hamburger menu
search
رویداد ایران > رویداد > علمی > کدام حیوان کوتاه‌ترین طول عمر را دارد؟

کدام حیوان کوتاه‌ترین طول عمر را دارد؟

مگس‌های مای به این معروف هستند که چرخه زندگیشان را در طول یک روز کامل می‌کنند؛ اما این فرضیه چندان درست نیست.

مگس‌های مای به این معروف هستند که چرخه زندگیشان را در طول یک روز کامل می‌کنند؛ اما این فرضیه چندان درست نیست.

به گزارش دیجیاتو:اغلب به ما می‌گویند «زندگی خیلی کوتاه است» و ما باید «لحظه را غنیمت بشماریم»؛ اما در مقایسه با بقیه ساکنان زمین، انسان‌ها وقت بسیار بیشتری برای زندگی دارند.

اما کدام حیوان کوتاه‌ترین طول عمر را دارد؟ جواب این سؤال را نمی‌توان قاطعانه داد. مطالعه دقیق زندگی‌های زودگذر برای محققان دشوار است و هنوز تعداد زیادی از موجودات هستند که بررسی نشده‌اند. بااین‌حال، به‌نظر می‌رسد «مگس‌های مای» یک رقیب قوی برای موجوداتی با کم‌ترین طول عمر هستند. این حشرات آبزی به‌صورت پوره از تخم بیرون می‌آیند و تا دو سال در زیر آب زندگی می‌کنند. آن‌ها سپس بال‌هایی را برای جفت‌شدن در مراحل پایانی – مراحل ساب‌ایماگو و ایماگو – چرخه زندگی خود درمی‌آورند. بسیاری از مگس‌های مای کمتر از ۲۴ ساعت به شکل بالدار زندگی می‌کنند، درحالی‌که برخی حتی ۵ دقیقه هم دوام نمی‌آورند.

طبق تحقیقات، بیشتر گونه‌های مگس مای در مرحله ساب ایماگو از آب به زمین و درواقع به هوا می‌آیند و سپس در مرحله ایماگو تولیدمثل می‌کنند. «لوک ژاکوبوس»، محقق و استاد زیست‌شناسی دانشگاه ایندیانا- دانشگاه پردو کلمبوس، در ایمیلی به مجله Live Science می‌گوید که این مگس‌ها در هر دو مرحله، دهان یا سیستم گوارشی ندارند و درعوض با استفاده از ذخایر انرژی خود به‌عنوان پوره زندگی می‌کنند.

کدام حیوان کوتاه‌ترین طول عمر را دارد؟گوبی هفت پیکر کوتوله (Eviota sigillata) کوتاه‌ترین طول عمر را در بین مهره‌داران شناخته‌شده دارد

به گفته موزه استرالیا، ماهی‌های گوبی کوتوله هفت‌پیکر (Eviota sigillata) در جای دیگری در قلمرو حیوانات، تمام چرخه زندگی خود را در عرض دو ماه کامل می‌کنند و کوتاه‌ترین طول عمر را در بین مهره‌داران شناخته‌شده دارند. این ماهی سه هفته از زندگی خود را به شکل لارو جوان در اقیانوس می‌گذراند. براساس مقاله‌ای که در سال ۲۰۰۵ در مجله Current Biology منتشر شد، آن‌ها سپس به مدت یک یا دو هفته روی صخره‌ها قرار می‌گیرند تا بالغ شوند و بعد چیزی حدود سه هفته و نیم به‌عنوان بزرگسال زندگی می‌کنند.

منبع: fararu-666514

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
برچسب ها
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد