• زمان انتشار: 1400/07/24 09:10
  • / کد خبر: 93627

امیدواریِ اجاره‌نشینان آذربایجان‌غربی برای خانه‌دارشدن/ آیا قانون«جهش مسکن» مطالبات مردم را محقق می‌کند؟

با تصویب قانون جهش مسکن در مجلس شورای اسلامی بسیاری از خانه به دوشان و جوانان امیدوار به خانه‌دار شدن، شده و بسیاری از بیکاران نیز صاحب شغل و درآمد خواهند شد.
خانه‌دار شدن و رهایی از اجاره‌نشینی و حمل اسباب و اثاثیه، آرزویی است که بسیاری از مردم و به ویژه جوانان در دل دارند و هم اکنون با افزایش چند برابری اجاره مسکن آن هم در دوران کرونایی که برخی صاحب‌خانه‌ها بدون تبعیت از قانون خاصی این اقدام را انجام داده‌اند شرایط برای اقشار آسیب‌پذیر دشوارتر شده است.
هم‌اکنون بسیاری از اقشار محروم جامعه به سختی از پس تامین حداقل امورات زندگی خود هستند و افزایش چندین برابری اجاره مسکن، امان آنها را بریده و بسیاری از آنها خیال خانه‌دار شدن را از سر گذرانده‌اند.
از سوی دیگر افزایش قیمت مصالح ساختمانی نیز باعث شده که بسیاری از خانه‌های نیمه‌کار، به همان شکل باقی بماند و از سوی دیگر با توجه به اینکه ساخت و ساز کاهش یافته است، به تبع آن اشتغال افرادی که در این بخش فعالیت می‌کنند به مخاطره افتاده است.
امسال در مجلس یازدهم، قانون«جهش تولید مسکن» به تصویب نمایندگان مجلس رسیده و براساس آن سالانه در کشور یک میلیون واحد مسکونی تولید و در اختیار اقشار واجدشرایط قرار می‌گیرد و در این راستا نیز بانک‌ها موظف به پرداخت سالانه 200 تا 450 میلیون‌ تومانی تسهیلات با سود بین پنج تا 12 درصدی هستند.
با تصویب این قانون، موجی از امیدواری در بین بسیاری از مردم خانه‌ به دوش و به ویژه جوانانی که به تازگی ازدواج کرده و تشکیل خانواده داده‌اند ایجاد شده به ویژه اینکه وزارت راه و شهرسازی مقرر شده که زمین رایگان در برخی مناطق به افراد واجدشرایط اختصاص دهد.
«میلانی» یکی از هم‌استانی‌ها با اشاره به اینکه از 12 سال گذشته از شهرستان به ارومیه آمده و در این مدت اجاره‌نشین بوده است اظهار داشت: امیدوارم با قانون جهش تولید مسکن در دولت سیزدهم، یکی از آرزوهای مهم خود و خانواده‌ام محقق شود چون خانه به دوشی در گرما و سرما و در شرایطی که صاحب‌خانه‌ها هر روز و هر ماه اجاره بها را افزایش می‌دهند، مشکلات بسیاری را به وجود می‌آورد.
«پیری» نیز یکی از همشهریان ارومیه‌ای با بیان اینکه از زمان دولت نهم منتظر تحویل مسکن مهر هستیم بیان کرد: متاسفانه پیمانکار این پروژه به خاطر افزایش مصالح ساختمانی، از 10 سال گذشته واحد مسکونی ما را نیمه تمام گذاشته و تحویل نداده است و هم اکنون با توجه به اهتمام دولت در خانه‌دار شدن اقشار ضعیف و کم‌درآمد امید است که این پروژه نیز به سرعت به سرانجام برسد.
«صالحی» نیز از دیگر همشهریان ارومیه‌ای گفت: من به تازگی ازدواج کرده و به دنبال اجاره یا خرید مسکن هستم و با توجه به اینکه مقرر شده تا قانون جهش مسکن در کشور و به تبع آن در استان اجرا شود، به پیشنهاد و توصیه دوستان، برای ثبت نام در این طرح اقدام می‌کنم تا خانواده از نعمت مسکن و سرپناه برخوردار شوند.
در ادامه عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در این رابطه اظهار داشت: راهبرد قطعی مجلس یازدهم، تلاش برای پیگیری مطالبات برجا مانده مردم است و نمایندگان در راستای تحقق این مطالبات مردم و آرمان‌های کلی نظام و مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی، به صورت شبانه‌روزی در تلاش هستند.
عادل نجف‌زاده با اشاره به قانون جهش تولید مسکن که در کمیسیون عمران مجلس بررسی و آغاز شده است گفت: این قانون از قوانین مهم و از افتخارات مجلس یازدهم بوده به طوری که مقدمات اجرای آن توسط وزارت راه و شهرسازی در حال انجام است و با اجرای آن بخش بزرگی از مطالبات مردم در حوزه مسکن و اشتغال تحقق می‌یابد.
وی افزود: همچنین با توجه به بومی بودن نهاده‌های تشکیل مسکن در کشورمان و خودکفا بودن در مصالح مورد نیاز و عزم جدی دولت سیزدهم، این راهبرد اجرایی می‌شود.
عضو کمیسیون عمران و نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی گفت: با اجرای آن نزدیک به 700 نوع شغل در کشور فعال شده و به نیروی محرکه‌ای برای اقتصاد کشور تبدیل می‌شود.
 
وی در ادامه نیز با اشاره به پیگیری قانون مالیات بر خانه‌های خالی از وزارت اقتصاد اظهار داشت: با پیگیری این قانون از ورود و تبدیل مسکن به یک کالای سرمایه‌ای جلوگیری می‌شود.

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۱۵آذر ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
تراژدی معیشت معلمان
تراژدی معیشت معلمان
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
ویژه استان ها
جمعیت "قرقاول" در زیستگاه‌های اردبیل ۱۱درصد افزایش یافتآمار کرونا اردبیل ۱۶ آذر؛ یک فوتی و ۳۱ ابتلای جدیدآمار کرونا اصفهان ۱۶ آذرماه؛ ۱۰ فوتی و ۲۰۴ ابتلای جدیدبستری ۱۱۴ بیمار جدید مبتلا به کرونا در فارسفوت 1 نفر دیگر بر اثر کرونا در سیستان و بلوچستانصلح و سازش پرونده قتل پس از ۶سال در استان کردستان به سرانجام رسیدطرح ساماندهی محله پرتمان در حال بررسی است۳۲ مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس در ایلام شناسایی شدآیا دانشجویان می توانند بیمه تامین اجتماعی شوند؟ارتباطم با دانشجویان دائمی می‌شود/ دانشجویان مراقب نفوذی‌ها باشندآمار کرونا کرمانشاه ۱۶ آذر؛ یک فوتی و ۴۱ ابتلای جدید۸۹ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژهآمار کرونا کاشان ۱۶ آذر؛ یک فوتی و ۲۶ ابتلای جدیدبرنامه مراکز تجمعی و منتخب واکسیناسیون کووید ۱۹ اصفهان در روز سه‌شنبه ۱۶ آذرماهفرماندار شهرستان گلپایگان منصوب شدابتلا ۲۱۶ نفر به کرونا در آذربایجان غربیبستری ۳۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اردبیلواکسن مناسب تزریق دوز سوم کدام است؟پوشش ۸۱ درصدی واکسیناسیون در استان/آغاز تزریق دوز سوم واکسن کرونا برای افراد بالای ۴۰ سالهوای اصفهان و سگزی ناسالم است