hamburger menu
search
رویداد ایران > رویداد > فرهنگی > این «سفینۀ مینیاتوری» که در یک گاراژ پیدا شد، ۲۰ میلیارد تومان می‌ارزد!

این «سفینۀ مینیاتوری» که در یک گاراژ پیدا شد، ۲۰ میلیارد تومان می‌ارزد!

این مدل مینیاتوری 50 سانتیمتری قرار است به زودی به حراج گذاشته شود، در حالیکه قیمت پایۀ آن 400 هزار دلار اعلام شده است.

فرادید| چهل و پنج سال پس از نمایش نخستین فیلم «جنگ ستارگان» در سال ۱۹۷۷، به تازگی مدلی از یک X-wing Starfighter که در نبردهای پرهیجان فیلم استفاده شده بود، در یک گاراژ پیدا شده است. به زودی این فضاپیمای تخیلی معروف به حراج گذاشته خواهد شد. خانه حراج هِریتیج آن را به عنوان «اوج مصنوعات جنگ ستارگان که تاکنون به بازار راه یافته است» معرفی کرده است. 

به گزارش فرادید؛ این مدل متعلق به گرِگ جین، هنرمند برجسته جلوه‌های بصری است که سال گذشته درگذشت. جین در طول زندگی خود مجموعه‌ای گیرا از یادبودهای رسانه‌ای را جمع‌آوری کرد و آن‌ها را تقریباً به طور تصادفی در چندین گاراژ و انباری ذخیره کرد.

5

ایکس وینگ در صحنه‌ای از فیلم جنگ ستارگان

جِری چانگ از بستگان نزدیک او به مایکل لِوِنسون از نیویورک تایمز گفته است: «مرتب‌سازی این کلکسیون شبیه گنج‌یابی بود، چون خود گرگ می‌دانست جای هر چیز کجاست، اما آن‌ها سازماندهی نشده بودند».

هیچ کس از X-wing خبر نداشت تا اینکه پاییز گذشته، یک روز چهار دوست برای کمک به مرتب کردن یکی از گاراژهای جین آمدند و چندین جعبه را باز کردند که فقط حاوی مواد بسته‌بندی بود. اما یک جعبه سنگین‌تر بود. 

جین کوزیکی، مورخ جلوه‌های بصری که همکار جین بود به کارولین ژیاردینا از هالیوود ریپورتر می‌گوید: «می‌دانستم حتماً چیزی درون جعبه است، بنابراین با دقت شروع به باز کردن بسته‌بندی جعبه کردم و دماغه ایکس خودش را نشان داد. ما چهار نفر فوراً فهمیدیم این مدل واقعی فیلمبرداری است و سپس بزرگی این کشف برای ما آشکار شد. چهار مرد ۵۰ ساله بالا و پایین می‌پریدند، تلفن‌هایشان را بیرون آورده بودند و از هر زاویه‌ای از آن عکس می‌گرفتند و می‌گفتند می‌دونی از کجا اومده؟ و من جواب می‌دادم نمی‌دونم!»

4

گِرِگ جین در حال کار بر روی مدلی مینیاتوری مربوط به «جنگ ستارگان»

مدل تازه کشف‌شده در کنار صدها وسیله، لباس، عکس و اقلام دیگر که زمانی متعلق به جین بوده در ۱۴ و ۱۵ اکتبر فروخته خواهند شد. قیمت مزایده X-wing از ۴۰۰ هزار دلار شروع خواهد شد. 

هیچ‌کس نمی‌داند جین چگونه به X-wing دست یافت. این مدل‌ها توسط شرکت Industrial Light & Magic که توسط خالق جنگ ستارگان جورج لوکاس تأسیس شد، ساخته شده‌اند. وقتی استودیو در سال ۱۹۷۸ از دره سان فرناندو کالیفرنیا به منطقه خلیج نقل‌مکان کرد، شایعاتی در مورد ناپدید شدن به گوش رسید. اما هیچ چیزی تایید نشد. 

این مدل ۲۰ اینچی یکی از چهار «قهرمان» مینیاتوری فیلمبرداری است که برای نمایش در نماهای نزدیک ساخته شده است. سایر مدل‌های «pyro» در تعداد بیشتر ساخته شدند، اما ساخته‌های بسیار ساده‌تری بودند، چون قرار بود منفجر شوند.

Untitled

مدل‌های قهرمان دارای بال‌های موتوری، رنگ‌آمیزی دقیق، روشنایی الکتریکی و حتی علائم انفجار و سوختگی ناشی از گرما بودند. آن‌ها در صحنه‌هایی که بال‌ها بسته دیده می‌شدند، تصویر نمادین باز شدن بال‌ها و همچنین بیشتر نبردهای فضایی ظاهر شدند. 

یک X-wing با اندازه کامل که در فیلم ۲۰۱۹ (جنگ ستارگان: اپیزود نهم - ظهور اسکای واکر) استفاده شد، در حال حاضر در موزه ملی هوا و فضای اسمیتسونیان است و طول بال‌های آن ۳۷ فوت است.

به دلیل پیشرفت‌هایی که در جلوه‌های دیجیتالی صورت گرفته است، فیلم‌ها دیگر مثل گذشته به مدل‌های مینیاتوری متکی نیستند. اما همانطور که کوزیکی به تایمز گفته است: «[جین] متوجه فرم هنری آن‌ها شده بود و می‌دانست کسانی که آن‌ها را ساخته‌اند هنرمند بوده‌اند».

منبع: faradeed-152730

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
برچسب ها
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد