به گزارش اکوایران، بازار سرمایه روز جاری هم سرخ ‌پوش شد، در هفته پس از انتخابات اگرچه که بازدهی شاخص کل بورس مثبت است ولی شاخص کل بازار سرمایه در این هفته پس از دو‌ روز افزایش،‌ سه روز اصلاحی را طی کرده است. به نظر می‌رسد «پزشکیان افکت» در بازار سرمایه تمام شده است و اکنون بازار سرمایه به تحلیل شرایط برگشته است.

در روزهای سرخ بازار توضیح داده شد که برای آنکه بدبینی ایجاد شده در بازار سرمایه کاهش یابد، باید برخی گروه‌ها سبز شده و بر آن پافشاری کنند. گروه بانکی به رهبری بانک تجارت از گروه‌هایی بود که در روزهای سخت بازار سبزپوش شد و بر آن پافشاری کرد پس از آن گروه‌هایی پتروشیمی و فلزی هم به نوبت سبز‌ شدند و همین مسئله مانع از افزایش فشار فروش در بازار سرمایه شد. با نزدیک شدن به دومین دور انتخابات ریاست‌جمهوری سبزی برخی گروه‌ها به همه بازار سرایت کرد و در ابتدای هفته همه بازار سبز شد.

شاخص گروه بانکی و شیمیایی از اولین‌های سبزپوشی بودند و نمادهای شاخص گروه خودرو در بازار دیرتر راه افتادند. در حالیکه شاخص کل بورس در حال اصلاح است بررسی تابلوی بازار تغییراتی را نشان می‌دهد. گاهی اوقات، زمانی که پول‌ کافی در بازار نیست و بازار سرمایه اصلاح قابل توجهی داشته است، نقدینگی موجود در بازار به صورت هوشمند در گروه‌ها وارد شده و باعث رشد آن‌ها می‌شود به این شکل اصلاح بیشتر بازار سرمایه متوقف می شود و شرایط بهبود می‌یابد.

بررسی شاخص بسیاری از گروه‌ها و نمادهای مهم نشان می‌دهد که میانگین ارزش معاملات در حال بهبود است و نمادها قبل از رسیدن به محدوده حمایتی که از آن برگشته‌اند و با تقویت قدرت خریدار مواجه می‌شوند.

برخی اعلام می‌کنند که در بازار سرمایه ناترازی وجود دارد. عقب‌ماندگی شاخص کل هم‌وزن از شاخص کل و افزایش قابل توجه حباب صندوق‌های اهرمی از دلایل مطرح شده برای این ناترازی است‌. دامنه نوسان ده درصدی صندوق‌ها باعث شده تا هنگام افزایش قیمت‌ها، صندوق‌ها برای سرمایه‌گذاری جذاب‌تر به نظر برسند.

در هنگام افزایش هیجانات معاملاتی در بازار هم، ‌نوسان صندوق‌های اهرمی به خاطر اختلاف دامنه نوسان بیشتر می‌شود که حباب مثبت و یا منفی صندوق‌ها را تشدید می‌کند. چندوقتی است که بازار به صندوق‌های اهرمی به عنوان یکی از پارامترهای پیش رو نگاه می‌کند و رفتار آن را برای پیش‌بینی روند آتی بورس مدنظر قرار می‌دهند در چنین شرایطی تغییرات بالای حباب این صندوق‌ها نااطمینانی ایجاد می‌کند که باعث افزایش احتیاط میان معامله گران می‌شود.

از نظر تکنیکی شاخص کل بورس حمایت محدوده دو میلیون و ۲۲۰ هزار واحدی را از دست داده است و محدوده دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی حمایت بعدی خواهد.

حرکت خلاف جهت دلار و حباب درهم

امروز قیمت دلار تهران کاهش یافت ولی درهم تغییر نکرد و در قیمت روز قبل معامله شد بنابراین حباب درهم رشد کرد.

علیرغم کاهش اندک قیمت دلار در روز جاری قیمت سکه امامی کمی رشد کرد و سکه در بالای کانال ۴۰ میلیون تومانی معامله شد. به‌نظر‌می‌رسد که سکه امامی علاقه زیادی به مرز چهل میلیون تومانی دارد و حالا باید تصمیم بگیرد که از کانال چهل میلیون تومانی خداحافظی کند و یا در این محدوده تثبیت شود.

افزایش ارزش جهانی اونس عامل اصلی رشد قیمت طلا در روز جاری بود. معامله‌گران جهانی طلا در انتظار انتشار گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده هستند ولی پاول در آخرین گزارش خود بهبود داده‌های سه ماهه را تایید کرد که با تضعیف بازار کار آمریکا باعث شده تا بازارها پیش‌بینی کنند که با احتمال ۷۳ درصدی، فدرال رزرو کاهش نرخ بهره را در ماه سپتامبر آغاز کند. همین مسئله باعث رشد قیمت طلای جهانی شد. در روز جاری ربع سکه تنها مورد از بازار طلا بود که کاهش قیمت را ثبت کرد.

از نظر تکنیکی محدوده ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا محدوده ۱۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان حمایت مهمی برای ربع سکه است.

امروز ارزش معاملات خرد صندوق‌های طلا به کمترین سطح از ابتدای تیرماه رسید ولی ورود پول حقیقی به صندوق‌ها مثبت شد و کمی رشد کرد که نشان می‌دهد هنوز انتظار مثبت جدی درباره بازار طلا شکل نگرفته است.