hamburger menu
search

redvid esle

redvid esle

رویداد ایران > رویداد > سیاسی > عباس عبدی: پزشکیان توان کشیدن اقشار خاکستری به پای صندوق را دارد

عباس عبدی: پزشکیان توان کشیدن اقشار خاکستری به پای صندوق را دارد

یک تحلیلگر سیاسی با بیان اینکه انتخابات 8 تیر 1403 ظرفیت شکل گیری یک موج اجتماعی با مشارکت بالای 60 درصد مردم را داراست، می گوید: اینکه اصلاح‌طلبان بتوانند چنین ظرفیتی را به فعلیت در بیاورند را هم بهتر است این گونه مطرح کنیم که مردم آمادگی دارند و من فکر می‌کنم اصلاح‌طلبان می‌توانند همسو و همراه با این آمادگی شوند؛ یک تکان بدهند تا این ماشین جلو برود و راه بیفتد

یک تحلیلگر سیاسی با بیان اینکه انتخابات 8 تیر 1403 ظرفیت شکل گیری یک موج اجتماعی با مشارکت بالای 60 درصد مردم را داراست، می گوید: اینکه اصلاح‌طلبان بتوانند چنین ظرفیتی را به فعلیت در بیاورند را هم بهتر است این گونه مطرح کنیم که مردم آمادگی دارند و من فکر می‌کنم اصلاح‌طلبان می‌توانند همسو و همراه با این آمادگی شوند؛ یک تکان بدهند تا این ماشین جلو برود و راه بیفتد.

به گزارش جماران؛ مشروح گفت و گو با عباس عبدی در پی می آید:

به نظر شما اصلاح طلبان امکان ساختن موج اجتماعی که منجر به مشارکت بالای 60 درصد شود را دارا هستند؟

شاید بهتر است که این سؤال به شکل دیگری طرح شود؛ و آن اینکه آیا این انتخابات ظرفیت دارد که چنین موجی شکل بگیرد؟ من می‌خواهم بگویم؛ بله، دارد. می‌تواند موجب شکل‌گیری چنین ظرفیتی شود. اینکه اصلاح‌طلبان بتوانند چنین ظرفیتی را به فعلیت در بیاورند را هم بهتر است این گونه مطرح کنیم که مردم آمادگی دارند و من فکر می‌کنم اصلاح‌طلبان می‌توانند همسو و همراه با این آمادگی شوند؛ یک تکان بدهند تا این ماشین جلو برود و راه بیفتد.

من قبلا مثالش را به همین شکل زده‌ام که روی خودروی سیاست مردم روی یک سراشیبی قرار دارد و فقط نیازمند یک تکان دادن است که به سمت پایین حرکت کند. بنابراین می‌خواهم بگویم این ظرفیت وجود دارد و فکر هم می‌کنم اتفاق می‌افتد.

با توجه به موضع رادیکال برخی نیروهای اصولگرا نسبت به قالیباف، به نظر شما اصولگرایان به اجماع خواهند رسید؟

من چندان پیگیر جزئیات اصولگرایان نیستم. چون آن‌ها سرنوشت رأی مردم را در این انتخابات تعیین نمی‌کنند؛ سرنوشت انتخابات دست این طرف و مردم است. آنها چه وحدت بکنند و چه وحدت نکنند، هیچ اثری در این سرنوشت نخواهد داشت؛ اابته اگر این طرف کارش را درست انجام بدهد. بنابراین خیلی من هم پیگیر مطالب آن طرف نیستم و فکر هم نمی‌کنم نتیجه چندانی داشته باشد.

ولی در مجموع، معمولا آنها به وحدت نمی‌رسند. چون به قدری اختلاف منافع و قدرت‌طلبی در آنها زیاد است، که کمتر احتمالی وجود دارد که بتوانند به یک تفاهم و سازش برسند.

با توجه به اینکه اکثر تحلیلگران پزشکیان و قالیباف را دوگانه نهایی انتخابات عنوان می کنند، به نظرتان هرکدامشان در صورت پیروزی کدام برنامه ها را اولویت قرار خواهند داد؟

خیلی سخت است که الآن با دقت در مورد جزییات آراء انتخابات حرف بزنیم؛ من روی جریان حرف می‌زنم. آن طوری که من تصور می‌کنم، احتمالا آقای قالیباف نفر سوم می‌شود؛ نه نفر دوم. چون رأی آقای قالیباف عمیق نیست و خیلی راحت کنده می‌شود. سال 92 هم من همین تحلیل را گفتم و اعلام هم کردم، و بخش اصلی آن آراء کنده شد. آقای قالیباف، به هر دلیلی، رأی عمیقی در جامعه ایران ندارد. یک تعداد اندکی هستند که در آن مسیر با او حرکت می‌کنند؛ و الّا بخش عمده آراء او محصول وضعیت‌های دیگر است که به راحتی از طرف رقبا می‌تواند کنده شود.

به نظر شما پزشکیان توان به پای صندوق کشیدن اقشار خاکستری که در سالهای اخیر با صندوق و سیاست قهر کرده اند را داراست؟ شروط تحقق این هدف چیست؟

بله؛ چرا ندارد؟! خیلی هم خوب دارد. اما شرطش خیلی ساده است. مهمترین و برجسته‌ترین ویژگی او، فارغ از ویژگی‌های دیگرش، این است که انسان صادقی است که دروغ نمی‌گوید و این نزد مدیران ایرانی یک ویژگی بسیار نادر است و مردم بسیار تشنه این هستند. اگر هیچ کاری نکند و خودش باشد، کاملا این جریان شکل می‌گیرد و جلو می‌رود.

منبع: etemadonline-663100

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
برچسب ها
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد