hamburger menu
search

redvid esle

redvid esle

رویداد ایران > رویداد > سیاسی > رئیسی: اقدامات دولت در خدمت‌رسانی برای افکار عمومی تبیین شود

رئیسی: اقدامات دولت در خدمت‌رسانی برای افکار عمومی تبیین شود

رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت گفت: زیر ساخت‌های لازم در حوزه گردشگری تقویت شود، همچنین اقدامات دولت در خدمت‌رسانی برای افکار عمومی تبیین شود.

به گزارش شبکه شرق، سید ابراهیم رییسی رییس‌جمهوری در جلسه صبح امروز هیأت دولت گفت: آمار ارائه شده از سفرهای نوروزی و حضور گردشگران در اقصی نقاط کشور، امیدبخش و از نشانه‌های نشاط اجتماعی است.

رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت گفت: اقدامات امیدبخش و نشاط‌آفرین دولت در خدمت‌رسانی به مردم برای افکار عمومی تبیین شود.

سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در جلسه صبح امروز چهارشنبه هیئت دولت با اشاره به گزارش وزیر راه و شهرسازی درباره جابه‌جایی و تردد بیش از 8 میلیون مسافر نوروزی از طریق بخش‌های مختلف حمل و نقل جاده‌ای، هوایی، ریلی و دریایی، آمار ارائه شده از سفرهای نوروزی و حضور گردشگران در اقصی نقاط کشور را امیدبخش و از نشانه‌های نشاط اجتماعی دانست و با تأکید بر تقویت زیرساخت‌های لازم در حوزه گردشگری و اهتمام دولت به خدمات‌دهی بهینه به مردم، تبیین اقدامات انجام شده برای افکار عمومی را خواستار شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در جلسه امروز هیئت دولت، بر اهمیت نقش نخبگان علمی در پیشرفت کشور و لزوم رفع دغدغه‌ها و مشکلات آنها تأکید کرد و افزود: با رفع دغدغه‌ها و مشکلات پیش روی نخبگان علمی، می‌توان زمینه مشارکت بیشتر آنها در پیشرفت کشور را فراهم کرد.

آرزوی بهره‌مندی هر چه بیشتر مردم از فضلیت شب قدر و توصیه به تلاش برای درک بیشتر این ایام با فضیلت ماه مبارک رمضان از دیگر محورهای سخنان رئیس‌جمهور در جلسه امروز بود.

پیش از سخنان رئیسی، وزیر راه و شهرسازی در گزارشی از خدمت‌رسانی این وزارتخانه به مسافران در طرح نوروزی 24 اسفند تا 14 فروردین گفت‌: طی این مدت 20 روزه حدود 200 هزار نفر در شبکه حمل و نقل جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی مشغول خدمت‌رسانی به هموطنان عزیز بودند که به موجب آن بیش از 5 میلیون و 800 هزار نفر از مسافران نوروزی از شبکه حمل و نقل جاده‌ای،‌ حدود 1.5 میلیون نفر از شبکه ریلی و بیش از 2 میلیون و 960 هزار نفر از شبکه حمل و نقل هوایی و فرودگاهی با 3 میلیون سفر هوایی داخلی و خارجی در 25 هزار پرواز استفاده کرده‌اند.

وزیر راه و شهرسازی همچنین انجام حدود 500 هزار سفر در دریاهای شمال و جنوب کشور را اتفاقی بزرگ در خدمت‌رسانی شبکه حمل و نقل دریایی کشور توصیف کرد.

در ادامه این جلسه، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در گزارشی به وضعیت میزان بدهی خارجی و داخلی دولت مردمی در مقایسه با دیگر کشورها پرداخت و تصریح کرد: در شاخص تعیین‌کننده نسبت بدهی به جی‌تی‌پی هر کشور، در برخی از کشورها این عدد خیلی بالاست؛ به عنوان مثال در ایتالیا 145 درصد،‌ آمریکا نزدیک به 129 درصد و ژاپن 264 درصد است و در مورد کشورهای همسایه ما نیز مصر و اردن بالای 80 درصد،‌ قطر 47 درصد، عراق 43 درصد، امارات 38 درصد، ترکیه 32 درصد، عربستان 30 درصد است که این آمار در جمهوری اسلامی ایران عدد 29 درصد است که نشان‌دهنده وضع به نسبت مطلوب کشور در مقایسه با دیگر کشورهاست.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین به نرخ پایه پولی کشور در مقایسه با دیگر کشورها اشاره کرد و گفت: پایه پولی یا از محل دارایی‌های خارجی بانک‌ مرکزی است یا از محل بدهی دولت است و یا از محل بدهی بانک‌هاست که سهم بدهی دولت از پایه پولی در آمریکا 69 درصد، در کانادا 91 درصد، در فرانسه 65 درصد،‌ در ایتالیا بالای 100 درصد، در اسپانیا 91 درصد، در ژاپن 76 درصد و در برزیل 70 درصد پایه‌پولی‌شان را بدهی دولت به بانک مرکزی تشکیل می‌دهد، اما این عدد در جمهوری اسلامی ایران کمی بیشتر از 3 درصد است. به این معنا که تنها 3 درصد از پایه پولی کشور ما بدهی دولت به بانک مرکزی است و بالعکس سهم بزرگ آن که 65 درصد است بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی است؛ به عبارت دیگر برخلاف همه دنیا که بزرگترین جزء پایه پولی آن کشور را مطالبات بانک مرکزی از دولت تشکیل می‌دهد در کشور ما عمده، طلب بانک مرکزی از بانک‌هاست و دولت درصد بسیار اندکی به بانک مرکزی بدهی دارد.

در ادامه این جلسه، رئیس کل بانک مرکزی هم گزارشی از کنترل بسیار مطلوب رشد نقدینگی در دولت مردمی ارائه کرد و گفت: در سال 1402 نرخ رشد نقدینگی ما به 24.3 درصد کاهش یافت که این عدد پایین‌ترین میزان رشد نقدینگی در چند سال اخیر است و از سوی دیگر طی 20 سال گذشته تعداد بسیار کمی از سال‌ها، نرخ رشد نقدینگی زیر 25 درصد بوده و از این جهت اتفاق بسیار خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه افزود: همچنین در سال 1401 نرخ رشد پول 65.2 درصد بود که خوشبختانه در سال 1402 این رقم به 17.8 درصد رسید که کاهش شدید رشد پول در کشور ناشی از کنترل انتظارات تورمی را نشان می‌دهد.

در جلسه امروز هیئت دولت همچنین شهردار تهران گزارشی از میزان فضای سبز ایجاد شده در دو سال و نیم گذشته و همچنین میزان فضای سبز ایجاد شده در تهران در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ارائه کرد و گفت‌: تا قبل از پیروزی انقلاب، پایتخت کشور تنها 79 پارک و 3 هزار و 900 هکتار فضای سبز پیرامونی داشت که این آمار امروز به 3 هزار و 400 پارک با مساحتی بالغ بر 49 هزار هکتار فضای سبز پیرامونی رسیده که به هیچ وجه قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست.

شهردار تهران ادامه داد‌: همچنین طی 31 ماه گذشته، شهرداری تهران به میزان کل فضای سبز ایجاد شده تا قبل از این زمان،‌ یعنی 4 هزار و 750 هکتار، فضای سبز پیرامونی در تهران ایجاد کرده است.

منبع: sharghdaily-924913

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
برچسب ها
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد