hamburger menu
search

redvid esle

redvid esle

رویداد ایران > رویداد > علمی > (تصاویر) ساخت اولین خودروی ایرانی به نام شهید ستاری

(تصاویر) ساخت اولین خودروی ایرانی به نام شهید ستاری

30 سال پیش مردم ایران شاهد رونمایی از اولین خودروی ایرانی ساخته شده به دست نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بودند.

خودروسازی در ایران قدمتی 70 ساله دارد و یکی از قدیمی های صنعت کشور محسوب می‌شود که با وجود روند کج دار و مریز با سیاست‌های حمایتی متعدد دولت‌ها، تا به امروز سر پا مانده است. اما پیشرفت این صنعت هرگز مطابق انتظارات پیش نرفته است.

همین چند روز پیش بود که خط تولید محصول جدید ایران خودرو با نام «ری‌را» رونمایی شد تا به زودی شاهد عرضه گسترده این خودرو در بازار کشور باشیم؛ محصولی که نسخه برقی اولین کراس اوور ملی محسوب می شود و باید دید پس از عرضه کارشناسان و اهالی فن چه نظری درباره آن دارند.

فیلمی از دیدار دلاورمردان نیروی هوایی ارتش در ۱۹ بهمن سال ۱۳۶۶ با امام خمینی (ره) به یادگار مانده است که امیر سرلشکر شهید «منصور ستاری» در آن حضور دارد.

 این رونمایی در روزهای زمستان یادآور رونمایی از خودرویی است که توسط نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ساخته شد. هرچند این تولید دست کم در ظاهر، از ماموریت‌های مشخص این نیرو فاصله دارد اما  حدود 30 سال پیش درست در همین روزهای زمستان، هوانیروز از ساخت اولین خودروی محلی خبر داد؛ خبری که روزنامه اطلاعات هم در 19 دی ماه سال 1373 به آن پرداخت.

این روزنامه با تیتر «اولین اتومبیل ایرانی شمس 14 ساخته شد» در این باره نوشت: «از سوی فرماندهی لجستیکی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، اولین اتومبیل ایرانی ساخته شد. 

این اتومبیل توسط شهید تیمسار منصور ستاری طراحی شد و به یاد وی با استفاده از حروف اول نام شهید منصور ستاری و چهاردهم دی ماه تاریخ شهادتش «شمس-14» نام گرفته است.

21

سرویس اجتماعی روزنامه اطلاعات در ادامه این خبر آورده است: «در آستانه روز 19 بهمن ماه و روز نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، اولین اتومبیل «شمس -14» توسط پرسنل مبتکر و مخترع فرماندهی لجستیکی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ساخته شد.»

رونمایی از این خودرو در روز 19 بهمن ماه یعنی بیش از یک ماه پس از شهادت تیمسار منصور ستاری فرمانده فقید نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت.

در حادثه‌ سقوط هواپیما که در 14 دی ماه سال 1373 حوالی فرودگاه شهید بهشتی اصفها رخ داد، سرتیپ منصور ستاری، فرمانده نیروی هوایی ارتش، سرتیپ اردستانی، معاون عملیات نیروی هوایی، ‌خلبان یاسینی، معاون هماهنگ‌کننده و رئیس ستاد نیروی هوایی ارتش و چندین نفر دیگر از اعضای نیرو هوایی به شهادت رسیدند.

تصاویری دیده نشده از شهید منصور ستاری

این خبر بهانه ای شد تا بر تصاویر کمتر دیده شده از شهید منصوری ستاری که خبرگزاری فارس منتشر کرده است، نیز نگاهی بیندازیم.

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

منبع: اقتصاد نیوز

منبع: faradeed-176075

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
برچسب ها
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد