تبلیغات
  • زمان انتشار: 1400/06/23 09:40
  • / کد خبر: 89229

بعد از تزریق واکسن کرونا دارو بخوریم؟

بعد از تزریق واکسن کرونا دارو بخوریم؟ کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در خصوص عوارض رایج واکسیناسیون کرونا و اینکه آیا باید بعد از دریافت واکسن، دارو مصرف شود یا نه، پاسخ داد.
مهشید طهماسبی، دکتر داروساز، گفت: بر اساس اطلاعات موجود در منابع علمی معتبر نظیر CDC، دیتابیس UpToDate و آخرین یافته های علمی روز دنیا، عوارض جانبی موضعی و سیستمیک (مربوط به کل بدن) بعد از دریافت واکسن امری شایع بوده و نشانگر آنست که بدن در حال ایجاد ایمنی است.
به گزارش ایسنا به نقل از علوم پزشکی شیراز، این دکتر داروساز ادامه داد: عوارض موضعی و عمومی تزریق واکسن می‌تواند شامل مواردی مانند درد در محل تزریق، بزرگ‌ شدن غدد لنفاوی زیر بغل در همان سمتی که واکسن تزریق شده، تب، خستگی و سردرد است.
طهماسبی خاطرنشان کرد که این موارد ممکن است بر توانایی فرد در انجام فعالیت‌های روزانه تأثیر بگذارد، اما باید ظرف چند روز برطرف شود. اگرچه برخی از افراد امکان دارد عوارض جانبی را بعد از دریافت واکسن نشان ندهند.
او با بیان اینکه درد، قرمزی و تورم در محل تزریق واکسن به عنوان علائم موضعی، در همه افراد دیده نمی‌شود، گفت: خستگی، سردرد، دردهای عضلانی، لرز، تب، حالت تهوع و .. جزو علائم سیستماتیک است، اما باز هم این نشانه‌ها در همه افراد عمومیت ندارد.
این دکتر داروساز گفت: مسکن‌ها و داروهای ضدتب، اعم از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند «ایبوپروفن»، «ناپروکسن»، «دیکلوفناک» یا «استامینوفن» می‌تواند برای کنترل عوارض جانبی موضعی مانند درد در محل تزریق یا سیستمیک، بعد از تزریق واکسن مصرف شود.
طهماسبی در عین حال خاطرنشان کرد: استفاده از این داروها با هدف «پیشگیری» و «قبل از واکسیناسیون»، به دلیل اثرات نامشخص بر پاسخ ایمنی میزبان به واکسن، توصیه نمی‌شود.
او در خصوص راهکارهای کمک به بهبود عوارض تزریق واکسن، گفت: برای کاهش درد و ناراحتی در محل تزریق، می‌توان یک دستمال تمیز، خنک و مرطوب روی محل تزریق گذاشته و بازو را به آرامی نرمش داد.
طهماسبی گفت: برای کاهش تب، نوشیدن مقادیر زیاد مایعات، خصوصا آب، پوشیدن لباس مناسب، به افراد توصیه می‌شود.
این کارشناس مسائل داروئی در عین حال خاطرنشان که افراد در صورت مواجهه با برخی علائم پس از تزریق واکسن حتما با پزشک تماس و از او مشورد بگیرند.
طهماسبی این علائم را شامل، افزایش قرمزی یا حساسیت در محل تزریق بعد از 24 ساعت که از زمان دریافت واکسن گذشته است، تداوم عوارض عمومی به مدت چند روز یا تشدید این علائم، دانست.

اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
تراژدی معیشت معلمان
تراژدی معیشت معلمان
تراژدی معیشت معلمان
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
ویژه استان ها
آمار کرونا قزوین ۳ مهر؛ ۳ فوتی و ۸۱ ابتلای جدیدآمار کرونا کرمان ۳ مهر؛ ۱۲ فوتی و ۷۱ ابتلای جدیدواکسینه شدن ۶۳ درصد از قزوینی‌ها؛ بیمارستان‌های خصوصی از کرونا پاک شدندعده ای تمایل به واکسیناسیون ندارند/ارائه خدمات اجتماعی مشروط به ارائه کارت واکسن شود۲۵۷بیمار جدید مبتلا به کرونا در کردستان شناسایی شدندبهره‌برداری از خیابان بهشت اصفهان تا پایان سالحدود یک چهارم جمعیت برای واکسن مراجعه نکرده‌اندآمارفوتی های کرونا درآذربایجان غربی همچنان دورقمی است/فوت۲۸ بیمار۳۹۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شدند / فوت ۲۷ نفرتزریق واکسن در حرم رضوی هر روز از ساعت ۹ تا ۲۴وضعیت کرونایی استان کرمان شکننده استآمار کرونا ایلام ۳ مهر؛ ۷ فوتی و ۱۱۱ ابتلای جدیدبستری ۴۸۰ بیمار کرونایی در استان قزوینبرای اجاره خانه در منطقه آذری تهران چقدر هزینه کنیم؟۶۴ درصد افراد بالای ۱۸ سال در بوشهر واکسن کرونا زده‌اندبلاتکلیفی و سرگردانی مسافران پروازهای عراق در مشهد/ نبود روادید بهانه شرکت الغرافیه برای لغو پروازهابیش از یک میلیون دز واکسن کرونا در همدان تزریق شدفوت ۵ بیمار کرونایی در اردبیل/ ۳۴ بیمار جدید بستری شدندمرگ ۱۱ کرمانشاهی بر اثر ابتلا به کرونامرز شلمچه باز شد/ تردد با گذرنامه و کارت واکسیناسیونبازگشایی مراکز تفریحی و گردشگری ناژوان/ آکواریوم و تله سیژ همچنان تعطیل استکاهش مرگ و میر کرونایی/ ۶ نفر در البرز بر اثر کرونا جان باختندکانال متعفن فاضلاب، اَبَر مشکل اهالی محله «عباس‌آباد» شهر ریشناسایی ۴۱۴ ابتلای جدید به کرونا در لرستان/ ۷ نفر فوت شدکرونا ۸ خانواده کرمانی را داغ دار کرد/ سیر ابتلا نزولی شد