به گزارش اکوایران، جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد که مقامات فدرال رزرو در میانه جستجو برای شواهد بیشتر از کاهش تورم کشور به‌شدت نگران ریسک‌های بالقوه ناشی از نرخ‌های بهره بالا برای بازار کار هستند.

به نوشته بلومبرگ، پاول در جلسه با نمایندگان سنا هیچ زمان‌بندی برای کاهش نرخ بهره ارائه نکرد، با این حال سرمایه‌گذاران اکنون انتظار دارند اولین کاهش در ماه سپتامبر اتفاق بیفتد. با این وجود، رئیس فدرال رزرو تاکید کرد که افزایش نشانه‌ها از کاهش رونق بازار کار پس از انتشار داده‌های رسمی در 5 جولای نشان‌دهنده افزایش نرخ بیکاری برای سومین ماه متوالی است.

به گفته پاول، افزایش تورم تنها ریسکی نیست که آنها با آن مواجه هستند؛ چراکه تازه‌ترین داده‌ها نشان می‌دهد که بازار کار نسبت به دو سال قبل رونق کمتری دارد.

رئیس فدرال رزرو این هفته در کپیتال هیل حضور دارد تا به سوالات اعضای کنگره درباره سیاست پولی پاسخ دهد. او جلسه دو روزه را در روز چهارشنبه با حضور در «کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان» به پایان خواهد رساند.

بانک مرکزی آمریکا پس از حفظ نرخ بهره معیار خود در بالاترین حد دو دهه گذشته با هدف کاهش تورم، اکنون درحال بررسی کاهش آن است. درحالی که بازار کار این کشور تابه حال تا حد زیادی پایدار بود، ضعیف شدن داده‌های اشتغال، فشار را بر مقامات فدرال رزرو برای شروع کاهش نرخ بهره افزایش داده است.

به گفته درک تانگ، اقتصاددان در شرکت تحلیل سیاست LH Meyer، تمرکز پاول کاملا روی بازار کار قرار دارد؛ کاهش رونق بازار کار حتی در صورتی که کاهش بیشتر در نرخ تورم اتفاق نیفتد برای اقدام برای کاهش نرخ بهره کافی است.

با این حال پاول تاکید کرد که کاهش زودهنگام یا بیش از حد نرخ‌ها می‌تواند پیشرفت‌ها در کاهش تورم را از بین ببرد، که از 7.1 درصد در ژوئن 2022 به 2.6 درصد در ماه می رسیده است.

به گفته او، انتشار بیشتر داده‌های خوب، اعتماد بانک مرکزی را درباره اینکه تورم به سمت هدف 2 درصدی آن در حرکت است تقویت می‌کند. اظهارات پاول تایید کرد که بعید است «کمیته بازار باز فدرال رزرو» نرخ‌های بهره را در جلسه بعدی خود که در پایان ماه برگزار می‌شود کاهش دهد.

مقامات فدرال رزرو از داده‌های اخیر که نشان می‌داد تورم پس از افزایش غیرمنتظره در اوایل سال جاری دوباره روبه کاهش است استقبال کردند، با این حال، تعدادی تاکید دارند که قبل از کاهش نرخ بهره نیاز به اطمینان بیشتری مبنی بر پایدار بودن این روند دارند.

انتظار می‌رود گزارش قیمت‌های مصرف کننده که روز پنج شنبه از سوی اداره آمار آمریکا منتشر می‌شود نشان‌دهنده رشد 0.2 درصدی تورم هسته در ماه ژوئن باشد که کمترین میزان تورم ماهانه از ماه آگوست است.

تعدادی از اقتصاددانان هشدار می‌دهند که کاهش رشدی که در بازار کار در جریان است می‌تواند بدتر شود. تعداد افرادی که برای 15 هفته یا بیشتر به دنبال کار بوده‌اند در ماه ژوئن به بالاترین میزان خود از اوایل سال 2022 رسیده است.

دموکرات‌ها روز سه‌شنبه با اشاره به افزایش نرخ بیکاری، رشد هزینه‌های مسکن و کاهش رشد بخش تولید، نسبت به ریسک‌های بالقوه تاخیر در کاهش نرخ بهره برای اقتصاد هشدار دادند. نمایندگان جمهوری‌خواه نیز تاحد زیادی از مخالفت با این اظهارات دوری کردند.

واکنش بازار به اظهارات رئیس فدرال رزرو

اوراق خزانه آمریکا در واکنش به اظهارات پاول مبنی بر اینکه او به شواهد بیشتری از کاهش تورم نیاز دارد با کاهش قیمت مواجه شد. کاهش در اوراق دولتی آمریکا، افزایش بازدهی بیشتر اوراق را به دنبال داشت، به طوری‌که بازدهی اوراق 10 ساله با 5 واحد پایه افزایش به 4.327 درصد رسید.

معامله‌گران سواپ انتظارات خود مبنی بر دو مرحله کاهش نرخ بهره در سال جاری را تقویت کردند، به طوری‌که انتظار دارند به احتمال 70 درصد اولین کاهش در ماه سپتامبر اتفاق بیفتد.

بازده اوراق 10 ساله

معامله‌گران اواخر این هفته، زمانی که شاخص قیمت مصرف‌کننده برای ژوئن در روز پنجشنبه منتشر می‌شود، اطلاعات بیشتری در مورد تورم دریافت خواهند کرد.

اظهارات پاول در واشنگتن در مجلس سنای ایالات متحده روز چهارشنبه با حضور در مجلس نمایندگان دنبال خواهد شد.