• زمان انتشار: 27 فروردین 1398, 11:12
  • / کد خبر: 9308

شهر ملی ملیله روزهای بهتری را می خواهد

زنجان| ملیله زنجان چشم به راه جهانی شدن

زنجان| ملیله زنجان چشم به راه جهانی شدن

اگرچه زنجان به‌عنوان شهر ملی ملیله ثبت شده اما اکنون به علت تحریم‌های اقتصادی و افزایش دلار و هزینه‌های تولید و گران شدن نقره صادرات این هنر کاهش‌یافته است.

ملیله زنجان جزء فاخرترین و اصیل ترین صنایع‌دستی کشور محسوب می‌شود.

با توجه به کشفیات باستان‌شناسی تاریخچه ملیله در کشور به دوره هخامنشیان برمیگردد و در دوران ساسانی نیز صنعتگران فلزکار و به ویژه نقره‌کاران ظروف‌گران قیمت و سرشار از ذوق و سلیقه هنری خود را برای مصرف طبقات مرفه جامعه می‌ساختند.

طبق گفته مورخان در دوران سلجوقی اکثر سازندگان آثار نفیس فلزی هنرمندان خراسانی ساکن در شرق و شمال شرقی ایران بودند که عده‌ای از این افراد به علت جنگ‌های رخ داده در این مقطع زمانی در برخی از استان‌ها از جمله زنجان ساکن می‌شوند از همین رو احتمال بر این می‌رود که هنر ملیله در سال پنجم هجری قمری در زنجان رواج یافته است.

سابقه ملیله کاری در زنجان از قرن دهم هجری، به بعد روشن و مشخص است تا آنجا که فردریک ریچارد، مستشرق اروپایی، در سفر نامه خود می‌نویسد: شهر زنجان که شهر کوچکی است نقره و ملیله کاری این شهر پر زرق و برق است.

امروزه آثار ارزشمندی از هنر ملیله دوران قبل در قالب سر قلیان؛ گیره استکان؛ سینی؛ گوشواره؛ سینه ریز موجود است که در موزه‌ها و یا در نزد افراد به‌صورت خانوادگی نگهداری می‌شود.

اجرای نقوش ظریف در هنر ملیله و بکارگیری طرح‌های اسلیمی و منظم از جمله شعمدانی‌ها؛ ظروف نقره‌ای؛ سرویسهای چایخوری بسیار زیبا؛ گلدان و ... تنها نمونه‌هایی از هنر ملیله در استان زنجان است.

در صنعت ملیله کاری، استاد کار پس از ذوب شمش، آن را از قالب مخصوص عبور داده و مفتول‌هایی به قطر یک سانتی متر تهیه می‌کند که این مفتول‌ها نیز با ادامه عملیات دستی، به سیم‌های نقره‌ای با قطر یک میلیمتر تبدیل و آماده ملیله سازی می‌شود.

با نشاندن این سیم‌ها در قالب‌هایی که معمولا از تخته و موم ساخته می‌شود و دادن طرح‌ها و اشکال متنوع به آن، تار‌های نقره‌ای در اثر حرارت و براده مس به هم متصل می‌شود و سپس بصورت انواع ظروف در می‌آید. چکش کاری، حرارت دهی، نورد کشی، مفتول کشی، حدیده کاری و قالب بندی، از جمله کار‌هایی است که توسط استادکار در صنعت ملیله سازی انجام می‌شود.

قدمت هنر ملیله کاری به دوران سلجوقی باز می‌گردد

یحیی رحمتی مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان، گفت: قدمت هنر ملیله کاری به دوران سلجوقی باز می‌گردد. با اینکه سندی درباره قدمت ملیله در زنجان نیست، اما بر حسب شواهد موجود این هنر از دوره صفوی به اوج خود می‌رسد و تا به امروز ادامه دارد.

او با بیان اینکه ملیله یکی از هنر‌های بسیار اصیل و ظریف است افزود: صنایع هنری نشانگر ذوق، سلیقه و تولیدات فرهنگی تاریخی هرملتی محسوب می‌شود.

رحمتی گفت: تنوع صنایع‌دستی در هر منطقه یا کشوری نشانگر ذوق و سلیقه مردمان آن دیار است و زنجان جزو شهر‌هایی است که تنوع صنایع‌دستی بالایی دارد و این تنوع باعث قدرتمندی ارتباط با محصول و خرید در سطوح مختلف شده است. مدیرکل میراث فرهنگی استان گفت: ملیله جزو فاخر‌ترین صنایع‌دستی ایرانی است و به‌واسطه اینکه از نقره ۹۹/۹۹ عیار که اصطلاحا ۱۰۰ گفته می‌شود ساخته می‌شود.

رحمتی ادامه می‌دهد: هرچقدر عیار نقره بالاتر باشد ظرافت محصول‌های تولیدی و خروجی بالا‌تر خواهد بود و عیار بالای نقره باعث ظرافت و تنوع محصولات ملیله می‌شود.

او افزود: امروزه به‌واسطه اینکه گسترۀ محصولات مربوط به این هنر بیشتر شود، محصولات ریز وخرد مثل جواهرات اعم از گردن‌آویزها، گوشواره‌ها دستبند‌ها ... توسط استادکاران این رشته تولید می‌شود درحالی‌که در سال‌های گذشته تولیدات این رشته بیشتر در قالب محصولات بزرگ مثل ظروف و امثال آن بوده است که به دلیل قیمت تمام‌شده مخاطب و مشتریان محدودی داشته است که در ساله‌های اخیر با ابتکار هنرمندان این رشته باعث افزایش تعداد مشتریان شده است.

او تصریح کرد: حالا زنجان با این خصوصیات و ویژگی‌های تاریخی به‌عنوان شهر ملی ملیله انتخاب شد.

۲۰۰ نفر در حوزه ملیله در زنجان فعالیت دارند

مدیرکل میراث فرهنگی استان با اشاره به سفر رئیس شورای جهانی صنایع‌دستی در منطقه آسیا اقیانوسی به زنجان گفت: در این سفر موافقت اولیه با شهر جهانی ملیله اعلام شد؛ که این موضوع دستاوردی بزرگی برای استان محسوب می‌شود.

او ادامه داد: امیدوار هستیم با ثبت زنجان به‌عنوان شهر جهانی ملیله بتوانیم دستاورد‌های هنری و ارزشمند این هنر اصیل را که به‌عنوان یک فناوری بومی برای زنجان شمرده می‌شود را حفظ کنیم و به‌عنوان یک مبدأ جغرافیایی اثر در تولید این محصول همیشه صاحب‌امتیاز باشیم.

رحمتی ادامه داد: در حال حاضر نزدیک به ۱۲۰ کارگاه به‌صورت تک نفره یا انفرادی فعال‌اند و بیش از ۲۰۰ نفر در این حوزه به‌صورت تمام‌وقت و پاره‌وقت مشغول هستند.

او همچنین یادآور شد: اگر زنجان به‌عنوان شهر جهانی ملیله تبدیل شود یکی از مزیت‌های آن این خواهد بود که شورای جهانی صنایع‌دستی خود به تبلیغ این شهر به‌عنوان مرکز تولید صنایع‌دستی ملیله اقدام خواهد کرد و اینکار کمک به رونق تولید و فروش محصولات ملیله زنجان خواهد کرد.

زنجان شهر ملی ملیله

الناز خدایی فرد معاون صنایع‌دستی استان زنجان نیز گفت: ملیله زنجان فاخر‌ترین صنایع‌دستی استان است که با نقره تهیه می‌شود و ویژگی‌های خاصی آن را با ملیله‌های دیگر استان‌ها متفاوت کرده است که از جمله این ویژگی‌ها عیار و خالص بودن آن و همچنین نقوش و ریز نقش‌هایی که در ملیله زنجان استفاده می‌شود.

او ادامه داد: ملیله زنجان در دهه ۵۰ و ۶۰ باوجود استاد کاظمیان مقدم که به پدر ملیله سازی نوین ایران مشهور است اوج گرفت و با پرورش شاگردانی ماهر که در حال حاضر هرکدام برای خود اساتید به نامی هستند ملیله زنجان قوت بیشتری گرفت.

او افزود: زنجان در تولید محصولات فلزی و فلزکاری که چاقو، مس و ملیله زیرمجموعه‌های آن هستند نام‌آور است و این استان ازنظر حجم تولید محصولات فلزی در کشور رتبه اول را دارد.

خدایی فرد با بیان اینکه ملیله یکی از فاخرترین صنایع‌دستی فلزی است گفت: یک قرار نانوشته بین هنرمندان ملیله کار زنجان در حفظ اصالت محصولات ملیله زنجان وجود دارد که باوجود طراحی‌های نوین و جدید و همچنین تنوع در محصولات آن اصالت محصول ملیله زنجان همچنان حفظ‌شده است.

معاون صنایع‌دستی میراث فرهنگی استان ادامه داد: به‌عنوان‌مثال هنرمندان زنجانی هرگز به‌منظور ارزانی و افزودن گسترۀ مشتری مس یا آلیاژ‌های دیگر را وارد این هنر نکردند تا این محصول اصالت خود را همچنان حفظ کند و این باعث شد که ما زنجان در تیر ماه سال ۹۷ به‌عنوان شهر ملی ملیله ثبت شد.

او ادامه داد: قدم بزرگ‌تر این است که بتوانیم زنجان را به‌عنوان شهر جهانی ملیله در دنیا مطرح کنیم. مزیت بزرگ این اقدام برندسازی این محصول است که می‌تواند مزایایی بزگی برای استان به همراه داشته باشد.

او با بیان اینکه با راه‌اندازی خانه ملیله در سال فضای توسعه، ترویج و آموزش این هنر فراهم خواهد شد افزود: مشتریان عمده ملیله زنجان بازار تهران است که کار خریداری و پخش را انجام می‌دهند.

خدایی فرد گفت: صادرات صنایع‌دستی در کل به‌صورت چمدانی است و چون از گمرک انجام می‌شود به‌صورت کامل رصد این صنایع را خریداری و از کشور خارج می‌کنند یا ایرانی‌هایی که به‌عنوان سوغات یا برای فروش این‌ها را خارج می‌کنند و جدای از این‌ها یک سری از صنعتگران و هنرمندان ما به‌صورت مستقیم برای خود صادراتی را دارند که معمولا به کشور‌های اروپایی و حاشیه خلیج‌فارس و کشور‌های آمریکایی صادر می‌شود.

هنری که چشم را می‌نوازد

شجاعی یکی از استادکاران به نام ملیله زنجان گفت: من این هنر را نزد استادکاران همچون کاظمیان و مهاجری آموختم و با علاقه‌ای که به این هنر داشتم آن را به جد دنبال کردم تا اینکه در سال ۷۷ به‌طور مستقل خود صاحب کارگاه شدم.

او افزود: به‌طورکلی 8 نفر در این کارگاه به‌صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کنند.

شجاعی ادامه داد: استان‌های بزرگ همچون تبریز، تهران، همدان، مشهد، شیراز، اصفهان از خریداران ملیله زنجان هستند.

او افزود: در گذشته خود از صادرکنندگان ملیله به خارج از کشور‌ بودم ولی هم‌اکنون به علت تحریم‌های اقتصادی و افزایش دلار و هزینه‌های تولید و گران شدن نقره صادرات این هنر کاهش‌یافته است.


منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
حدود نیمی از جمعیت کشور زیرپوشش بیمه سلامت هستنداجرای طرح گفتگوی ملی خانواده برای ترمیم روانی سیل‌زدگانفرود اضطراری هواپیمای روسی در مهرآبادرفتار جو در بسیاری از موارد ناشناخته است۶ کشته و 4 مصدوم در تصادف اتوبوس در آزادراه ساوه - تهرانفینال عصر جدید در ماه رمضان پخش می شودآغاز بارش‌های جدید از جمعهلغو 6 پرواز فرودگاه اهوازتعیین تکلیف نرخ کرایه‌های تاکسی سال ۹۸ تا پایان فروردین ماهتعطیلی مدارس دوره ابتدایی و پیش دبستانی بیرجند فرداحال و روز زمستانی دریاچه ارومیه به‌روایت تصویر‌وضعیت نامناسب کاروانسرای ثبت ملی هندوها در کرمانقیمت بلیت پروازهای داخلی در نوروز ۹۸ماجرای مرموز تماس های مشکوک به خانواده‌های قربانیان کشتی سانچیاستعفای معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد پذیرفته شدپاسخ محیط زیست به احتمال تعطیل شدن مدارس در روز سه شنبهاستخدام بانک ملت 97فرد مسلح در بیستون رشت دستگیر شدتیراندازی سارق مسلح در رشتمدارس برخی مناطق کشور به خاطر سرما و بارش برف تعطیل شدمحرمانه‌های فیلترینگروایتی متفاوت از زیرمیزی پزشکاننشست خبری دومین جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوانهاکوپیان: دولت‌مردان به بخش خصوصی اعتماد کنندهمایش خودروهای 206اتحاد فولادی فولادسازان در یک جشنواره ملیمنشا بوی نامطبوع تهران بوی بد تهران از آتشفشان دماوند نیستاعمال محدودیت ترافیکی پایان‌ هفته در محورهای تهران-شمال‌+هواشناسی راه‌هادخترعموهایی با ۵۰۰ فرزنددست‌های جان بخشنسبت به وضعیت مطبوعات، دچار توهم هستیمخرید خدمت سربازی از لایحه بودجه سال ۹۸ حذف شده استشیوه حمایت فولاد مبارکه از صاحبان ایده و سازندگان داخلیآیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص و عضو فقهای شورای نگهبان شدانتقال جنسی ایدز بین زنان 10 برابر شده است
تهران| آماده‌سازی مصلی برای نمایشگاه کتابتهران | دوچرخه های هوشمند سه شنبه ها رایگان شدتهران| کشت نهال کاکائو در رباط کريمتهران| ثبت نام طرح ترافیک خبرنگاری آغاز شدتهران| خشم رودخانه‌ها از تعرضفرونشست ۳۵سانتیمتری دراستان تهران تهدید جدی استاخبار ضدونقیض از ریزش تونل مترو در تقاطع آزادی-لبافتهران| برنامه‌های استانداری تهران برای ساماندهی کودکان خیابانیتهران| چالش کمبود فضای آموزشی در پایتختتهران| استقبال پایتخت نشینان از کنسرت های ارزانتهران| اعلام ساعت کار جدید میادین میوه و تره بار پایتختبرج میلاد در همراهی جهانی با ساعت زمین خاموش شدتهران| ثبت‌نام طرح ترافیک پایتخت هرلحظه امکان‌پذیر استتهران| خرید نوروزی در بازار بزرگ تهرانتهران| نمایشگاهی از جنس طلاتهران| ۱۸ درصد آلودگی تهران مربوط به موتورهای کاربراتوری استتهران| داشتن تخصص و مهارت در عرصه هنری ضروری استتهران| نمایشگاه‌های بهاره تهران از دهم اسفند دایر می‌شودتهران| بهره‌برداری از ۵۰۱۵ واحد مسکن مهر در شهر پردیستهران| انتظار 15 ساله بومهمنی ها برای دریافت سندتهران| جزیره جدا افتاده در دل پایتختتهران| بازدید از انبار کتاب های قاچاقتهران| میراثی ۱۵۰ ساله در قلب تهرانتهران|| پیکر پوران شریعت رضوی به خانه ابدی بدرقه شدتهران| هشتمین جشنواره مد و لباس فجرمدارس فیروزکوه، دماوند، رودهن و پردیس تعطیل شدندوجودآنفلوآنزای خوکی در ایران شایعه استپژوهشگاه رویان قطب درمان ناباروری در غرب آسیامدارس تهران در 21 بهمن تعطیل نیستتهران| نمایشگاه بین المللی تخصصی صنایع چوبتهران میزبان 5 نمایشگاه بهارهتهران| مصائب سرما در پشتکوهسگ گردانی با مجوز قضایی در تهران ممنوع شدتهران| کشف محوطه باستانی در شهر ریتهران| ویلا نشینی بلای جان دماوند
آذربایجان شرقی| جشن عروسی که 80 میلیون نفری شدمرکزی| حال باران خوب استمازندران| هراز و کندوان یکشنبه یکطرفه می‌شودبوشهر| درگیری مردم گناوه با نیروهای حشدالشعبی صحت نداردتهران| آماده‌سازی مصلی برای نمایشگاه کتابگلستان| جنسیت در انتخاب مدیران شهرداری گرگان هیچ تأثیری ندارداردبیل| امکان صادرات فرش دستبافت از استان اردبیل فراهم می‌شوداصفهان| ترافیک شهر اصفهان کاهش می‌یابدبوشهر| شهرداری‌ها موظف به ایجاد رضایت در شهروندان استبوشهر| اجرای پروژه‌های آبرسانی دشتستان تسریع شودبوشهر| آغاز موج دوم مبارزه با ملخ‌های مهاجمبوشهر| طرح آمایش سالانه اتباع خارجی کشور از 14 خرداد آغاز می‌شودبوشهر| ویزیت 3 هزار خوزستانی توسط پزشکان بسیجی بوشهرییزد| برگزاری کنگره بین المللی طب تولید مثلخراسان رضوی| 45درصد جان‌باختگان حوادث رانندگی تربت‌جام موتور سیکلت‌سوار هستندبوشهر| کنگان بندر تجاری می‌شودتهران | دوچرخه های هوشمند سه شنبه ها رایگان شدلرستان| عدم شیوع بیماری‌های واگیردار در پلدخترمازندران| شهر زیراب در برابر سیلاب‌ها ایمن می‌شودسیستان و بلوچستان| امدادرسانی سیلاب در 191 روستای سیستان و بلوچستان تداوم داردایلام| دردسر رانش زمین در چوارایلام| 2 میلیارد ریال برای تکمیل و بازارچه صنایع‌دستی ایلام اختصاص داده می‌شودایلام| اعتیاد، طلاق و حاشیه‌نشینی مهم‌ترین آسیب اجتماعی استان ایلام استایلام| روند بازسازی مناطق سیل‌زده ایلام تسریع می‌یابدایلام| بیش از 10 هزار میلیارد ریال خسارت به استان، ره‌آورد سیل بهاریایلام| محور ایلام تا مهران قبل از اربعین ۹۸ ایمن‌سازی کامل می‌شودتهران| کشت نهال کاکائو در رباط کريمهرمزگان| قشم و کیش مکانی مناسب برای تمرین تیم‌های شرکت کننده در جام جهانی ۲۰۲۲ قطراصفهان| جزییات حادثه متروی اصفهانالبرز| دستگیری رمال اینترنتیکرمانشاه| 98درصد طلای بازار کرمانشاه از اصفهان و تهران می‌آیدالبرز| ۸۰ هزار گونی برای مهار سیلاب به خوزستان ارسال شدرونق گردشگری در البرزالبرز| انتخاب مدیران تحصیل‌کرده جوان در شهرداری فردیسالبرز| توزیع ۵۴۸۰ تن انواع مواد پروتئینی در استان در سال ۹۷

روزنامه رویداد امروز شنبه 31 فروردین 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
آذربایجان شرقی| جشن عروسی که 80 میلیون نفری شدمرکزی| حال باران خوب استمازندران| هراز و کندوان یکشنبه یکطرفه می‌شودبوشهر| درگیری مردم گناوه با نیروهای حشدالشعبی صحت نداردتهران| آماده‌سازی مصلی برای نمایشگاه کتابگلستان| جنسیت در انتخاب مدیران شهرداری گرگان هیچ تأثیری ندارداردبیل| امکان صادرات فرش دستبافت از استان اردبیل فراهم می‌شوداصفهان| ترافیک شهر اصفهان کاهش می‌یابدبوشهر| شهرداری‌ها موظف به ایجاد رضایت در شهروندان استبوشهر| اجرای پروژه‌های آبرسانی دشتستان تسریع شودبوشهر| آغاز موج دوم مبارزه با ملخ‌های مهاجمبوشهر| طرح آمایش سالانه اتباع خارجی کشور از 14 خرداد آغاز می‌شودبوشهر| ویزیت 3 هزار خوزستانی توسط پزشکان بسیجی بوشهرییزد| برگزاری کنگره بین المللی طب تولید مثلخراسان رضوی| 45درصد جان‌باختگان حوادث رانندگی تربت‌جام موتور سیکلت‌سوار هستندبوشهر| کنگان بندر تجاری می‌شودتهران | دوچرخه های هوشمند سه شنبه ها رایگان شدلرستان| عدم شیوع بیماری‌های واگیردار در پلدخترمازندران| شهر زیراب در برابر سیلاب‌ها ایمن می‌شودسیستان و بلوچستان| امدادرسانی سیلاب در 191 روستای سیستان و بلوچستان تداوم داردایلام| دردسر رانش زمین در چوارایلام| 2 میلیارد ریال برای تکمیل و بازارچه صنایع‌دستی ایلام اختصاص داده می‌شودایلام| اعتیاد، طلاق و حاشیه‌نشینی مهم‌ترین آسیب اجتماعی استان ایلام استایلام| روند بازسازی مناطق سیل‌زده ایلام تسریع می‌یابدایلام| بیش از 10 هزار میلیارد ریال خسارت به استان، ره‌آورد سیل بهاری