hamburger menu
search

redvid esle

redvid esle

رویداد ایران > رویداد > علمی > (بشنوید) تبدیل فعالیت های لرزه ای ایسلند به صوت و هشدار فوران آتشفشانی عظیم

(بشنوید) تبدیل فعالیت های لرزه ای ایسلند به صوت و هشدار فوران آتشفشانی عظیم

با افزایش فعالیت های لرزه ای در اطراف آتشفشان Fagradalsfjall که انتظار می‌رود در روزهای آینده فوران کند، این کشور دستور تخلیه شبه جزیره ریکیانس در جنوب غربی ایسلند را داده و اعلام وضعیت اضطراری کرده است.

ایسلند خود را برای یک فوران آتشفشانی عظیم آماده می‌کند که می‌تواند یک شهر را به کلی از بین ببرد، بخارهای سمی آزاد کند و باعث اختلال گسترده شود.

یک اپلیکیشن که فرکانس های لرزه ای را به فرکانس های صوتی تبدیل می‌کند، صدای غرش دلهره آور آتشفشان را به گوش می‌رساند.

با افزایش فعالیت های لرزه ای در اطراف آتشفشان Fagradalsfjall که انتظار می‌رود در روزهای آینده فوران کند، این کشور دستور تخلیه شبه جزیره ریکیانس در جنوب غربی ایسلند را داده و اعلام وضعیت اضطراری کرده است.

اکنون عموم مردم می‌توانند به لطف یک اپلیکیشن که فرکانس های لرزه ای را به فرکانس‌های صوتی تبدیل می‌کند، صدای غرش های دلهره آور آتشفشان را بشنوند.

ارث‌تونز (Earthtunes) که توسط دانشگاه نورث وسترن طراحی شده،‌ خطوط پر پیچ و تاب روی صفحات کاغذ را به چیزی تبدیل می‌کند که قابل شنیدن و برای عموم درک پذیرتر باشد.

56

57

و از آنجایی که شبه جزیره ریکیانس از بیش از دو هفته پیش تا کنون هزاران زمین لرزه به خود دیده و لرزه‌های پی در پی همچنان ادامه دارد، صداهای «آزاردهنده، هیجان انگیز و ترسناکی» از این طریق شنیده می‌شود.

صداهایی که محققان آن را شبیه به «کوبیدن در، برخورد تگرگ به سقف یا پنجره حلبی و شکستن یخ» توصیف می‌کنند.

58

59

کارشناسان زمین‌ شناسی هشدار داده‌اند که گسلی که در مسیر رودخانه ماگما که در زیر شبه‌جزیره جاری است، هنوز فعال است و شهر گرینداویک را تهدید می‌کند.

60

این شهر که تعداد ساکنین آن به ۴۰۰۰ نفر می‌رسد، کانون بیشتر لرزه‌ها بوده و هم‌اکنون تخلیه شده است. چشمه آب گرم بلو لاگون که از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری ایسلند است نیز بسته شده است.

61

به گفته مقامات، دالانی از ماگما یا سنگ نیمه‌مذاب با طول حدود ۱۰ کیلومتر در زیر گرینداویک به راه افتاده و در حال گسترش و حرکت به سمت دریا است و این لزره‌های متعدد در نتیجه این حرکت روی می‌دهد. تصاویر ارسالی از این منطقه شکاف‌های عظیمی را در جاده‌ها و برخی منازل نشان می‌دهد.

62

کلیپ صوتی که در این مقاله آمده مربوط به ۲۴ ساعت فعالیت لرزه ای است که توسط ایستگاه شبکه جهانی لرزه نگاری از ۱۰ تا ۱۱ نوامبر ضبط شده است. در واقع ۲۴ ساعت فعالیت در حدود یک دقیقه و نیم صدا فشرده شده است.

این صوت‌ها نشان می‌دهد که چگونه فعالیت در اطراف منطقه Fagradalsfjall تشدید شده است.

63

منبع: روزیاتو

منبع: faradeed-162620

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
برچسب ها
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد