تبلیغات
  • زمان انتشار: 1400/06/31 01:00
  • / کد خبر: 90319

ماجرای واردات کروکودیل به مشهد چه بود؟

ماجرای واردات کروکودیل به مشهد چه بود؟ اخیرا خبری مبنی بر واردات تعدادی کروکودیل از کشور مالزی به مزرعه‌ای در مشهد منتشر شد که واکنش‌های مختلفی را به همراه داشت.  
تورج همتی، مدیر کل محیط زیست خراسان رضوی، در گفت‌وگو با ایسنا در این خصوص اظهار کرد: سال ۹۳ از یک متقاضی درخواستی مبنی واردات ۴۰۰ سر کروکودیل به منظور پرورش آن‌ در استان به دست ما رسید. همان سال پیگیری‌های لازم توسط متقاضی انجام شد و او به صورت مکرر به سازمان مرکزی و اداره کل مراجعه می‌کرد.
وی افزود: در سه سال اخیر پیگیری‌های وی بیشتر شد. نهایتا در سال ۹۸ ایراداتی به درخواست وی وارد و سپس رفع شد و پروانه بهره‌برداری برای واردات ۸۰ سر کروکودیل با هماهنگی سازمان مرکزی برای مزرعه پرورش کروکودیل در مشهد در همین سال صادر شد که قرار است به زودی وارد استان شود.  
همتی با بیان اینکه در مجوزی که صادر شده تمام شرایط و ضوابطمان را در ۲ صفحه به متقاضی اعلام کردیم، گفت: متقاضی ملزم بود تمام این شرایط را رعایت کرده و اگر مشکلی بود، آن را رفع کند. طبیعتا اگر وی این ضوابط را رعایت نمی‌کرد، هم مجوز ما باطل می‌شد و هم با فرد متقاضی برخورد قانونی می‌کردیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی تصریح کرد: ۵ سال طول کشید تا متقاضی پروانه را اخذ کند چون اشکال کار بیشتر به بروکراسی‌های اداری و رعایت نشدن الزامات حین ساخت و اجرا توسط او بازمی‌گشت. هر دفعه که همکاران درخواست ایشان را بررسی کردند، می‌دیدند که نقصی وجود دارد که باید رفع شود اما متقاضی مزبور برای مدت زیادی این مشکلات را رفع نکرد و به همین دلیل روند صدور مجوز چندین سال طول کشید.
وی در خصوص شرایط و ضوابط مشخص شده در مجوز پرورش کروکودیل گفت: به طور مثال یکی از ضوابط این بود که با مجوز صادر شده هیچ گونه دیگری جز کروکودیل وارد نشود. همچنین ذکر شده که پرورش این گونه باید در آب شور باشد و در کنار آن هیچ گونه دیگری پرورش پیدا نکند. علاوه بر این به‌ کارگیری دامپزشک، جزئیات تغذیه گونه‌ها و... از دیگر شرایطی است که بر آن تاکید شده است.
همتی ادامه داد: آمار ورود و خروج، میزان تولد و مرگ‌ومیر گونه‌ها، بیماری‌ها، میزان دوز موادی که به عنوان مکمل مصرف می‌شود و... باید توسط پرورشگاه به صورت ادواری به اداره کل حفاظت محیط زیست استان گزارش شود. همچنین باید از انتقال بیماری‌ها و هر گونه مرگ غیرطبیعی در این حیوانات‌ جلوگیری شود. 
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در پاسخ به این سوال که چه دلایلی برای تکثیر و پرورش این گونه در استان وجود دارد، گفت: تجارت پوست کروکودیل احتمالا یک صنعت پربازده است که درآمد خوبی دارد. پوست کروکودیل در جهان بسیار ارزشمند است. از این رو فرد متقاضی در حال پیشبرد یک فعالیت اقتصادی و تجاری است.
وی افزود: همچنین ممکن است این تجارت یک فعالیت در زمینه گردشگری هم باشد و علاقه‌مندان بتوانند از این گونه بازدید کنند. البته این موضوع نیازمند پروتکل‌های بیشتر و سخت‌تر است. فعلا آنچه متقاضی درخواست کرده، صرفا تکثیر و پرورش کروکودیل است.
همتی در پاسخ به این سوال که آیا پیش از مجوزی مشابه این در سایر نقاط کشور صادر شده، گفت: در چابهار تعدادی کروکودیل نگهداری می‌شود که فکر می‌کنم بومی باشد اما نگهداری کروکودیل در آن خطه عمدتا به عنوان جاذبه گردشگری است نه تکثیر و پرورش.

اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز شنبه ۲۴مهر ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
تراژدی معیشت معلمان
تراژدی معیشت معلمان
تراژدی معیشت معلمان
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
ویژه استان ها
احداث محور دهق به سمت میمه در سال ۱۴۰۱ به بهره برداری می رسدآمار کرونا قم ۲۴ مهر؛ ۶ فوتی و ۵۵ ابتلای جدیدآمار کرونا استان مرکزی ۲۴ مهر؛ ۱۰ فوتی و ۲۶۹ ابتلای جدیدآمار کرونا سمنان ۲۴ مهر؛ ۱۳ ابتلای جدیدیکه‌تازی کرونا در استان فارس؛ وضعیت کنونی شکننده و ناپایدار است"یزدانشهر" استان کرمان دوباره لرزیدقتل نوزاد ۱۸ماهه در سنندج/ قاتل دستگیر شدردیابی و بازگشت بیش از ۳۵ درصد کالاهای دیجیتال مفقودی و سرقتی به مال‌باختگانصدای پای پیک ششم کرونا در اردستان شنیده می‌شوداخراج مجرم خانه سالمندان بروجردثبت ۱۱ خانه تاریخی همدان در فهرست آثار ملی ایرانشهرهای قرمز کرونایی استان آذربایجان‌غربی افزایش یافتبروزرسانی پاسخ به استعلامات ادارات دولتی در منابع طبیعی شهرستان قوچانآمار کرونا اردبیل ۲۴ مهر؛ یک فوتی و ۲۵ ابتلای جدیدنصب و راه اندازی 239 دستگاه آبگرمکن خورشیدی در روستاهای کم برخوردار خراسان رضوی6 کیلومتر کمربند حفاظتی در اراضی ملی خراسان رضوی اجرا شده است.ساخت 12 هزار و 300 واحد مسكوني براي مددجويان بهزيستي خراسان رضوي۶۰ بیمار کرونایی در بیمارستان قدس پاوه بستری هستندامضاء تفاهم نامه همکاری های مشترک منابع طبیعی و نیروی انتظامی در شهرستان زبر خانکاهش ۱۵ درصدی بیماران کرونایی در استان کرمانسنگ اصفهان می‌تواند چندین برابر نفت درآمد داشته باشدراهیابی 34 نخبه قرآنی استان به مرحله کشوری چهل و چهارمین دوره مسابقات قرآن کریممنطقه حفاظت شده سالوک قرنطینه شد/ تامین علوفه مغذی جهت کنترل بیماری PPR از نیازهای منطقه"شفافیت برداشت‌ها" نخستین گام برای نجات زاینده‌رود است/ حق محیط‌زیست و کشاورزان نادیده گرفته نشود۱۸۲ بیمار کرونایی در بیمارستان های خراسان شمالی بستری هستند