hamburger menu
search

redvid esle

redvid esle

رویداد ایران > رویداد > اقتصادی > خبر مهم برای جاماندگان سهام عدالت/ ویدئو

خبر مهم برای جاماندگان سهام عدالت/ ویدئو

به گفته «احسان خاندوزی» وزیر امور اقتصاد و دارایی، جاماندگان سهام عدالت شناسایی شده‌‌اند.

به گزارش شبکه شرق، اعطای سهام عدالت به جاماندگان، سال گذشته عملیاتی نشد اما به گفته مسئولان، از هفته گذشته، جلسات جدیدی به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برای تعیین تکلیف آن شروع شده است.

اعطای سهام عدالت به جاماندگان، کلاف سردرگمی که حتی بند قانونی هم کمک به اجرایی  شدن آن تاکنون نکرده است!

در تبصره دوم قانون بودجه ۱۴۰۱، دستگاه‌ها موظف به اجرای اعطای سهام عدالت به جاماندگان شدند، اما به دلایلی اجرای آن به سال ۱۴۰۲ موکول شد؛ تا این‌که در برنامه بودجه ۱۴۰۲، در ماده «ن» احکام مرتبط با خصوصی‌سازی و واگذاری سهام دولتی، دولت موظف شد از محل سهام متعلق به دولت یا شرکت‌های دولتی در بنگاه‌های قابل واگذاری قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی در سقف ردیف درآمدی ۳۱۰۵۰۰ نسبت به واگذاری سهام عدالت به کلیه جاماندگان مشمول دریافت این سهام، اقدام کند.

بلاتکلیفی اعطای سهام عدالت به جاماندگان که دیگر افراد را کلافه کرده و در همین راستا برخی از مخاطبان باشگاه خبرنگاران جوان با ارسال پیام خواستار پیگیری این موضوع شدند.

جاماندگان سهام عدالت شناسایی شدند

جاماندگان سهام عدالتی که شناسایی آنها هم به گفته «احسان خاندوزی» وزیر امور اقتصاد و دارایی در سال ۱۴۰۲، انجام شده است. او در این رابطه گفته بود: نومشمولان سهام عدالت شناسایی شدند و چهار میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مورد تایید قرار گرفتند.

اما چرا برخلاف بند قانونی اعطای سهام عدالت به جاماندگان در سال ۱۴۰۲ اجرایی نشد؟ موضوعی که روز‌های آخر اسفندماه سال گذشته احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصاد و دارایی در رابطه با آن مطرح کرده بود: با توجه به این که در مورد مبنای حقوقی سبد سهامی که باید به نومشمولان واگذار شود اختلافات حقوقی وجود داشت بنا شد ابتدا موانع حقوقی برداشته شود و بعد سبد سهام برای نومشمولان به تصویب برسد.

در ادامه نیز ابراهیم بازیان، سرپرست سازمان خصوصی سازی به تازگی در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها در پاسخ به این پرسش که واگذاری سهام عدالت با مدل سال ٨۵ که طیف وسیعی از جامعه با مشکل دریافت سهام عدالت روبرو می‌شدند، تکرار خواهد شد؟ تاکید کرد: دولت هیچ تعهدی نسبت به واگذاری سهام به تمام مردم ندارد چراکه واگذاری سهام ناظر به وجود منابع است، اگر منابع اجازه دهد سیاست‌های دولت و در واقع سیاست مجموعه حاکمیت، این بحث را رقم می‌زند. تاکید می‌کنم که شرط هرگونه واگذاری دارایی منابع دولت است و براساس آن می‌توان در این باره سیاست‌گذاری کرد.

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد گفت: هفته گذشته جلسات جدیدی را به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور شروع کردیم تا امسال به توافق حقوقی در داخل دولت برسیم که خبر آن به زودی اعلام می‌شود.

پیش از این هم مهدی حاجی‌وند، دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت گفته بود: در حال حاضر هیچگونه ثبت نامی برای سهام عدالت وجود ندارد و اعطای سهام عدالت به جاماندگان منوط به این مورد است که هیأت دولت منابعی را برای توزیع سهام اختصاص دهد. بر همین اساس هرگونه لینک، تماس، پیامکی و... مبنی بر ثبت نام سهام عدالت جاماندگان کلاهبرداری خواهد بود و امیدواریم که افراد به این نکات توجه کافی را داشته باشند تا فریب نخوردند. بنابر این مردم حتما باید اخبار مربوط به حوزه سهام عدالت را از از رادیو و تلویزیون و رسانه‌های رسمی پیگیری کنند تا خدایی نکرده در این حوزه دچار چالش نشوند.

اعطای سهام عدالت به جاماندگان، حالا دیگر متاسفانه به یک چالش تبدیل شده و بسیاری از جاماندگان، چشم انتظار تعیین تکلیف این موضوع هستند.

منبع: sharghdaily-930954

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
برچسب ها
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد