رویداد ایرانفهرست جستجو
رویداد ایرانسبک زندگیتاریخ نیمه شعبان سال 1401 چه روزی است؟ + زندگینامه حضرت مهدی
بستن

تاریخ نیمه شعبان سال 1401 چه روزی است؟ + زندگینامه حضرت مهدی

تاریخ نیمه شعبان سال 1401 چه روزی است؟ + زندگینامه حضرت مهدی
تاریخ دقیق 15 شعبان ولادت حضرت مهدی (عج) در تقویم سال ۱۴۰۱ به شمسی، قمری و میلادی همراه با زندگی نامه حضرت قائم آل محمد (ص) را در اختیارتان قرار داده ایم.

نیمه شعبان، روز ۱۵ شعبان و سالروز تولد امام دوازدهم شیعیان است. در برخی روایات، شب نیمه شعبان پس از شب قدر برترین شب‎ها دانسته شده است.

تاریخ نیمه شعبان ولادت حضرت مهدی در تقویم سال ۱۴۰۱ چه روزی است؟

تاریخ نیمه شعبان ولادت حضرت مهدی امسال 17 اسفند ۱۴۰1 است.


تاریخ دقیق نیمه شعبان در تقویم شمسی برابر است با :روز چهارشنبه ۱۷ اسفند سال ۱۴۰۱

تاریخ دقیق نیمه شعبان در تقویم قمری برابر است با :روز چهارشنبه ۱۵ شعبان سال ۱۴۴۴

تاریخ دقیق نیمه شعبان در تقویم میلادی برابر است با :روز چهارشنبه ۸ مارس سال ۲۰۲۳


تاریخ نیمه شعبان ولادت حضرت مهدی چند شنبه و چه روزی است؟

چهارشنبه ۱۷ اسفند روز نیمه شعبان ولادت حضرت مهدی امسال است.


زندگی نامه امام زمان (عج)


نام: همنام پیامبر صلی الله علیه و آله (م - ح - م - د)
پدر و مادر: امام حسن عسکری و نرجس
شهرت: مهدی موعود، امام عصر، صاحب الزّمان، بقیّه اللّٰه، قائم و...
زمان و محلّ تولّد: روز 15 شعبان سال 255 یا 256 هجری قمری، در سامراءمتولّد شد، وحدود پنج سال تحت کفالت پدر، به طور مخفی به سربرد.


دوران زندگی امام زمان

دوران زندگی ایشان در چهار بخش است:

  1. دوران کودکی حدود پنج سال تحت سرپرستی پدر و در پشت پردۀ خفاء، تا از گزند دشمنان محفوظ بماند ؛ و هنگامی که در سال 260 پدرش شهید شد، مقام امامت به او محوّل گردید.
  2. غیبت صغری: از سال 260 هجری قمری شروع شد و در سال 329 که حدود 70 سال می‌شود پایان یافت.
  3. غیبت کبری: که از سال 329 شروع شد، و تا وقتی که خدا بخواهدوظهور کند، ادامه خواهد یافت.
  4. دوران درخشان ظهور آن حضرت و حکومت جهانی او.


امام مهدی عجّل الله تعالی فرجه الشریف کیست،

پدرش امام حسن فرزند علی النقی «امام هادی» (ع) و مادرش کنیزی ترک و از سلالۀ پاکی بود که با اوصیای عیسی بن مریم علیهما السلام پیوند می‌یافت.

نام این کنیز، نرجس یا صیقل بود. او پیش از ازدواج با امام حسن علیه السلام در کشور خود، به خاطر خوابی که دیده بود،اسلام آورد.

هنگامی که طلایه داران سپاه اسلام به دیارش هجوم بردند خود را تسلیم آنان کرد تا تقدیر او را به خانه امام عسکری بیاورد و مادر حجّت خدا گردد.

میلاد حضرت مهدی (عج)

در شب نیمۀ شعبان سال 255 و یا 256 هجری قمری و در شهر سامراء پایتخت خلافت در روزگار معتصم عباسی، امام مهدی چشم به جهان گشود.


پنهان بودن میلاد امام زمان (عج)

ولادت امام زمان علیه السلام بدین گونه انجام پذیرفت و به خاطر شرایط سیاسی آن دوران در زیر پردۀ کتمان پوشیده ماند.

امام حسن عسکری علیه السلام تولّد فرزند خودش را جز به اصحاب خاص خود در میان ننهاد. در روایتی از کتاب غیبت، از عدّه ای از اصحاب امام عسکری نقل شده است که گفتند:

« نزد امام عسکری علیه السلام گرد آمده بودیم و از وی در بارۀ حجّت و پیشوای پس از او پرسش می‌کردیم.

در مجلس او چهل مرد حضور داشتند. عثمان بن سعید بن عمر عمری در برابر آن حضرت بر پا خاست وگفت: فرزند رسول خدا، می‌خواهم در بارۀ مطلبی از شما سؤال کنم که خود بدان داناتر از منی.

امام به او فرمود: بنشین عثمان، عثمان ناراحت و خشمگین برخاست تا خارج شود.

امّا آن حضرت فرمود: کسی بیرون نرود. هیچ کدام از ما بیرون نرفتیم. تا پس از ساعتی که امام، عثمان را با صدای رسا ندا داد. عثمان روی پاهایش برخاست.

امام فرمود: آیا شما را به خاطر مطلبی که آمده اید، آگهی دهم، همه گفتند: آری ای فرزند رسول خدا، فرمود: شما آمده اید تا در بارۀ حجّت پس از من سؤال کنید:

همه گفتند: آری. ناگهان پسری را دیدیم مثل پارۀ ماه، شبیه تر از هر کسی به امام عسکری،

فرمود: این پس از من پیشوای شماست و جانشین من بر شما. او را فرمان برید و پس از من به تفرقه دچار نشوید که در دین خویش به هلاکت افتید. بدانید که شما پس از این روز او را نخواهید دید تا عمرش کامل گردد. از عثمان بن سعید آنچه را می‌گوید بپذیرید و فرمان او را اطاعت کنید. که او جانشین امام شماست و کار به دست اوست ».

غیبت صغری امام زمان (عج)

با شهادت امام عسکری علیه السلام در سال (260 ه) مرحله غیبت کوتاه مدت امام دوازدهم عجل الله تعالی فرجه الشریف آغاز شد و تا سال (329 ه)؛ یعنی 70 سال به طول انجامید.

این غیبت به لحاظ این که از جهت زمانی محدود است، به آن «غیبت صغری» می‌گویند. این دوره نقش بسیار مهمی در ایجاد آمادگی شیعه برای پذیرش «غیبت کبری» داشت.


در طول «غیبت صغری» گرچه امام از نظرها پنهان بود، اما کسانی بودند که با آن حضرت در تماس بودند و سمت «نواب خاص» امام را داشتند؛هر یک از شیعیان می‌توانستند به وسیله «نواب» مشکلات و مسائل خود را به عرض آن حضرت برسانند و توسط آنان خود را دریافت کنند.

غیبت کبری امام زمان (عج)

پس از شهادت آخرین نائب امام زمان(عج) غیبت کبری آغاز گردید.غیبت کبری به زندگی مخفی طولانی تر امام دوزادهم شیعیان گفته می‌شود که از سال ۳۲۹ آغاز شده و تاکنون ادامه دارد.


نظر شما