hamburger menu
search

redvid esle

redvid esle

رویداد ایران > استان ها > فارس > از احداث منطقه ویژه اقتصادی تا ثبت جهانی بازار قیصریه

ماحصل هفتادوهفتمین سفر شهرستانی استاندار فارس؛

از احداث منطقه ویژه اقتصادی تا ثبت جهانی بازار قیصریه

استاندار فارس در خصوص نتایج در سفر به شهرستان لارستان، به تصمیمات اتخاذ شده برای توسعه اقتصادی، گردشگری، درمانی و خدماتی این شهرستان سخن گفت.

محمدهادی ایمانیه در حاشیه شورای اداری شهرستان لارستان، گفت: در سفر اول به شهرستان لار ۲۶ مصوبه داشتیم؛ عمده مواردی که متعلق به دستگاه های درون استان بوده به لطف خداوند اجرایی و عملیاتی شده است. مواردی هم مرتبط با تصمیمات ملی وجود دارد که قسمتی اجرا و قسمت دیگری هنوز محقق نشده است که با تدابیر اتخاذ شده در این جلسه امیدواریم در کمترین زمان ممکن به بهره برداری برسد‌.

استاندار فارس به بازدید خود از پروژه نهضت ملی مسکن اشاره و اظهار داشت: خوشبختانه درصد زیادی از زمین های مورد نیاز این وعده دولت در شهر لار تامین شده است و عملیات ساخت در بخش هایی نیز ادامه دارد و فعالیت های مناسبی نیز در حال اجراست که امیدواریم با افزایش سرعت، لار در زمره شهرستان هایی باشد که این مُهِم زودتر به نتیجه برسد.

وی به احداث منطقه ویژه اقتصادی لارستان هم اشاره ای کرد و خاطر نشان ساخت: مقدمات ابتدایی برای اجرای این منطقه در حال نهایی شدن است لذا امروز مقرر کردیم مشارکتی حاصل و طی دو الی سه ماه آینده نتیجه نهایی اعلام شود.

تداوم تلاش برای تامین آب باکیفیت

ایمانیه در ادامه با بیان مشکلات ایجاد شده در خصوص کمیت و کیفیت آب شهر بیرم، گفت: یکی از مشکلات جنوب استان فارس از جمله شهرستان لار و به ویژه شهر بیرم و حومه آن موضوع کمبود کمی و کیفی آب است، اگرچه با تلاش آبفا استان، اخیرا تاحدودی مسئله کمیت آب حل شد، اما همچنان کیفیت آن مورد سئوال است. به همین سبب تلاش می کنیم برای تامین آب آشامیدنی این محدوده، از خط انتقال آب از خلیج فارس به استان استفاده کنیم؛ با تغییر مسیر خط لوله انتقال آب، این خط از نزدیکی شهر بیرم می گذرد که امیدواریم در آینده ای نزدیک احداث خط آنتی آن آغاز شود و آب از شاهرگ اصلی به شهر بیرم انتقال یابد.

بهداشت و درمان لارستان موضوع دیگری بود که محمدهادی ایمانیه به آن اشاره کرد و با تاکید بر اینکه، یکی از افتخارات، برتری ها و برجستگی های شهرستان لار و منطقه جنوب استان، وجود خیرین بسیار ارزشمند و ساکن در این محدوده است، گفت: از فعالیت های خیرین این منطقه بویژه در عرصه بهداشت و درمان از سال های قبل مطلع بودم که به لطف خداوند هم اکنون هم ادامه دارد؛ برای احداث بسیاری از بناها و تامین تجهیزات پزشکی در ابتدا خیرین پای کار آمده و شروع کننده بوده اند و دولت نیز تکمیل کننده این اقدامات، در راستای افزایش سطح بهداشت و درمان بوده است.

 استاندار فارس با بیان اینکه دستگاه سی تی اسکن شهر بیرم به زودی مستقر می شود، ادامه داد: امروز نیز چند مورد در این زمینه مطرح شد از جمله راه اندازی کلینیک قلب که با همراهی دولت تکمیل و در اختیار مردم خونگرم قرار می گیرد.‌

 او از احداث راه‌آهن لار به بندرعباس سخن گفت و خاطر نشان کرد: مسیری برای این خط ریلی پیش بینی شده، بدین صورت که بندرعباس به لار و جهرم و پس از آن با اتصال به خط ریلی شرق و غرب کشور تکمیل می شود که طبیعتا به هزاران میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد؛ در جهت اجرای همین موضوع مصوبه ای داشتیم که با همکاری قرارگاه خاتم الانبیا(ص) همانند سایر توافقات گذشته و همچنین استفاده از ظرفیت خیرین و سرمایه گذاران متعلق به این شهرستان، شاهد اجرای این خط ریلی تاثیرگذار باشیم.

ایمانیه با بیان اینکه اداره کل میراث فرهنگی و فرمانداری لار تقاضای ثبت جهانی بازار قیصریه را داشته اند، اظهار کرد: بازار قیصریه یکی از قدیمی ترین بازارهای ایران است و قدمتی دیرینه دارد و قطعا به اندازه قدمت و سابقه خود شناخته نشده است، لذا تامین اعتباری صورت پذیرفته تا این بازار، بازسازی شود و همچنین برای ثبت جهانی آن نیز اقدامات لازم انجام گردد.

استاندار فارس بر ضرورت ایجاد شبکه های فاضلاب و استفاده از پساب تصفیه‌شده فاضلاب تاکید و اضافه کرد: لار یکی از شهرهای اصیل، قدیمی و با قدمت است پس لازم بود تصمیم ویژه برای احداث شبکه فاضلاب بگیریم؛ امروز مقرر کردیم با حضور سرمایه گذاری که اعلام آمادگی کرده برای ورود به این کار و با همکاری سایر مدیران مربوطه جلسه ای داشته باشیم و امیدواریم نتیجه آن تسریع در احداث شبکه فاضلاب و استفاده از پساب برای صنایع مستقر در شهرستان باشد.

وی در ادامه یکی از تقاضاهای سرمایه گذاران شهرستان را منابع تامین برق با مقیاس کوچک عنوان کرد و گفت: این موضوع مشکلاتی داشته و به سبب آن مخالفت هایی را در پی داشته است، با پیگیری هایی که انجام شد و موافقت وزیر محترم نیرو این مانع برطرف شد و امیدواریم به زودی درخواست سرمایه گذاران شهرستان لار عملیاتی شود.

ایمانیه همچنین به سد خاکی زاهدمحمود اشاره وخاطرنشان کرد: این سد احتیاج به تامین اعتبار داشت و خوشبختانه از مصوبات سفر دوم رئیس محترم جمهور و هیات دولت به استان و اعتباری که در اختیار استاندار بود، قسمت قابل توجهی به این پروژه اختصاص یافت تا این پروژه تکمیل شود.

برپایه این گزارش، استاندار فارس طی این سفر و در آئین های جداگانه‌ای پروژه گاز رسانی به بخش بنارویه و همچنین ۲ طرح تامین و انتقال برق را بهره برداری کرد.

بهره‌برداری از طرح افزایش ظرفیت پست کورده لار و نوسازی کلیدخانه ۲۰ کیلوولت جدید این شهرستان با اعتباری معادل ۷۰۰ میلیارد ریال و بهره‌برداری از طرح افزایش ظرفیت ترانسفورماتور ایستگاه قیصریه و طرح توسعه بی ترانسفورماتور و کلید خانه ۲۰ کیلوولت با اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال بخشی از این طرح‌ها بود.

استاندار فارس همچنین با حضور در شهر بنارویه در مراسم بهره‌برداری از گازرسانی به دو شهر بنارویه و دهرم، شرکت کرد.

انتهای پیام

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد