hamburger menu
search

redvid esle

redvid esle

رویداد ایران > رویداد > اقتصادی > شاخص کل و حکایت تکراری کانال 2 میلیون و 200 هزار واحدی!/ پیش بینی بازار سهام امروز 20 تیر 1403+ نمودار

شاخص کل و حکایت تکراری کانال 2 میلیون و 200 هزار واحدی!/ پیش بینی بازار سهام امروز 20 تیر 1403+ نمودار

اقتصادنیوز: بورس تهران روز سه‌شنبه با کاهش تراز شاخص کل و افت تراز شاخص کل هم‌وزن به کار خود پایان داد. ارزش معاملات خرد دیروز کاهش 29 درصدی داشت و روند خروج جریان پول حقیقی تداوم یافت.

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند معاملات روز معاملاتی گذشته شاهد کاهش تراز شاخص کل هم‌وزن و افت تراز شاخص کل بورس تهران بود. در ابتدای معاملات روز سه‌شنبه معامله‌گران بازار سهام شاهد افزایش قیمت سهم‌های سبک بورس تهران بودند اما با گذشت زمان، روند شاخص هم‌وزن به روند شاخص کل همگرا شد و نقشه معاملات رنگ قرمز بیشتری به خود گرفت.

روز سه‌شنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران نیز تماماً قرمز پوش بودند و روندی مشابه شاخص‌های بورسی داشتند اما شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن که در بورس تهران نزدیک به 14 صدم درصد بود و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل را نشان می‌داد؛ در بازار فرابورس ایران رقم 1 صدم درصدی داشت و بیانگر کاهش تراز بیشتر شاخص کل بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با 69 صدم درصد کاهش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار اول فرابورس با 62 صدم درصد کاهش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت عرضه برق و گاز با 9.9 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت لاستیک و پلاستیک با 2.4 میلیارد تومان و صنعت مخابرات با 2.3 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت فلزات اساسی با 54.6 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 48 میلیارد تومان و صنعت خودرو و ساخت قطعات با 39.9 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بازار سهام روز‌های اخیر را با روند خروجی جریان پول حقیقی و نوسانات ارزش معاملات خرد در سطح 3 تا 7 همتی پشت سر گذاشته است. ورود جریان پول حقیقی روز‌های اخیر به صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت نیز قابل توجه بوده است.

دیروز ارزش صف‌های خرید سهام با افزایش 69 درصدی به سطح 300 میلیارد تومانی صعود کرد و ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 29 درصدی تا سطح 115 میلیارد تومانی پایین آمد و شکاف صف خرید و فروش در بازار سهام افزایش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 25 میلیون تومان روز دوشنبه تا 22.5 میلیون تومان کاهش داشت. سرانه فروش هر کد حقیقی بدون تغییر بود و بار دیگر در سطح 24 میلیون تومان ایستاد. با این اوصاف معاملات روز سه‌شنبه شاهد غلبه فروشندگان بود و بار دیگر سرانه فروش از سرانه خرید پیشی گرفت.

photo_2024-07-09_22-33-16

پیش بینی بورس چهار‌شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز چهار‌شنبه در تداوم روند معاملاتی روز‌های گذشته آغاز خواهد شد. خروج سرمایه حقیقی در کنار نوسانات ارزش معاملات خرد در سطح سه همتی، شاخص‌های اصلی بازار سهام را در گیر کرده‌اند. بازار سهام همچنان از نوسانات سنگین قیمتی و ایجاد صفوف خرید و فروش سنگین پرهیز می کند و رفتار احتیاطی در بین معامله‌گران و سهامداران تشدید شده است.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 2 تا 4 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز ضعیف شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی و اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت محتمل است. صفوف خرید سهام  کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 20 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 25 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً ریزش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس کاهش یابد.

منبع: eghtesadnews-658712

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
برچسب ها
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد