hamburger menu
search

redvid esle

redvid esle

رویداد ایران > استان ها > گلستان > پایان عملیات حفاظت و مرمت ۵۰ قلم شیء فرهنگی-تاریخی در استان گلستان

پایان عملیات حفاظت و مرمت ۵۰ قلم شیء فرهنگی-تاریخی در استان گلستان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان گفت: برنامه اجرایی حفاظت و مرمت ۵۰ قلم شیء فرهنگی-تاریخی موزه باستان‌شناسی گرگان در محل آزمایشگاه حفاظت و مرمت آثار این موزه به اتمام رسید. 

محمدجواد ساوری گفت: عملیات حفاظت و مرمت این اشیا که از مجموعه اموال منقول فرهنگی-تاریخی فلزی دوره سلجوقی مکشوفه در محله سرچشمه شهر تاریخی استرآباد (گرگان) است، باهدف کنترل شرایط حفاظتی و فراهم‌سازی زمینه‌های بهتر پژوهش و همچنین آماده‌سازی آن‌ها برای فضاهای نمایشگاهی و بسترسازی سایر مطالعات علمی و فنی مرتبط، در اولویت برنامه‌های این اداره‌کل قرار گرفت و با تأمین اعتبار و نظارت عالیه از سوی اداره‌کل موزه‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و نظارت استانی دفتر امور موزه‌های معاونت میراث‌فرهنگی استان توسط بخش خصوصی اجرایی شد. 
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان خاطرنشان کرد: از جزییات عملیاتی این پروژه می‌توان به بازدید و ارزیابی آثار، مستندسازی قبل از انجام اقدامات مرمتی، تهیه عکس‌های ماکروسکوپی از جزییات، بررسی اطلاعات کسب‌شده، آسیب‌شناسی‌های فیزیکی و شیمیایی، پاک‌سازی، استحکام‌بخشی و ثبت و درنهایت بسته‌بندی آن‌ها و ارائه ضوابط و شرایط نگهداری مناسب آن‌ها اشاره کرد. 
او افزود: همچنین دریکی دیگر از مراحل مهم این پروژه، تمامی اطلاعات قبل، حین و پس از حفاظت و مرمت این آثار در سامانه جامع اطلاعات اموال موسوم به «جام موزه» ثبت شد. 
ساوری در پایان تصریح کرد: حفاظت و مرمت اموال منقول فرهنگی-تاریخی از وظایف اصلی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است که توجه به آن برای پویایی و رونق موزه‌ها و تحقیقاتی علمی در حوزه میراث‌فرهنگی حائز اهمیت است.

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
برچسب ها
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد