تبلیغات
  • زمان انتشار: 1400/06/23 10:13
  • / کد خبر: 89246

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان:

شانس برنده شدن خودروهای قرعه‌کشی صفر است

شانس برنده شدن خودروهای قرعه‌کشی صفر است رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان با بیان اینکه شانس برنده شدن خودروهای قرعه کشی صفر است، گفت: امروز دیگر با ۲۰۰ میلیون تومان امکان خرید خودروی خارجی وجود ندارد.
حمیدرضا قندی رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان با اشاره به نوسانات نرخ ارز و تاثیر آن در بازار خودرو، گفت: نوسانات نرخ ارز و کاهش دلار از ۲۸ به ۲۷ هزار تومان، اندکی قیمت خودرو را کاهش داد و تاحدودی رکود در بازار بیشتر شد.

وی البته تاکید کرد: در صورت تدوام این شرایط، با کاهش بسیار جزئی قیمت خودرو مواجه خواهیم داشت.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان درباره افزایش شدید قیمت خودرو طی یک ماه گذشته، توضیح داد: باید توجه داشت که نرخ دلار ۲۴ هزار تومانی در دولت قبلی، امروز به ۲۸ هزار تومان رسیده که این افزایش موجب افسارگسیختگی بازار خودرو شد.

وی افزود: در حال حاضر رصد قیمتی تمام محصولات و قطعات ایرانی و لوازم یدکی خودرو با نرخ ارز است و به این دلیل افزایش نرخ دلار به شدت بر بازار خودرو اثرگذار است.

به نسبت تقاضا خودرو به بازار تزریق نمی‌شود

قندی با اشاره به اینکه بازار خودرو‌های داخلی بستگی به عرضه و تقاضا دارد، اظهار کرد: اگر خودروسازان خودروی زیادی در بازار عرضه کنند به طور قطع حتی اگر نرخ ارز نیز افزایش یابد، اگر خودروسازان به موقع به تعهدات خود عمل کنند به طور قطع قیمت خودرو کاهشی خواهد شد، اما اکنون به نسبت تقاضا خودرو به بازار تزریق نمی‌شود.

وی گفت: امروز تقریبا تعهدات ایران خودرو تمام شده و شرکت‌های خودروساز، روی به تحویل خودرو‌های قرعه کشی با تحویل سه ماهه آورده اند و به نوعی زیاد تعهدات ندارند.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان افزود: در حالیکه ایران خودرو می‌خواهد برای ۱۰ هزار خودروی خود قرعه کشی کند، حدود ۲ میلیون نفر برای آن ثبت نام می‌کنند که شانس برنده شدن در این قرعه کشی برای افراد به نوعی صفر است، از سوی دیگر اگرچه سند این خودرو‌ها در رهن یک ساله است افراد بعد از ثبت نام و تحویل خودرو، می‌خواهند در بازار آزاد این خودرو‌ها را بفروشند و از تفاوت ۱۰۰ میلیون تومانی بازار و کارخانه سود ببرند.

شورای رقابت تکلیف قیمت خودرو را روشن کند

به اعتقاد قندی، شورای رقابت باید بازار خودرو را بر اساس قیمت روز و کف بازار اعلام کند تا همانند دیگر کشور‌ها افراد به راحتی بتوانند خودرو مورد نیاز خود را تهیه کنند.

وی گفت: به نظر می‌رسد تولید خودرو زیاد است، اما برخی دلالان و سودجویان خارج از این صنف، خودرو‌هایی که از شرکت‌ها وارد بازار می‌شود را خریداری و احتکار خانگی می‌کنند که در این شرایط حتی اگر تولید هم زیاد باشد، کسری در بازار ایجاد می‌شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان با اشاره به کیفیت پایین خودرو‌های داخلی، گفت: معتقدم واردات خودرو باید برای سلیقه‌های مختلف آزاد شود و افرادی که در بازار ایران خرید می‌کنند نسبت به قیمت خودرو‌های موجود خرید می‌کنند.

وی البته تاکید کرد: امروز دیگر با ۲۰۰ میلیون تومان امکان خرید خودروی خارجی وجود ندارد، بنابراین افرادی که زیر ۵۰۰ میلیون تومان پول دارند تنها می‌توانند خودرو ایرانی انتخاب کنند.

واردات خودرو‌های خارجی باید آزاد شود

قندی با اشاره به اینکه طی سه سال گذشته واردات خودرو‌های خارجی ممنوع شد، اظهار کرد: اگر امروز کسی بخواهد با دلار ۲۸ هزار تومان شخصا خودرو وارد کند، حتی بدون احتساب حقوق گمرکی واردات به صرفه نیست.

وی با بیان اینکه طی چند سال گذشته بار‌ها اعلام شده که قرار است واردات خودرو خارجی آزاد شود، گفت: البته دولت جدید اعلام کرده خودور‌های هیبریدی می‌تواند وارد بازار شود به شرط اینکه تولیدکنندگان داخلی بتوانند کالای خود را صادر کنند و در ازای صادرات کالا، خودرو هیبریدی را بدون حقوق گمرکی وارد ایران کنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان با تشریح این سیاست، اظهار کرد: زمانی که تولیدکننده خودرو هیبریدی وارد کرد، در اصل حاضر نخواهد بود خودرو را زیر قیمت بازار به فروش برساند بنابراین تمایل دارد به بالاترین قیمت در بازار عرضه کند تا ضرر کارخانه خود را جبران کند.

وی تاکید کرد: البته کارخانجات دولتی با کمک دولت می‌توانند صادرات خودرو داشته باشد که در این شرایط خود دولت می‌تواند خودروی هیبریدی وارد کند و با قیمت مناسب در اختیار مصرف کننده قرار دهد.

قندی با اشاره به اینکه در حال حاضر با این صحبت‌ها بازار خودرو‌های خارجی راکد شده و خودرو‌های یک میلیاردی حدود ۵۰ میلیون تومان کاهش قیمت داشته، اما اگر این سیاست بخواهد در حد حرف باقی بماند، مجددا قیمت خودرو‌های خارجی افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به قیمت خودرو‌های ایرانی، گفت: در حال حاضر قیمت پراید صفر ۱۴۰ میلیون تومان، پژو پارس  ۲۷۰ میلیون تومان، سمند ۲۴۵ میلیون تومان، پژو پارس تیو۴، ۳۱۰ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ دو ۲۵۰ میلیون، پژو ۲۰۶ تیپ پنج ۲۹۰ میلیون تومان، تیبا ۱۴۷ میلیون، تیبا دو ۱۶۰ میلیون تومان، ساینا ۱۶۰ میلیون تومان است.
رونق خرید و فروش خودرو‌های دست دوم
رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان با اشاره به معاملات در بازار خودرو‌های دست دوم نیز، گفت: در حال حاضر معاملات در بازار خودرو‌های دست دوم بهتر از خودرو‌های صفر است و رونق بهتری دارد و بیشتر پراید، تیبا و ۲۰۶ و سمند معامله می‌شود.

وی با اشاره به خودرو‌های خارجی که اصفهانی‌ها طرفدار آن هستند، گفت: سوناتا، سانتافه و در مجموع محصولات هیوندا در بین اصفهانی‌ها طرفدار دارد و کم و بیش این خودرو‌ها خرید و فروش می‌شود.

قندی البته گفت: با توجه به افزایش قیمت خودرو، در حال حاضر این بازار در رکود است و مصرف کنندگان تا حدودی عقب نشسته اند و معاملات نسبت به چند ماه پیش کاهش یافته است.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
تراژدی معیشت معلمان
تراژدی معیشت معلمان
تراژدی معیشت معلمان
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
ویژه استان ها
کاهش میزان واکسیناسیون در برخی شهرهای خوزستان / الزام دستگاه‌ها به واکسیناسیونآمار کرونا قزوین ۳ مهر؛ ۳ فوتی و ۸۱ ابتلای جدیدآمار کرونا کرمان ۳ مهر؛ ۱۲ فوتی و ۷۱ ابتلای جدیدواکسینه شدن ۶۳ درصد از قزوینی‌ها؛ بیمارستان‌های خصوصی از کرونا پاک شدندعده ای تمایل به واکسیناسیون ندارند/ارائه خدمات اجتماعی مشروط به ارائه کارت واکسن شود۲۵۷بیمار جدید مبتلا به کرونا در کردستان شناسایی شدندبهره‌برداری از خیابان بهشت اصفهان تا پایان سالحدود یک چهارم جمعیت برای واکسن مراجعه نکرده‌اندآمارفوتی های کرونا درآذربایجان غربی همچنان دورقمی است/فوت۲۸ بیمار۳۹۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شدند / فوت ۲۷ نفرتزریق واکسن در حرم رضوی هر روز از ساعت ۹ تا ۲۴وضعیت کرونایی استان کرمان شکننده استآمار کرونا ایلام ۳ مهر؛ ۷ فوتی و ۱۱۱ ابتلای جدیدبستری ۴۸۰ بیمار کرونایی در استان قزوینبرای اجاره خانه در منطقه آذری تهران چقدر هزینه کنیم؟۶۴ درصد افراد بالای ۱۸ سال در بوشهر واکسن کرونا زده‌اندبلاتکلیفی و سرگردانی مسافران پروازهای عراق در مشهد/ نبود روادید بهانه شرکت الغرافیه برای لغو پروازهابیش از یک میلیون دز واکسن کرونا در همدان تزریق شدفوت ۵ بیمار کرونایی در اردبیل/ ۳۴ بیمار جدید بستری شدندمرگ ۱۱ کرمانشاهی بر اثر ابتلا به کرونامرز شلمچه باز شد/ تردد با گذرنامه و کارت واکسیناسیونبازگشایی مراکز تفریحی و گردشگری ناژوان/ آکواریوم و تله سیژ همچنان تعطیل استکاهش مرگ و میر کرونایی/ ۶ نفر در البرز بر اثر کرونا جان باختندکانال متعفن فاضلاب، اَبَر مشکل اهالی محله «عباس‌آباد» شهر ریشناسایی ۴۱۴ ابتلای جدید به کرونا در لرستان/ ۷ نفر فوت شد