hamburger menu
search

redvid esle

redvid esle

رویداد ایران > رویداد > اقتصادی > فرار سرمایه با بازگشت حقیقی‌ها به معاملات بورس!/ پیش بینی بازار سهام امروز 15 فروردین+ نمودار

فرار سرمایه با بازگشت حقیقی‌ها به معاملات بورس!/ پیش بینی بازار سهام امروز 15 فروردین+ نمودار

اقتصادنیوز: بورس تهران روز سه‌شنبه با کاهش تراز شاخص کل و کاهش تراز شاخص کل هم‌وزن به کار خود پایان داد. ارزش معاملات خرد روز سه‌شنبه افزایش 27 درصدی داشت و روند خروج جریان پول حقیقی تشدید شد.

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند معاملات روز معاملاتی گذشته شاهد کاهش تراز شاخص کل هم‌وزن و ریزش تراز شاخص کل بورس تهران بود. در ابتدای معاملات روز سه‌شنبه شاخص‌های سهامی شاهد افت شدید قیمت‌ها و ریزش شاخص‌های سهامی بود. بازار سهام روز گذشته با معاملات جدی‌تر اوراق سهام پس از انتهای تعطیلات همراه بود.

روز سه‌شنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران نیز تماماً قرمز پوش بودند و روندی مشابه شاخص‌های بورسی داشتند اما شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن که در بورس تهران نزدیک به 65 صدم درصد بود و عملکرد ضعیف‌تر شاخص هم‌وزن را نشان می‌داد؛ در بازار فرابورس ایران رقم 1.03 درصدی داشت و بیانگر افت تراز بیشتر شاخص کل هم‌وزن بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص هم‌وزن فرابورس با 2.39 درصد ریزش به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار دوم فرابورس با 1.08 درصد کاهش تراز تعلق گرفت.

IMG_20240403_012444_769

در بین شاخص صنایع نیز صنعت رایانه و فعالت‌های وابسته به آن با 12.3 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت استخراج کانه‌های فلزی با 11 میلیارد تومان و صنعت سیمان با 3.7 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت خودرو و ساخت قطعات با 121.9 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت فلزات اساسی با 94.3 میلیارد تومان و صنعت محصولات شیمیایی با 76.6 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بازار سهام روز‌های اخیر را با نوسان ارزش معاملات و جریان پول حقیقی مواجه بوده است. روند ورود جریان پول حقیقی که در هفته جاری متوقف شده بود؛ دیروز با افزایش 27 درصدی ارزش معاملات خرد، به جریان خروجی سنگین 554 میلیارد تومانی تبدیل شد.

دیروز ارزش صف‌های خرید سهام با کاهش 43 درصدی به سطح 73 میلیارد تومانی نزول کرد و ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 63 درصدی تا سطح 140 میلیارد تومانی بالا آمد و همچنان ارزش صف‌های فروش سهام در معاملات سهامی سنگینی می‌کند.

IMG_20240403_012439_671

 روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 20.9 میلیون تومان روز شنبه تا 20.4 میلیون تومان کاهش داشت و سرانه فروش هر کد حقیقی نیز افزایش داشت و از 21.5 میلیون تومان به 23.6 میلیون تومان رسید. با این اوصاف معاملات روز سه‌شنبه شاهد غلبه فروشندگان بود و به شدت شکاف سرانه افزوده شده است.

پیش بینی بورس چهار‌شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز چهار‌شنبه در تداوم روند نزولی معاملاتی روز‌های گذشته آغاز خواهد شد. روابط بین‌الملل و تنش‌های خاورمیانه این روز‌ها موجب شده تا بازار‌های آزاد ارز و طلا نیز نوسانی شوند و چشم‌ها به تغییرات چشم‌انداز بازار‌های موازی باشد. با این وجود اصلی‌ترین عامل تثبیت کننده شاخص‌های سهامی در کانال نزولی را می‌توان تنش‌های سیاسی و نظامی خاورمیانه دانست که چشم‌انداز‌های کوتاه مدت بازار‌ها را به چالش کشیده است.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 5 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز ضعیف شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی و اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت محتمل است. صفوف خرید سهام  کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 23 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 24 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً ریزش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس کاهش یابد.

منبع: eghtesadnews-637901

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
برچسب ها
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد