hamburger menu
search

redvid esle

redvid esle

رویداد ایران > سبک زندگی > سرگرمی > تاریخ سالروز شهادت حضرت زرتشت در تقویم سال 1403 با زندگینامه

تاریخ سالروز شهادت حضرت زرتشت در تقویم سال 1403 با زندگینامه

1402/12/21 , 08:12
شهادت حضرت زرتشت در تقویم سال 1403 به شمسی، قمری و میلادی همراه زندگی نامه اشو زردشت را از تولد تا پیامبری و وفاتش را در ادامه برای مطالعه شما عزیزان آورده ایم:

وفات زرتشت 5 دی اتفاق افتاد. زرتشت یا زردشت (Zoroaster) پیامبر ایرانی است که هزار سال پیش از میلاد مسیح در ایران مردم را به یکتاپرستی و پرستش اهورامزدا دعوت می کرده است. در ادامه تاریخ دقیق سالروز شهادت آشو زرتشت را با زندگینامه او از تولد تا پیامبری و شهادت را مطالعه می کنید:

تاریخ شهادت زرتشت در تقویم سال 1403چه روزی است؟

تاریخ شهادت زرتشت در تقویم سال 1403 روز چهارشنبه 5 دی است.

تاریخ سالروز شهادت زرتشت در تقویم شمسی برابر است با: روز چهارشنبه 5 دی سال 1402

تاریخ سالروز شهادت زرتشت در تقویم قمری برابر است: روز چهارشنبه 24 جمادی الثانیه سال 1446

تاریخ سالروز شهادت زرتشت در تقویم میلادی برابر است با: روز چهارشنبه 25 دسامبر سال 2024

سالروز شهادت زرتشت 1403 چند شنبه و چه روزی است؟

سالروز شهادت زرتشت 1403 روز چهارشنبه 5 دی است.

زرتشت
زرتشت

زندگینامه زرتشت

به گفته مورخان زرتشت در 6500 سال فبل از میلاد به دنیا آمد. نام پدر زرتشت «پوروشسب» و مادرش «دغدو» بود. اشوزرتشت با «هووی» ازدواج کرد و شش فرزند داشت.سه دختر به نام های: فرنی، تریتی، پورچیستا و سه پسر به نام های: ایسدواستر، اوروتت نر، خورشیدچهر.

اوستا زادگاه اشوزرتشت را محلی به نام «رَگه» در کنار رودخانه «دْرُجی» و دریاچه چیچَست می داند بعضی از پژوهشگران این محل را در غرب ایران یعنی دریاچه ارومیه و برخی دریاچه هامون در خاور را اشاره کرده اند و چندی نیز رگه را شهر ری در نزدیکی تهران می دانند.

شاه گشتاسب کیانی بزرگترین یاور و گسترش دهنده دینی بهی بوده است که آئین وی را پذیرفت . زمان پادشاهی کیانیان نیز به بیش از سه هزار سال می رسد . فرشوشتر و جاماسب که از نامداران خاندان هوگو بودند از نزدیک ترین یاران زرتشت بوده اند . گویا پس از درگذشت زرتشت جاماسب رهبر پیروان او می گردد . خاندان فریان نیز که ریشه تورانی داشته اند ( در ترکستان کنونی ) از یاران نزدیک زرتشت بودند .


درگذشت زرتشت بزرگ به تاریخ پنجم دی ماه برابر با روز خور از ماه دی می باشد . تاریخ نگاران نوشته اند زرتشت پس از هفتاد و هفت سال از عمر خویش که بیشتر آن را برای هدایت و دادن خرد و آگاهی به مردمان صرف نموده بود روزی در آتشکده شهر بلخ مشغول عبادت بوده است. گشتاسب شاه کیانی و پسرش اسفندیار که از حامیان بزرگ وی بودند نیز برای رسیدگی به شهرهای دیگر از بلخ خارج می شوند و ارجاسب که دشمن دیرینه زرتشت و ایرانیان بود از این هنگام بهره برد و «توربراتور» فرمانده سپاه خود را با لشگری بسیار راهی بلخ که جزوی از ایران بود کرد. لشگر تورانی که همان ترکستان امروزی است دروازه های شهر بلخ را با تمام دلاوری ها مردم در هم شکستند و هنگامی که زرتشت با لهراسب و گروهی دیگر از یارانش مشغول عبادت به درگاه اهورامزدا بودند توسط سپاه بربر ترک های تورانی کشته می شود.

شعار جهانی زرتشت این بود:«راه در جهان یکی است و آن راه راستی است.»

پرسش های متداول


تاریخ دقیق سالروز شهادت زرتشت در تقویم سال 1403 کی است؟
تاریخ دقیق سالروز شهادت زرتشت در تقویم سال 1403 روز چهارشنبه 5 دی است.
امتیاز: 5 (از 1 رأی )
نویسنده
گروه تحریریه
گروه تحریریه
گروه تحریریه پایگاه خبری رویداد ایران

نظرشما
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
نظرهای دیگران
نظری وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد