونا برای افراد بالای ۴۰ سالهوای اصفهان و سگزی ناسالم است