hamburger menu
search
رویداد ایران > رویداد > علمی > ستاره‌ها چقدر از هم فاصله دارند؟

ستاره‌ها چقدر از هم فاصله دارند؟

اگر در یک شب به آسمان نگاه کنید، هزاران ستاره را خواهید دید. برای بسیاری از ما، این ستاره‌ها فقط مجموعه‌ای از نقاط سرگیجه‌آور هستند که حتی نمی‌دانیم چقدر از هم فاصله دارند؟

به گفته رصدخانه ملی رادیو نجوم، میانگین فاصله بین دو ستاره در کهکشان راه شیری حدود ۵ سال نوری یا ۲۹ تریلیون مایل یعنی چیزی حدود ۴۷ تریلیون کیلومتر است. با این حال، چشم انسان واقعاً این فاصله را نمی‌بیند. نمای آسمان شب ما فقط یک عکس فوری دوبعدی از درخشان‌ترین ستارگان است. یک ستاره مرئی ممکن است در واقع دو ستاره به هم متصل باشند، و ستارگان منفرد در یک صورت فلکی ممکن است بسیار دورتر از آنچه به نظر می‌رسند از هم فاصله داشته باشند.

به گزارش خبرآنلاین، آنا روزن، اخترفیزیکدان و استادیار دانشگاه ایالتی سن دیگو، گفت: «هرگز به صورت فلکی اعتماد نکنید. اگر دو ستاره را در کنار یکدیگر در آسمان ببینید، این یک طرح دو بعدی است. شما نمی‌دانید که آیا آن‌ها واقعاً در کنار یکدیگر هستند یا خیر.»

ستاره‌ها چقدر از هم فاصله دارند؟ / رمزگشایی از آنچه در آسمان شب می‌بینید

دی بروژن می‌گوید: «اگر ستاره‌ای از نزدیکی آن سیاهچاله عبور کند، بلعیده نمی‌شود، اما به شدت شتاب می‌گیرد و در سرعت خود نوعی شتاب تیرکمان مانند را دریافت خواهد کرد.» ستاره‌هایی که تحت این یا روش دیگر شتاب قرار می‌گیرند به آرامی کهکشان را ترک خواهند کرد و پس از بیرون آمدن، ممکن است به تنهایی در فضای خالی بین کهکشان‌ها که می‌توانند میلیون‌ها سال نوری امتداد داشته باشند، حرکت کنند.

منبع: fararu-666322

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
برچسب ها
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد