رویداد ایرانفهرست جستجو
رویداد ایراناستان ها8 میلیون ایرانی بدون شناسنامه

8 میلیون ایرانی بدون شناسنامه

8 میلیون ایرانی بدون شناسنامه
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: امروز ۷ تا ۸ میلیون نفر از ایرانیان فاقد شناسنامه هستند و دولت قبل جشن گرفت و گفت ۱۱ میلیون نفر بیمه می‌شوند که این اتفاق نیافتاد.

 به گزارش رویدادایران ، حسینعلی شهریاری در جلسه علنی ) مجلس شورای اسلامی در جریان گزارش کمیسیون بهداشت در مورد بررسی عملکرد دستگاه‌های مسئول در پوشش بیمه همگانی و حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج، گفت: امروز در فضای مجازی و از سوی گروه‌های ضد انقلاب خارج از کشور، وضعیت جامعه پزشکی مورد هدف قرار گرفته و باعث ناامیدی آن‌ها می‌شوند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: علیرغم قول‌های دو دولت اخیر، هنوز اتفاق مثبتی برای جامعه پزشکی رخ نداده و فوق العاده خاص برخی از اقشار آن‌ها پرداخت نشده است. امروز ۷ تا ۸ میلیون نفر از ایرانیان فاقد شناسنامه هستند، ضمن اینکه در دولت قبل گفته شده بود که ۱۱ میلیون نفر بیمه می‌شوند و جشن بزرگی هم برای آن گرفتند، اما اتفاقی نیفتاد چرا که منابع آن تأمین نشده بود.

شهریاری با بیان اینکه حوزه دارو تابع قوانین بازار نیست، تصریح کرد: سازمان غذا و دارو این موضوع را تعیین می‌کند و سازمان‌های بیمه گر باید آن را تأمین کنند، اما متأسفانه حضور ندارند و نمی‌دانند چه دارویی باید تأمین شود. همچنین قیمت گذاری مکمل‌ها که اکنون در دست سندیکا‌ها است، با دستور وزیر باید به کارگروه‌ها داده می‌شد که هنوز این اتفاق نیفتاد. وجود داروخانه‌های زنجیره‌ای باعث ایجاد مافیای دارو شده است.

وی تاکید کرد: برای تأمین دارو‌های خاص و صعب العلاج باید صندوقی ایجاد می‌شد که سازمان برنامه و بودجه باید روی آن نظارت می‌کرد، اما اجرا نشد.

شهریاری در خصوص وضعیت ارز و تأثیر آن بر تأمین دارو، اظهار داشت: برنامه عملیاتی دولت در این خصوص اجرا نشد و گرفتاری‌ها برای مردم باقی ماند. همچنین زیرساخت‌ها آماده نیست و ارز قابل توجهی نیز برای تأمین دارو تخصیص داده نشد.

رئیس کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس شورای اسلامی با اشاره به عوامل اجتماعی مؤثر در وضعیت سلامت، گفت: نقش وضعیت وزارت بهداشت در این موضوع تنها ۲۵ درصد است و بقیه نیازمند دیپلماسی کلان در حوزه سلامت است. البته وضعیت درمان بعد از انقلاب نسبت به پیش از آن، بسیار متفاوت شده و امروز بیماران از خارج از کشور به داخل برای درمان مراجعه می‌کنند.

وی بیان کرد: اگر مطالبات بیمه‌ها پرداخت نشود، وضعیت افزایش قیمت ارز روز به روز به قیمت تجهیزات و پزشکی و موارد مصرفی درمانی تأثیر خواهد گذاشت و بحران زا می‌شود. ۱۱۷ هزار میلیارد تومان منابع برای مطالبات بیمه‌ها نیاز است که باید مورد توجه قرار گیرد.

منبع : خبرگزاری دانشجو