• زمان انتشار: 1400/09/11 07:57
  • / کد خبر: 100401

مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک سیر طبیعی درمان را مختل می‌کند

مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک سیر طبیعی درمان را مختل می‌کند

فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در تهران گفت: مصرف خودسرانه و بیش از اندازه آنتی بیوتیک سیر طبیعی درمان بیماری را مختل می‌کند.

علیرضا زالی فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: یکی از اقلام پر مصرف دارویی در دنیا و حتی کشورمان مصرف آنتی بیوتیک و به ویژه آموکسی سیلین است اما مصرف خودسرانه و بیش از اندازه آن می تواند سیر طبیعی درمان بیماری را از بین ببرد.

زالی افزود: اگر آنتی بیوتیک ها بر اساس راهنماهای بالینی مصرف نشود، علاوه بر عوارضی که برای بیمار ایجاد می کند، باعث ایجاد تداخلات دارویی خواهد شد. بنابراین تمام اقلام دارویی و به ویژه آنتی بیوتیک ها باید طبق راهنماهای بالینی تجویز شوند. این راهنماها باید با کمک پزشکان و متخصصان عفونی و داخلی همچنین داروسازان تدوین شود.

او ادامه داد: مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها باعث شده تا اثر بخشی آنها بر روی میکروب های نوظهور از بین برود و به همین دلیل شرکت های  فعال در حوزه سلامت به فکر تولید آنتی بیوتیک های جدید و قوی هستند.

فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در تهران گفت: با توجه به شیوع کرونا مشکل مقاومت در برابر آنتی بیوتیک‌ها، چندین برابر شده است. برخی از مردم تصور می کنند با بروز هرگونه تب در بدن باید آنتی بیوتیک مصرف کنند در صورتی که بسیاری از تب‌ها خودشان خوب می شوند و احتیاج به خوردن دارویی نخواهد بود.

زالی بیان کرد: مصرف آنتی بیوتیک به ویژه در بیماری‌های ویروسی نه تنها کمکی نمی‌کند، بلکه با از بین بردن میکروب‌های خوب داخل روده ما را در مقابل ویروس‌ها بی سلاح‌تر می‌کنند.


ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
تراژدی معیشت معلمان
تراژدی معیشت معلمان
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
ویژه استان ها
آمار کرونا کاشان ۳۰ دی؛ بدون فوتی، ۱۰۴ ابتلای جدیددستگاه‌های متولی در صیانت از باغستان سنتی قزوین موفق نبودند‌آخرین وضعیت پرونده محیط‌بان کرمانشاهی/ جلسه صلح و سازش ‌برگزار می‌شودقیمت آپارتمان در تهران؛ ۳۰ دی ۱۴۰۰برنامه مراکز واکسیناسیون کرونا در بابل پنجشنبه ۳۰ دی‌ماه۲۰.۸ درصد افراد بالای ۱۸ سال دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کردندبرنامه مراکز واکسیناسیون کرونا در اصفهان پنجشنبه ۳۰ دی‌ماهتوسط مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی برنامه‌های گرامیداشت هفته زن تشریح شدموافقت مقام معظم رهبری با اطلاق شهادت برای آتش‌نشانان حادثه پلاسکوهشدار نارنجی هواشناسی در استان سمنان/ سرما و بارش برف از امشبتزریق واکسن آسترازنکا در گیلان از هفته آیندهتعطیلی ادارات کردستان پنجشنبه 30 دی 1400/ تمام محورهای اصلی استان مسدود شدروستای هیر قزوین منطقه ای چشم نواز با طبیعتی زیباکف بودجه برای اجاره آپارتمان در تهرانوقوع زلزله ۴.۹ریشتری درآران و بیدگل/تیم‌های ارزیاب خسارت اعزام شدگزارش از یک کارآفرینی خاص؛ تجلی زیبایی طبیعت زاگرس ‌با دوخت لباس محلیچالش فرآوری یاقوت کویر در قطب تولید/ فروش فله‌ای و سودهایی که به جیب دلالان می‌رودبا وجود شبکه "شاد" ،در حوزه های آموزشی و پرورشی از پیام رسان های خارجی استفاده نشودبرای ارتقای کشاورزی، توسعه کشت قراردادی در اولویت سازمان جهاد کشاورزی استبقاع متبرکه سنگر و خط مقدم مبارزه فرهنگی با دشمنان است