• زمان انتشار: 27 فروردین 1398, 13:51
  • / کد خبر: 9321

اصفهان همچنان سهم ناچیزی از احیای تالاب‌ها دارد

اصفهان| گاوخونی تالاب مظلوم ایران

اصفهان| گاوخونی تالاب مظلوم ایران

اگرچه در ماه‌های اخیر میزان بارش باران در ایران افزایش‌یافته و تقریبا همه تالاب‌های کشور حال خوشی دارند اما تالاب گاوخونی از این نعمت بی‌بهره مانده است.

تالاب گاوخونی منطقه‌ای به وسعت 476 کیلومترمربع در 167 کیلومتری جنوب شرق اصفهان در کنار شهر ورزنه و در مجاورت تپه‌های شنی واقع و ارتفاع آن از سطح دریا هزار و 470 متر و بیشینه عمق آن 150 سانتی‌متر است، این تالاب بیش از یک دهه به‌جز یک مورد آن‌ها کوتاه‌مدت در سال 95، آب را به خود ندیده است.

گاوخونی در سال 1354 در کنوانسیون رامسر به ثبت رسید و نام آن در فهرست تالاب‌های بین‌المللی قرار گرفت، این تالاب که روزگاری یکی از زیستگاه‌های حیات‌وحش و پرندگان در فلات مرکزی ایران بود اکنون نشانی از حیات موجودات زنده در آن نیست.

برخی از کارشناسان معتقدند اگر این تالاب منشاء گردوغبار شود، انتشار سمی آلوده به فلزات سنگین شهر اصفهان و استان‌های اطراف را تهدید می‌کند.

در چند سال اخیر توسعه نا‌متوازن استان اصفهان سبب ایجاد مشکلات و چالش‌های زیست‌محیطی بسیاری شامل آلودگی هوا، آلودگی آب، کم‌آبی، خشکی تالاب گاوخونی و رودخانه زاینده‌رود و افت شدید آب‌های زیر‌زمینی شده است.

تالاب بین‌المللی گاوخونی در سال‌های اخیر به دلیل کاهش بارش‌ها در حوضه زاینده‌رود و برداشت بی‌رویه در این حوضه آبی، به منطقه‌ای خشک بدل شده است، این تالاب نقش عمده‌ای در اکوسیستم منطقه به‌ویژه پراکنش ریزگردها تا کویر مرکزی ایران دارد.

میزان بارش کشور از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر سال 1397) تا 23 فروردین سال 98 بنا به اظهار مسئولان امر، 293 میلی‌متر بوده که نسبت به آمار بلندمدت 50 ساله، 45 درصد و نسبت به متوسط بارندگی سال گذشته بیش از 174 درصد افزایش داشته است.

بر این اساس کل جریان‌های ورودی به مخازن سدهای کشور بیش از 52 میلیارد مترمکعب اعلام‌شده که سه و نیم برابر سال گذشته بوده و بیش از 250 درصد افزایش داشته است.

این بارش‌ها اگرچه خسارت‌های جانی و مالی بر جای گذاشت، اما با نعمت‌هایی همراه بود که آشتی بیشتر تالاب‌های کشور با آب یکی از آن‌هاست، به‌طوری‌که به گفته مسئولان، سیلاب‌ توانسته بیشتر تالاب‌های ایران را در زمان حاضر سیراب و از آب پر کند.

تازه‌ترین آمار حاکی از آن است با توجه به گستردگی بارش‌های مناسب سال جاری و حجم زیاد جریان‌های سطحی، 44 پهنه از تالاب‌های مهم کشور که در اثر خشکسالی مستمر سال‌های اخیر دچار مشکلات جدی شده بودند، بین 40 تا 100 درصد آبگیری کرده و از آب پرشده‌اند.

به دنبال بارش‌ها و حرکت روان آب‌ها و سیلاب‌ها، بنا بر اظهار مسئولان، تالاب‌های گمیشان، آلاگل، اجی گل و آلما گل در شمال کشور، میقان و آقگل در مرکز، چغاخور، گندمان، بامدژ، هورالعظیم، حله و مهارلو در غرب و جنوب و تالاب هامون و هیرمند در جنوب شرق همچنین دریاچه ارومیه آبگیری شدند. علاوه بر این تالاب‌های شادگان، میان بران، شین بان و جازموریان به گفته مسئولان وضعیت خوبی پیدا کردند.

در این میان استان اصفهان همچنان به‌رغم بارش‌های بی‌سابقه و بالا آمدن محسوس سطح آب زاینده‌رود سهم بسیار ناچیزی از احیای تالاب‌ها دارد، به‌طوری‌که با وجود بارندگی بی‌سابقه تالاب بین‌المللی گاوخونی پس از 15 سال تنها با رسیدن بخش اندکی از آب زاینده‌رود قدری زنده شد اگرچه همین اندک قدم رنجه آب موجی از مسرت و شادمانی مردم اصفهان را به دنبال داشت.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان هشت فروردین امسال در حاشیه بازدید از این تالاب گفت: پس از بازگشایی دریچه‌های سد زاینده‌رود و استمرار بارش‌ها، پساب یک مترمکعب بر ثانیه وارد این تالاب شده است.

حجت‌ا... غلامی گفت: با هدایت سیلاب و روان آب بارش‌های اخیر به رودخانه زاینده‌رود حجم 10 مترمکعب بر ثانیه به تالاب بین‌المللی گاوخونی رسید و این تالاب پس از 15 سال رنگ آب را به خود دید.

300 میلیون مترمکعب، نیاز آبی تالاب گاوخونی

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اصفهان اظهار کرد: تالاب گاوخونی اصفهان برای سیراب شدن به حدود 300 میلیون مترمکعب آب نیاز دارد یعنی زمانی که ارتفاع آب در این اکوسیستم طبیعی نزدیک به یک متر باشد به کارکرد واقعی‌اش می‌رسد.

ناصر حاجیان افزود: تاکنون کمتر از 10 میلیون مترمکعب آب به عرصه‌های تالاب بین‌المللی گاوخونی رسیده است درحالی‌که باید سطح آب به بیش از این میزان برسد.

او معتقد است مساحت تالاب گاوخونی به‌طور تقریبی برابر با مساحت شهر اصفهان است و این حجم گسترده باید به‌خوبی آب داشته باشد تا این‌که سیراب شود.

استان اصفهان با مساحت 107 هزار و 443 کیلومترمربع، حدود 25.6 درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است.

این استاد و متخصص بخش آب با اشاره به این‌که در گذشته سال‌هایی هم بوده یک میلیارد مترمکعب در بستر این تالاب آب جاری می‌شد، خاطرنشان کرد: برای چنین اتفاقی سد زاینده‌رود هم پر از آب بوده است.

حاجیان با اشاره به این‌که امکان دارد میزان بارندگی در سرشاخه‌های زاینده‌رود به حدود 2 هزار تا 500 میلی‌متر برسد، تصریح کرد: چنین میزان بارشی در 60 سال گذشته به‌طور تقریبی کم‌سابقه بوده اما با توجه به این‌که در سال گذشته کمترین میزان بارش را تجربه کرده‌ایم تحلیل موضوع و توجه به منابع آبی از اهمیت خاصی برخوردار است.

او خاطرنشان کرد: باید در بخش آب متخصصان اظهارنظر کنند و بر اساس نظر کارشناسان کار را به‌خوبی پیش برود.

ساماندهی زاینده‌رود، حلقه مفقوده احیای گاوخونی

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان اظهار کرد: برای احیای تالاب بین‌المللی گاوخونی، باید ساماندهی رودخانه زاینده‌رود از سراب تا پایاب انجام شود.

حجت‌الله غلامی افزود: ساماندهی زاینده‌رود از پرت آب در مسیر جلوگیری می‌کند و در مواقع بازگشایی آب برای کشاورزی، اضافه‌های آن به تالاب هم می‌رسد.

او اظهار داشت: درصورتی‌که ساماندهی رودخانه زاینده‌رود در سال‌های گذشته انجام‌شده بود بارندگی‌های اخیر به‌راحتی به سمت تالاب هدایت‌شده و آن را سیراب می‌کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان تصریح کرد: برای احیا و ساماندهی این تالاب اعتباری در نظر گرفته نشده اما برای ساماندهی رودخانه زاینده‌رود از سراب تا پایاب اعتبار اختصاص پیداکرده است.

غلامی اضافه کرد: با هدایت بخشی از سیلاب‌ها و روان آب‌ها به تالاب گاوخونی، وضعیت نامناسبی که براثر خشکی که در شرایط جوی ناپایدار با افزایش گردوغبار همراه با فلزات سنگین در محیط اطراف پراکنده می‌شد، بهبود پیدا می‌کند.

**اصفهان ستیزی، سنگ بزرگ در مسیر آب

رئیس مجمع نمایندگان مجلس اصفهان تصریح کرد: تالاب گاوخونی و محیط‌زیست دارای سهمیه است که اکنون آب برای بخش کشاورزی باز شده سهم تالاب و محیط‌زیست را هفت مترمکعب در نظر گرفتند.

حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی افزود: در مجلس هشتم عنوان کردم اگر تالاب گاوخونی خشک شود و ریزگردهای سمی در هوا پرتاب شود تمام استان‌ها حتی تهران را درگیر خواهد کرد.

رئیس مجمع نمایندگان مجلس اصفهان تصریح کرد: مجمع نمایندگان استان در دوره دهم مجلس شورای اسلامی به اذعان نمایندگانی که از ادوار اول در مجلس بودند گفتند هیچ زمان اتحادی به‌ویژه برای آب نبوده است.

او با بیان این‌که 25 جلسه با مسئولان طراز اول کشور در خصوص آب برگزار شد، ادامه داد: یکی از درخواست‌ها بحث احیای زاینده‌رود و تالاب گاوخونی توسط نمایندگان در مجلس بوده است.

موسوی لارگانی خاطرنشان کرد: زمانی که مدیر قصد ارتقا جایگاه دارد عنوان می‌کند در فلان رتبه کشوری رتبه نخست را داریم که این موضوع باعث می‌شود نتوانیم بودجه کافی برای استان تخصیص دهیم.

او با بیان اینکه مشکل به خود ما بازمی‌گردد چراکه از حق خود دفاع نمی‌کنیم، یادآور شد: اگر اتحاد با مدیران وجود داشته باشد مشکلات کنونی برطرف خواهد شد.

او با اشاره به بازگشایی سد زاینده‌رود و شادی مردم گفت: نباید شادی مردم را با بی‌تدبیری از آن‌ها سلب کنیم.منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
حدود نیمی از جمعیت کشور زیرپوشش بیمه سلامت هستنداجرای طرح گفتگوی ملی خانواده برای ترمیم روانی سیل‌زدگانفرود اضطراری هواپیمای روسی در مهرآبادرفتار جو در بسیاری از موارد ناشناخته است۶ کشته و 4 مصدوم در تصادف اتوبوس در آزادراه ساوه - تهرانفینال عصر جدید در ماه رمضان پخش می شودآغاز بارش‌های جدید از جمعهلغو 6 پرواز فرودگاه اهوازتعیین تکلیف نرخ کرایه‌های تاکسی سال ۹۸ تا پایان فروردین ماهتعطیلی مدارس دوره ابتدایی و پیش دبستانی بیرجند فرداحال و روز زمستانی دریاچه ارومیه به‌روایت تصویر‌وضعیت نامناسب کاروانسرای ثبت ملی هندوها در کرمانقیمت بلیت پروازهای داخلی در نوروز ۹۸ماجرای مرموز تماس های مشکوک به خانواده‌های قربانیان کشتی سانچیاستعفای معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد پذیرفته شدپاسخ محیط زیست به احتمال تعطیل شدن مدارس در روز سه شنبهاستخدام بانک ملت 97فرد مسلح در بیستون رشت دستگیر شدتیراندازی سارق مسلح در رشتمدارس برخی مناطق کشور به خاطر سرما و بارش برف تعطیل شدمحرمانه‌های فیلترینگروایتی متفاوت از زیرمیزی پزشکاننشست خبری دومین جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوانهاکوپیان: دولت‌مردان به بخش خصوصی اعتماد کنندهمایش خودروهای 206اتحاد فولادی فولادسازان در یک جشنواره ملیمنشا بوی نامطبوع تهران بوی بد تهران از آتشفشان دماوند نیستاعمال محدودیت ترافیکی پایان‌ هفته در محورهای تهران-شمال‌+هواشناسی راه‌هادخترعموهایی با ۵۰۰ فرزنددست‌های جان بخشنسبت به وضعیت مطبوعات، دچار توهم هستیمخرید خدمت سربازی از لایحه بودجه سال ۹۸ حذف شده استشیوه حمایت فولاد مبارکه از صاحبان ایده و سازندگان داخلیآیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص و عضو فقهای شورای نگهبان شدانتقال جنسی ایدز بین زنان 10 برابر شده است
تهران | دوچرخه های هوشمند سه شنبه ها رایگان شدتهران| کشت نهال کاکائو در رباط کريمتهران| ثبت نام طرح ترافیک خبرنگاری آغاز شدتهران| خشم رودخانه‌ها از تعرضفرونشست ۳۵سانتیمتری دراستان تهران تهدید جدی استاخبار ضدونقیض از ریزش تونل مترو در تقاطع آزادی-لبافتهران| برنامه‌های استانداری تهران برای ساماندهی کودکان خیابانیتهران| چالش کمبود فضای آموزشی در پایتختتهران| استقبال پایتخت نشینان از کنسرت های ارزانتهران| اعلام ساعت کار جدید میادین میوه و تره بار پایتختبرج میلاد در همراهی جهانی با ساعت زمین خاموش شدتهران| ثبت‌نام طرح ترافیک پایتخت هرلحظه امکان‌پذیر استتهران| خرید نوروزی در بازار بزرگ تهرانتهران| نمایشگاهی از جنس طلاتهران| ۱۸ درصد آلودگی تهران مربوط به موتورهای کاربراتوری استتهران| داشتن تخصص و مهارت در عرصه هنری ضروری استتهران| نمایشگاه‌های بهاره تهران از دهم اسفند دایر می‌شودتهران| بهره‌برداری از ۵۰۱۵ واحد مسکن مهر در شهر پردیستهران| انتظار 15 ساله بومهمنی ها برای دریافت سندتهران| جزیره جدا افتاده در دل پایتختتهران| بازدید از انبار کتاب های قاچاقتهران| میراثی ۱۵۰ ساله در قلب تهرانتهران|| پیکر پوران شریعت رضوی به خانه ابدی بدرقه شدتهران| هشتمین جشنواره مد و لباس فجرمدارس فیروزکوه، دماوند، رودهن و پردیس تعطیل شدندوجودآنفلوآنزای خوکی در ایران شایعه استپژوهشگاه رویان قطب درمان ناباروری در غرب آسیامدارس تهران در 21 بهمن تعطیل نیستتهران| نمایشگاه بین المللی تخصصی صنایع چوبتهران میزبان 5 نمایشگاه بهارهتهران| مصائب سرما در پشتکوهسگ گردانی با مجوز قضایی در تهران ممنوع شدتهران| کشف محوطه باستانی در شهر ریتهران| ویلا نشینی بلای جان دماوندپاسخ محیط زیست به احتمال تعطیل شدن مدارس در روز سه شنبه
خراسان رضوی| 45درصد جان‌باختگان حوادث رانندگی تربت‌جام موتور سیکلت‌سوار هستندبوشهر| کنگان بندر تجاری می‌شودتهران | دوچرخه های هوشمند سه شنبه ها رایگان شدلرستان| عدم شیوع بیماری‌های واگیردار در پلدخترمازندران| شهر زیراب در برابر سیلاب‌ها ایمن می‌شودسیستان و بلوچستان| امدادرسانی سیلاب در 191 روستای سیستان و بلوچستان تداوم داردایلام| دردسر رانش زمین در چوارایلام| 2 میلیارد ریال برای تکمیل و بازارچه صنایع‌دستی ایلام اختصاص داده می‌شودایلام| اعتیاد، طلاق و حاشیه‌نشینی مهم‌ترین آسیب اجتماعی استان ایلام استایلام| روند بازسازی مناطق سیل‌زده ایلام تسریع می‌یابدایلام| بیش از 10 هزار میلیارد ریال خسارت به استان، ره‌آورد سیل بهاریایلام| محور ایلام تا مهران قبل از اربعین ۹۸ ایمن‌سازی کامل می‌شودتهران| کشت نهال کاکائو در رباط کريمهرمزگان| قشم و کیش مکانی مناسب برای تمرین تیم‌های شرکت کننده در جام جهانی ۲۰۲۲ قطراصفهان| جزییات حادثه متروی اصفهانالبرز| دستگیری رمال اینترنتیکرمانشاه| 98درصد طلای بازار کرمانشاه از اصفهان و تهران می‌آیدالبرز| ۸۰ هزار گونی برای مهار سیلاب به خوزستان ارسال شدرونق گردشگری در البرزالبرز| انتخاب مدیران تحصیل‌کرده جوان در شهرداری فردیسالبرز| توزیع ۵۴۸۰ تن انواع مواد پروتئینی در استان در سال ۹۷البرز| تکرار واکسیناسیون در مناطق سیل‌زده با همکاری موسسه رازی و سازمان دامپزشکیالبرز| رونق تولید مسیر توسعه همه‌جانبه را هموار می‌کنداستان البرز پایلوت « طرح مراقبت از دانش آموزان» در کشورالبرز| کرج سرزمین لاله­ هااصفهان| پسوند شمالی و جنوبی به اصفهان اضافه نمی‌شودکرمانشاه| کانکس‌های مناطق زلزله‌زده جمع‌آوری می‌شودگلستان| ۱۲۶۲ مورد بازرسی نوروزی از سطح بازار در گلستان انجام شدآذربایجان شرقی| تعرض به درختان ارسباران قابل کتمان نیستسیستان و بلوچستان| بهشت آبزی‌پروری در جنوب شرق ایرانیزد| ساخت آتل های کامپوزیتی برای نخستین بار در یزدمازندران| بزودی تردد اتوبوس در جاده چالوس برقرار می‌شودزنجان| تبلیغات سیگار ارگانیک غیرواقعی استهمدان| همدان قطب تولید سیب‌زمینی کشورآذربایجان شرقی| روی خوش بارش‌ها

روزنامه رویداد امروز پنجشنبه 29 فروردین 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
خراسان رضوی| 45درصد جان‌باختگان حوادث رانندگی تربت‌جام موتور سیکلت‌سوار هستندبوشهر| کنگان بندر تجاری می‌شودتهران | دوچرخه های هوشمند سه شنبه ها رایگان شدلرستان| عدم شیوع بیماری‌های واگیردار در پلدخترمازندران| شهر زیراب در برابر سیلاب‌ها ایمن می‌شودسیستان و بلوچستان| امدادرسانی سیلاب در 191 روستای سیستان و بلوچستان تداوم داردایلام| دردسر رانش زمین در چوارایلام| 2 میلیارد ریال برای تکمیل و بازارچه صنایع‌دستی ایلام اختصاص داده می‌شودایلام| اعتیاد، طلاق و حاشیه‌نشینی مهم‌ترین آسیب اجتماعی استان ایلام استایلام| روند بازسازی مناطق سیل‌زده ایلام تسریع می‌یابدایلام| بیش از 10 هزار میلیارد ریال خسارت به استان، ره‌آورد سیل بهاریایلام| محور ایلام تا مهران قبل از اربعین ۹۸ ایمن‌سازی کامل می‌شودتهران| کشت نهال کاکائو در رباط کريمهرمزگان| قشم و کیش مکانی مناسب برای تمرین تیم‌های شرکت کننده در جام جهانی ۲۰۲۲ قطراصفهان| جزییات حادثه متروی اصفهانالبرز| دستگیری رمال اینترنتیکرمانشاه| 98درصد طلای بازار کرمانشاه از اصفهان و تهران می‌آیدالبرز| ۸۰ هزار گونی برای مهار سیلاب به خوزستان ارسال شدرونق گردشگری در البرزالبرز| انتخاب مدیران تحصیل‌کرده جوان در شهرداری فردیسالبرز| توزیع ۵۴۸۰ تن انواع مواد پروتئینی در استان در سال ۹۷البرز| تکرار واکسیناسیون در مناطق سیل‌زده با همکاری موسسه رازی و سازمان دامپزشکیالبرز| رونق تولید مسیر توسعه همه‌جانبه را هموار می‌کنداستان البرز پایلوت « طرح مراقبت از دانش آموزان» در کشورالبرز| کرج سرزمین لاله­ ها