hamburger menu
search

redvid esle

redvid esle

رویداد ایران > رویداد > فرهنگی > (تصاویر) سنگ عجیب کشف شده در کف دریا «کلاه‌خود» از آب درآمد

(تصاویر) سنگ عجیب کشف شده در کف دریا «کلاه‌خود» از آب درآمد

محققان غواص در سواحل سیسیل در حال جستجو در بستر سنگی دریا بودند که شکل و شمایل متفاوت یک سنگ بزرگ و گرد نظر آن‌ها را جلب کرد.

فرادید| محققان غواص در سواحل سیسیل در حال جستجوی کف سنگی دریا بودند که شیء بزرگ و گردی با شکل متفاوت نسبت به دیگر سنگ‌ها نظر آن‌ها را جلب کرد. این شیء به شکل سنگی بود که یک برآمدگی منحصر به فرد در بالای آن قرار داشت. حالا پس از تحقیقات انجام‌شده، محققان دریافتند آن شیء اصلاً سنگ نبوده، بلکه قطعه‌ای از تجهیزات جنگی باستانی است. 

به گزارش فرادید، ماتِئو آزارو، بازرس میراث فرهنگی زیر آب، این شئ قرون وسطایی را طی یک غواصی علمی با محققان دانشگاه ناپل پیدا کرد. 

2

این کشف در زبان اسپانیایی «کاباسِت» نامیده می‌شود، به معنای کلاه‌خود و مربوط به اواخر قرن ۱۵ تا قرن ۱۷ است. 

این کلاه‌خود دارای شکلی نیمه‌کروی یا بیضی با یک برآمدگی روی آن است که تا امتداد لبه پایینی امتداد یافته و یک تاج در بالای آن قرار دارد. 

3

محققان می‌گویند در آن دوره، از اواخر قرون وسطی تا اوایل رنسانس، سربازان پیاده‌نظام از این کلاه‌خودها استفاده می‌کردند و کلاه‌خود مورد نظر احتمالاً متعلق به یک سرباز در کشتی بوده است. 

این کلاه‌خود کف اقیانوس پیدا شده، بنابراین مشخص نیست از یک کشتی غرق‌شده بیرون افتاده یا به خودی خود به دریا افتاده است. حفاری‌ها و غواصی‌های زیر آب بیشتری برای بررسی منطقه از نظر وجود سایر آثار باستانی باید انجام شود. 

سیسیل بخشی از پادشاهی آراگون شد، سپس در سال ۱۴۸۷ توسط اسپانیایی‌ها اداره شد و تسلط آن‌ها صدها سال ادامه یافت. کلاه‌خود نزدیک وِندیکاری، در سواحل جنوب شرقی سیسیل پیدا شد.

مترجم: زهرا ذوالقدر 

منبع: faradeed-183226

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
برچسب ها
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد