hamburger menu
search

redvid esle

redvid esle

رویداد ایران > رویداد > این نقاشی 26 میلیون دلاری سال‌ها در «آشپزخانه» آویزان بود!

این نقاشی 26 میلیون دلاری سال‌ها در «آشپزخانه» آویزان بود!

خانم 90 ساله‌ای که صاحب این نقاشی بود ابتدا می‌خواست آن را دور بیاندازد اما بعد از مشخص شدن ارزشش آن را به قیمت بیش از 26 میلیون دلار فروخت؛ این زن مسن دو روز بعد از فروش نقاشی از دنیا رفت.

فرادید| بعد از یک ماجراجویی پر پیچ و خم و طولانی، بالاخره موزۀ لوور توانست نقاشی 700 سالۀ موسوم به «تمسخر مسیح» را که یک نقاش قرن سیزدهمی به نام سیمابو کشیده است به دست بیاورد. این نقاشی با ابعاد 10 در 8 اینچی که اکنون رسما یک «گنج ملی» برای فرانسه محسوب می‌شود، سال‌های سال بدون اینکه کسی از ارزش آن آگاه باشد بالای یک اجاق خوراک‌پزی در آشپزخانۀ یک پیرزن 90 ساله آویزان بود.

به گزارش فرادید؛ این نقاشی که مربوط به حدود سال 1280 است، صحنه‌ای از انجیل را که مربوط به قبل از مصلوب شدن حضرت عیسی (ع) است به تصویر می‌کشد. مالک این اثر که در دهه ۹۰ زندگی‌اش بود، به یاد نداشت که این قطعه از کجا آمده است و تصور می‌کرد که یک نماد مذهبی یونانی است.

1

به گفته کیم ویلشر از گاردین، چهار سال پیش، زمانی که او شروع به پاکسازی خانه‌اش قبل از نقل مکان کرد، قصد داشت تابلو را بیرون بیاندازد، بدون اینکه از ارزش واقعی آن آگاه باشد. اما خوشبختانه، خانواده او با یک متخصص تماس گرفتند تا اقلام موجود در ملک را ارزیابی کنند. تصویر غیرمعمول مسیح نظر متخصص را به خود جلب کرد، او تصور می‌کرد که ارزش آن ممکن است صدها هزار دلار باشد.

 سیمابو متولد حدود 1240 در فلورانس است. بسیاری از مورخان هنر فکر می کنند که او معلم هنرمند مشهور جوتو بوده است. امروزه تنها حدود 15 اثر شناخته شده از سیمابو وجود دارد و بنابراین «تمسخر مسیح» یک یافتۀ فوق العاده نادر محسوب می‌شود. این نقاشی بخشی از یک مجموعۀ چند پنلی شامل هشت صحنه است که مصلوب شدن و مصائب مسیح را به تصویر می‌کشند.

در حال حاضر تنها دو اثر دیگر از این هشت پنل شناخته شده است. اریک تورکوین، متخصص هنر مستقر در پاریس، برای کمک به تعیین اعتبار این نقاشی دعوت شد. تورکوین در سال 2019 به وبسایت آرت‌نت گفت: «ما نمی‌توانیم در انتساب این اثر به سیمابو شکی داشته باشیم زیرا این تصویر به وضوح بخشی از همان [هشت پنل] است».

طبق گفتۀ تورکین این نقاشی همان ابعاد، سبک و رنگ‌هایی را داشت که دو نقاشی باقی ماندۀ دیگر از پنل‌ها داشتند. وقتی این نقاشی در سال 2019 به حراج رفت، فروشنده مستقر در لندن، فابریزیو مورتی، آن را با پیشنهادی به مبلغ 24.2 میلیون یورو (26.8 میلیون دلار) خریداری کرد؛ رقمی بیش از چهار برابر تخمین اولیه.

مورتی پس از حراج به اسکات ریبورن از نیویورک تایمز گفت: «من آن را از طرف دو مجموعه‌دار خریدم. این یکی از مهمترین اکتشافات استاد قدیمی در 15 سال گذشته است. سیمابو آغاز همه چیز است. او هنر مدرن را آغاز کرد. وقتی تابلو را در دستانم گرفتم، تقریباً گریه کردم».

بلافاصله پس از فروش، دولت فرانسه این تابلو را یک «گنجینه ملی» اعلام کرد و به مدت 30 ماه از خروج آن از کشور جلوگیری کرد. این تصمیم برای کلکسیونرهای مورتی خبر بدی بود. در آن زمان، به موزه لوور این فرصت داده شد تا برای خرید تابلو پول جمع کند. در اوایل این ماه، ریما عبدالمالک، وزیر فرهنگ فرانسه، به همراه رئیس موزۀ لوور موفقیت خود را در جمع‌آوری پول اعلام کردند.

وزارت فرهنگ فرانسه در بیانیه‌ای می‌گوید: «این موفقیت نتیجه بسیج استثنایی موزه لوور است که اجازه می‌دهد آثار مورد علاقه بزرگترین موزه‌های جهان را در فرانسه حفظ کرده و آن‌ها را برای همه در دسترس قرار دهد».

زنی که در ابتدا صاحب این تابلو بود، تنها دو روز پس از فروش درگذشت و سه وارث او صاحب رقم خیره‌کنندۀ فروش شدند. موزه لوور اثر هنری تازه به دست آمده را همراه با نقاشی دیگری از سیمابو در نمایشگاهی که بهار آینده افتتاح می‌شود به نمایش خواهد گذاشت.

منبع: faradeed-162151

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
برچسب ها
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد