hamburger menu
search

redvid esle

redvid esle

رویداد ایران > رویداد > علمی > ۱۰ مکان ممنوعه در سراسر جهان؛ از «جزیرۀ طاعون» تا «متروی متروک مسکو»

۱۰ مکان ممنوعه در سراسر جهان؛ از «جزیرۀ طاعون» تا «متروی متروک مسکو»

از اماکن نظامی و تحقیقاتی تا محوطه‌های تاریخی و جزایری با حیات وحش منحصر به فرد؛ در اینجا با ده مکان روی زمین آشنا می‌شوید که بازدید از آن‌ها برای عموم مردم مطلقا ممنوع است.

فرادید| وقتی اصطلاح «مکان ممنوعه» را می‌شنویم، تخیل ما برانگیخته می‌شود و ذهنمان به سمت دنیایی از راز و رمز می‌رود. بنابراین شاید برایتان جالب باشد که بدانید واقعا مکان‌های ممنوعه‌ای در دنیا وجود دارند که دسترسی به آن‌ها برای عموم مردم تقریبا غیر ممکن است.

به گزارش فرادید؛ برای نمونه، مناطقی تحقیقاتی که فقط عده‌ای خاص حق دسترسی به آن را دارند یا اماکنی تاریخی که به دلیل شکننده بودن و احتمال آسیب دیدن ناشی از حضور انسان‌ها ممنوعه شده‌اند. در اینجا ده نمونه از این مکان‌ها را در سراسر جهان مرور می‌کنیم.

1. مقبره کین شی هوآنگ، چین

1

آرامگاه نخستین امپراتور چین، «کین شی هوآنگ» بیش از ۲۰۰۰ سال است که در زیر زمین مدفون است. این آرمگاه یکی از بزرگترین اکتشافات تمام دوران است، اما برای مورخان و باستان‌شناسان یک راز باقی مانده است. محتویات مقبره بیشترشان مهر و موم شده و کشف‌نشده هستند. گفته می‌شود درون این مجموعه تدفینی چیزهای مختلفی وجود دارد که شی هوآنگ در زندگی پس از مرگ به آن‌ها نیاز خواهد داشت. دولت چین برای ادای احترام به این مکان باستانی، حفاری آن را ممنوع کرده و این مکان حالا یکی از ممنوعه‌ترین مکان‌های جهان است. 

2. دروازه پراوچیچکا، جمهوری چک

2

یکی از دیدنی‌ترین نقاط جمهوری چک، دروازه پراوچیچکا، بزرگترین طاق ماسه سنگی در اروپا است. این بنای دیدنی تا سال ۱۹۸۲ گردشگران را از دور و نزدیک به خود جذب می‌کرد، تا اینکه برای به حداقل رساندن فرسایش، افراد به بازدید از طاق محدود شدند. با این حال، زمین‌شناسان فکر می‌کنند این طاق ماسه‌سنگی طبیعی به زودی فرو می‌ریزد و همین احتمال، آن را به مکانی ممنوعه تبدیل کرده است. 

3. جزیره نیهائو، ایالات متحده آمریکا

3

بازدید از جزیره نیهائو با ۱۶۰ نفر جمعیت برای عموم ممنوع است. تنها راه بازدید از این منطقه، عضویت در نیروی دریایی آمریکا یا داشتن یک خویشاوند در جزیره است. دولت برای حفافظت از محیط زیست و حیات وحش جزیره نیهائو، ورود افراد خارجی به آن را محدود کرده است. 

4. فورت ناکس، کنتاکی، ایالات متحده آمریکا

4

فورت ناکس که خانه نیمی از ذخایر طلای ایالات متحده است، معمولاً به عنوان امنیتی‌ترین مکان‌ جهان شناخته می‌شود. این مکان دارای تدابیر امنیتی شگفت‌آوری است. جالب‌ترین چیز این است که حتی هیچ یک از کارکنان پایگاه فورت ناکس نمی‌توانند به خزانه دسترسی داشته باشند. آن‌ها برای دسترسی به خزانه، باید چندین ترکیب را بدانند، اما هر یک از کارکنان تنها یکی از آن‌ها را می‌شناسد، بنابراین هر کارمند فقط با کمک همکاران خود می‌تواند وارد خزانه شوند. علاوه بر این، از آنجا که ساختمان از گرانیت بتنی ساخته شده و با فولاد تقویت شده، در برابر هر گونه حمله دنیای خارج مقاوم است. 

5. دروازه پلوتو، ترکیه

5

در دوران باستان، مردم جرأت نداشتند وارد دروازه پلوتو در هیراپولیس ترکیه شوند، چون باور داشتند مکان بسیار خطرناکی است. به گفته مورخ باستانی، استرابون، هیچ‌کس نتوانسته آنجا زنده بماند. او پس از بازدید از این مکان نوشته: «گنجشک‌ها را به طرف دروازه انداختم و آن‌ها بلافاصله آخرین نفس‌شان را کشیدند و افتادند.»

در هر صورت، در کمال تعجب، شهرت دروازه‌ی پلوتو سال ۱۹۶۵ از سوی دانشمندان تایید شد. دانشمندان پس از اندازه‌گیری غلظت CO2 متوجه شدند شب‌ها، زمانی که دما کاهش می‌یابد و CO2 سنگین‌تر از هوا می‌شود، نوعی دریاچه گاز در کف زمین ایجاد می‌کند. در سپیده دم، این غلظت به اوج خود می‌رسد و هر موجود زنده‌ای با نزدیک شدن به این مکان، جانش را به خطر می‌اندازد. با این حال، این مکان در طول روز امن‌تر می‌شود، چون خورشید گاز را دفع می‌کند. 

6. پاوِگلیا (جزیرۀ طاعون)، ایتالیا

6

پاوِگلیا جزیره کوچکی بین ونیز و لیدو است. این مکان در گذشته یک ایستگاه قرنطینه طاعون بوده و میزبان بیش از ۱۶۰ هزار نفر مبتلا بوده که آخرین روزها و ساعات زندگیشان را آنجا گذراندند. بر اساس برخی گزارش‌ها، ۵۰ درصد از خاک جزیره را بقایای انسان تشکیل می‌دهد و گویی این تراژدی کافی نبوده، چون جزیره بعداً تبدیل به یک بیمارستان روانی بدنام شده و پس از مدتی بسته شده و حالا ورود به پاوگلیا برای همه به شدت ممنوع است. 

7. هرم چیچِن ایتزا، مکزیک

7

شاید با دیدن نام چیچن ایتزا در این فهرست تعجب کنید، چون یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در جهان است و این درست است، چون هرساله میلیون‌ها گردشگر به این مکان می‌آیند و از دیدن هرم زیبای مایاها شگفت‌زده می‌شوند. با این حال، به تازگی بالا رفتن از آن به شدت ممنوع شده است. این ممنوعیت پس از سقوط یک زن از هرم در سال ۲۰۰۶ صادر شد. این رویداد، پایان غم‌انگیزی داشت و برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقاتی در آینده، به روی عموم بسته شد و سبب ناامیدی گردشگران متعددی شد که سودای بالا رفتن از آن را داشتند. 

8. مژگورای (Mezhgorye)، روسیه

8

بی‌شک روسیه که بزرگترین کشور جهان است، پر از شگفتی است. این شهر دارای بسیاری از مکان‌های مرموز، شهرهای ارواح و جاهای خاص دیگر است. برای نمونه، میزگارای یک شهر بسته است که جایی در کوه‌های اورال جنوبی پنهان شده است. برای جلوگیری از نزدیک شدن یا ورود هر کسی به این شهر، دو گردان آن را احاطه کرده‌اند. صد در صد روشن نیست چرا این حد از مخفی‌کاری درباره این منطقه وجود دارد. طبق باورپذیرترین گزارش‌ها، اینجا یک منطقه موشکی هسته‌ای است که گفته می‌شود موشک‌های خودکاری دارد که از راه دور قابل‌کنترل هستند. اما از آنجا که مقامات دولتی در مورد آن اظهار نظر نکرده‌اند، هنوز نمی‌توان مطمئن بود میزگارای چه جور جایی است. 

9. قلعه پانگار، راجستان، هند

9

از نظر فنی، دسترسی به قلعه پانگار کاملاً ممنوع نیست، چون گردشگران می‌توانند در نور روز از آن دیدن کنند و این نمونه شگفت‌انگیز از معماری راجستانی را ببینند. اما از غروب آفتاب تا طلوع خورشید، ممنوعیت شدیدی برای ورود به این مکان وجود دارد. این قلعه متعلق به قرن هفدهم که از سوی دولت هند به عنوان یک مکان شبح‌زده اعلام شده، مملو از افسانه‌هایی در مورد ارواح و نفرین‌ها است. شنیدن برخی از آن‌ها بدون شک، شما را شوکه می‌کند. شاید از خودتان بپرسید چه بلایی به سر کسانی آمده که جرأت کردند و شبانه از قلعه پانگار بازدید کردند. در واقع، هیچ کس نمی‌داند، چون به گفته مردم محلی، هر کسی که سعی کند این قانون را بشکند، به طور مرموزی ناپدید می‌شود. 

10. مترو ۲، روسیه

10

یک نمونه روسی دیگر در فهرست منحصر به فرد پیش روی شما، مترو ۲ است که با نام رمز D-6 شناخته می‌شود. این مکان عجیب و غریب، واقع در مسکوی روسیه، قبلاً یک سیستم مخفی زیرزمینی نسبتاً جدید بوده که به موازات مکان رسمی در پایتخت زیبای روسیه ساخته شده است. در آغاز، مترو ۲ بسیاری از امکانات و مؤسسات اداری و دولتی را به هم متصل می‌کرد، از فرودگاه Vnukovo-2 تا آکادمی ستاد کل و خانه زلتووسکی و کرملین. امروزه این خط مترو به اندازه بسیاری از امکانات دیگری که به حال خودشان رها شدند، ترسناک و متروک به نظر می‌رسد.

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: faradeed-196254

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
برچسب ها
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد