hamburger menu
search

redvid esle

redvid esle

رویداد ایران > اقتصاد > مقایسه قیمت میلگرد در بورس کالا و بازار

مقایسه قیمت میلگرد در بورس کالا و بازار

بررسی و مقایسه قیمت میلگرد در بورس کالا و بازار؛ تحلیلی دقیق برای فهم بهتر تفاوت ها و انتخاب هوشمندانه تر.

بدون شک میلگرد را می توانیم به عنوان یکی از مهم ترین و اصلی ترین مقاطع فولادی بدانیم که در صنایع مختلف به ویژه پروژه های ساخت و ساز، کاربرد بسیار زیادی دارد. از این رو تعیین قیمت میلگرد آجدار معمولا برای افراد از اهمیت بالایی برخوردار است و اصلا نباید نسبت به آن کم توجه باشیم. از مهم ترین و رایج ترین روش ها می توانیم به خرید از بورس کالا و بازار آزاد اشاره کنیم. تفاوت هایی در میان این دو روش وجود دارند که اصلی ترین آن ها، تفاوت در قیمت نهایی است. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتر و کامل تری را در این راستا در اختیار شما قرار دهیم.

تعیین قیمت میلگرد در بورس کالا و بازار آزاد بر چه اساس است؟

همان طورکه می دانید قیمت روز میلگرد در بورس کالا و بازار آزاد با یکدیگر متفاوت است. اساس و اصول قیمت گذاری، در بسیاری از مواقع می تواند باعث تفاوت در قیمت نهایی شود. قیمت میلگرد دولتی ارائه شده در بازار بورس کالا، کمتر از میلگرد ارائه شده در بازار آزاد است. تعیین قیمت نهایی در بورس کالا و بازار آزاد، به فاکتورهای مختلفی وابسته است؛ ازاین رو با در نظر گرفتن این فاکتورها و عوامل مؤثر، بهترین و مناسب ترین قیمت برای میلگرد تعیین و اعلام می شود. از مهم ترین عوامل مؤثر در این راستا می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • میزان عرضه و تقاضا
  • قیمت و هزینه مواد اولیه
  • نرخ ارز
  • هزینه های تولید
  • حمل و نقل
  • مصرف انرژی

دلایل تفاوت و مقایسه قیمت میلگرد امروز در بورس کالا و بازار آزاد

حال که دانستید قیمت نهایی میلگرد در بورس کالا و بازار آزاد با یکدیگر تفاوت دارد، لازم است تا به بررسی بیشترین دلایل تفاوت بپردازیم. می دانیدکه در بورس کالا شما با محدودیت خرید روبه رو شده و نمی توانید به انواع مختلف برندها دسترسی داشته باشید؛ بااین وجود اگر محصولات برندهایی که هم در بورس کالا و هم در بازار آزاد ارائه می شوند را مقایسه کنیم، می توانیم متوجه اختلاف درصدی قیمت در میان آن ها شویم. این اختلاف قیمت در برخی از مواقع می تواند مشکلات مختلفی را نیز به دنبال داشته باشد. در این بخش قصد داریم تا به بررسی مهم ترین دلایلی که باعث بروز این حالت شده اند، بپردازیم.

نوسانات نرخ ارز

یکی از مؤثرترین عوامل در این راستا، که باعث افزایش این اختلاف شده، نوسانات نرخ ارز است. در شرایط عادی اختلاف اندک میان قیمت میلگرد در این دو بازار تا حد زیادی منطقی محسوب می شود؛ اما این اختلاف به دلیل نوساناتی که در قیمت دلار به وجود آمده، تا حد زیادی افزایش پیدا کرده است.

محدودیت بیشتری در بورس کالا

یکی دیگر از دلایلی که به وجود آورنده این اختلاف شناخته می شود، محدودیت موجود در بورس کالا است. در حال حاضر، کارخانه های خصوصی محصولات خود را در بورس کالا عرضه می کنند و به نوعی می توانیم ادعا کنیم که انحصاری بودن عرضه فولاد و انواع میلگرد در بورس کالا، یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن و افزایش این اختلاف قیمت شده است. ازاین رو معمولا توصیه می شود که تولیدکننده ها و کارخانه های بیشتری وارد بورس کالا شده و به ارائه محصولات خود بپردازند. در واقع عرصه محصولات توسط همه تولیدکننده های داخلی یک محصول، می تواند اثرات مطلوب مختلفی در این راستا به همراه داشته باشد.

حضور پررنگ دلالان

از دیگر دلایلی که باعث افزایش قیمت انواع میلگرد و محصولات فولادی در بازار آزاد شده، حضور پررنگ و فعال دلالان است. در اغلب مواقع نبود سرمایه اولیه و در گردش تولیدکننده، شاهد حضور بیشتر دلالان می شویم. وجود آرامش در بازار و تأمین اعتبار برای تولیدکنندگان باعث می شود تا قدرت دلالان کاهش پیدا کرده و شرایط بازار در وضعیت بهتر و مطلوب تری قرار بگیرد.

ناسازگاری تقاضا و عرضه

یکی دیگر از دلایلی که باعث شده اختلاف قیمت بیشتر از حد عادی شود، عدم مدیریت درست و اصولی میزان تقاضا و عرضه میلگرد در بازار است. از این رو توصیه می شود که از طریق کنترل و مدیریت به صورت اصولی با استفاده از ظرفیت های کارشناسی، التهاب را از بازار دور کرده و آرامش به آن بازگردانده شود.

نکات مهم در خرید میلگرد از بورس کالا و بازار آزاد

برای اینکه شما بتوانید خرید هوشمندانه و مطلوبی از هرکدام از این موارد داشته باشید، لازم است تا اطلاعات خود را ارتقا داده و با آگاهی بالاتری خرید کنید. از مهم ترین نکات در این زمینه می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

  • مشخص کردن کارخانه تولیدکننده
  • انتخاب حجم و تناژ میلگرد مورد نظر
  • توجه به وضعیت و نرخ دلار
  • توجه به میزان اثرگذاری دلالان

کدام یک انتخاب بهتری است؟

با بررسی مطالب ارائه شده در بخش های قبلی و کسب اطلاعات بیشتر درباره تفاوت قیمت میلگرد در بورس کالا و بازار آزاد، برای بسیاری از خریداران این سؤال پیش می آید که کدام گزینه انتخاب بهتری بوده و باید خرید خود را از آن انجام بدهند. در بهترین حالت توصیه می کنیم پیش از نهایی کردن خرید خود، به فاکتورهای مختلفی توجه داشته باشید تا بتوانید هوشمندانه انتخاب کنید. از مهم ترین و مؤثرترین فاکتورها در این راستا می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

مقدار میلگرد مورد نیاز

حجم و مقدار میلگرد مورد نیاز برای خرید، یکی از مهم ترین عوامل در این راستا محسوب می شود. درصورتی که قصد دارید بیش از 2 تن میلگرد خریداری کنید، توصیه می کنیم خرید خود را از طریق بورس کالا انجام دهید. برای خرید با حجم کمتر، نمی توانید از این طریق ثبت سفارش بکنید.

زمان تحویل سفارش

در صورتی که برای ثبت سفارش و خرید میلگرد تعجیل داشته و با محدودیت زمانی درگیر هستید، توصیه می کنیم به هیچ عنوان برای خرید به سراغ بورس نروید. پروسه تحویل سفارش در بورس کالا به مراتب طولانی تر بوده و ممکن است بین 2 تا 3 ماه طول بکشد. در حالی که شما در بازار آزاد می توانید خرید خود را از شرکت های معتبر انجام داده و در کوتاه ترین زمان ممکن، به میلگرد خریداری شده، دسترسی داشته باشید.

خرید آسان

یکی دیگر از عواملی که در این راستا باید در نظر داشته باشید و سپس خرید خود را قطعی کنید، سادگی در روند خرید است. ثبت سفارش و خرید از بورس کالا علاوه بر زمان زیادی، سختی بالایی هم داشته. در این حالت شما در مرحله اول نیاز به کد بورسی داشته و سپس باید مراحل سختی را پشت سر بگذارید تا بتوانید حجم میلگرد موردنظر خود را خریداری کنید.

بر این اساس شما از طریق بازار آزاد می توانید در زمان کوتاه، به برندهای مختلف و باکیفیت و همچنین حجم نامحدود میلگرد دسترسی داشته و به سادگی خرید خود را انجام دهید. از آنجایی که کارخانه های فعال در بورس کالا محدود هستند، شما در زمان خرید از بورس با محدودیت بالایی درگیر می شوید.

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
برچسب ها
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد