hamburger menu
search

redvid esle

redvid esle

رویداد ایران > رویداد > علمی > نخستین افغانستانی که به فضا سفر کرد

نخستین افغانستانی که به فضا سفر کرد

"عبدالاحد مومند" نخستین فضانورد افغانستان است که در سال ۱۹۸۸ به فضا رفت و نخستین جلد از قرآن را نیز به فضا برد؛ فضاپیمای سایوز که حامل مومند و دو فضانورد شوروی بود، پرواز خود را به سوی ایستگاه فضایی میر آغاز کرد و ماموریت آنان تا ۶ سپتامبر ادامه یافت.

کشور‌های خاورمیانه هر روز تلاش خود در راستای نقش‌آفرینی در فضا را بیشتر می‌کنند و ایران و کشور‌های عربی را می‌توان پیشتاز این رقابت دانست. در عین حال حضور در فضا مورد توجه کشور‌های دیگر نیز قرار گرفته و برخی از همسایگان ما حتی افغانستان نیز اقداماتی را در این زمینه شروع کرده‌اند.

به گزارش تسنیم، فعالیت‌های افغانستان در حوزه فضا زیرمجموعه وزارت مخابرات این کشور دنبال می‌شود و این فعالیت‌ها تاکنون محدود به پرتاب یک ماهواره و ارسال یک فضانورد بوده که البته این اقدامات نیز به واسطه کشور‌های خارجی انجام شده است.

«عبدالاحد مومند» نخستین فضانورد افغانستان که در سال ۱۹۸۸ به فضا رفت و نخستین جلد از قرآن را نیز به فضا برد. در اواخر سال ۱۹۸۸ حدود ۶ ماه پیش از خروج آخرین نظامیان بازمانده شوروی از افغانستان، فضاپیما «سایوز TM-۶» که حامل مومند و دو فضانورد شوروی بود، پرواز خود را به سوی ایستگاه فضایی «میر» آغاز کرد و ماموریت آنان از ۲۹ آگوست تا ۶ سپتامبر ادامه یافت.

نخستین افغانستانی که به فضا سفر کرد

تصویری از «عبدالاحد مومند» نخستین و تنها فضانورد افغانستان

مسکو و کابل در سال ۱۹۸۷ برای انجام این ماموریت مشترک توافق کرده بودند و سال پس از آن، مومند نخستین فضانورد افغانستان شد. مومند که در سال ۱۹۸۷ از آکادمی نیروی هوایی «گاگارین» در مسکو فارغ‌التحصیل شد، از میان ۴۰۰ نفر از داوطلبان برای این سفر به ایستگاه فضایی میر انتخاب شد.

افغانستان تجربه‌ای هم در زمینه ماهواره دارد و ماهواره مخابراتی این کشور به نام «افغان‌ست۱» در سال ۲۰۰۸ با موشک آریان ۵ و توسط شرکت یوتل ست فرانسه به فضا پرتاب شد. طراحی این ماهواره نیز توسط سازمان تحقیقات فضایی هندانجام شده بود. عمر افغان‌ست۱، ۱۵ سال بوده و هنوز درحالی خدمت‌رسانی به این کشور است و بر اساس اعلام مسئولان وزارت مخابرات و تکنولوژی افغانستان، سالانه ۱۵ میلیون دلار درآمدزایی دارد.

با توجه به اینکه فعالیت‌های فضایی افغانستان توسط سایر کشور‌ها انجام شده است، ایران می‌تواند شریک مناسبی برای کشور افغانستان در راستای دسترسی به فضا باشد. سابقه همکاری در زمینه‌های مختلف میان دو کشور و همچینی قیمت‌های مناسب‌تر از شرکای گران قیمت اروپایی از جمله مزیت‌های همکاری ایران و افغانستان است.

منبع: fararu-685074

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
برچسب ها
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد