hamburger menu
search
رویداد ایران > رویداد > (تصاویر) یک ایستگاه متروی تهران در فهرست نامزدهای جایزۀ معتبر جهانی

(تصاویر) یک ایستگاه متروی تهران در فهرست نامزدهای جایزۀ معتبر جهانی

این ورودی که از طاق‌ها و دالان‌هایی تو در تو و متقاطع از جنس آجر تشکیل شده، می‌تواند الگویی در جهت بازتعریف محیط‌های شهری باشد؛ آنگونه که شهر به محلی چشم‌نواز برای گشت و گذار و پیاده‌روی تبدیل شود.

فرادید| وبسایت دزین (Dezeen) که یکی از معتبرترین و تاثیرگذارترین وبسایت‌های معماری دنیاست، هر سال جوایزی را به آثار برگزیدۀ معماری در حوزه‌های مختلف اهدا می‌کند. این جایزه حوزه‌هایی از جمله خانه‌های مسکونی شهری، خانه‌های روستایی، پروژه‌های زیرساختی و حمل و نقل، هتل‌ها و غیره را شامل می‌شود.

به گزارش فرادید؛ به تازگی فهرست طولانی نامزدهای دریافت جوایز سال 2023 اعلام شده که در میان آن‌ها آثاری معماری از ایران نیز در حوزه‌های مختلف به چشم می‌خورند. یکی از این آثار پروژۀ «ایستگاه متروی جهاد» است که در بخش جایزۀ پروژه‌های زیرساختی و حمل و نقل نامزد دریافت جایزه شده است.

1

این ایستگاه توسط یک استودیوی معماری ایرانی در میدان جهاد و در مسیر خط 3 متروی تهران طراحی و اجرا شده است.

وبسایت دزین در توضیحاتی پیرامون این پروژه، آن را یک تلاش موفق در جهت بازتعریف ورودی‌های متروی تهران معرفی می‌کند.

معمار این طرح تلاش کرده که این ورودی را به گذرگاهی دارای روح تبدیل کند که عابران پیاده در آن احساسی از صمیمیت و گرما داشته باشند؛ تلاشی که اگر گسترش پیدا کند می‌تواند تهران را به شهری خوشایند برای پیاده‌روی و گشت و گذار تبدیل کند؛ بر خلاف آن چیز که امروز در اکثر نقاط آن مشاهده می‌کنیم.

world-architecture-festival-2023-announces-shortlist_1

مصالحی که در این بنا به کار رفت‌اند نیز کاملا بومی هستند؛ در ساخت این ایستگاه از 300 هزار آجر دست‌ساز که در کوره‌های مناطق حاشیه‌ای تهران ساخته شده‌اند استفاده شده است.

منبع: faradeed-152576

امتیاز: 0 (از 0 رأی )
برچسب ها
نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد