تبلیغات
  • زمان انتشار: 1400/06/23 09:31
  • / کد خبر: 89223

علل پوسته پوسته شدن صورت ، درمان و پیشگیری

علل پوسته پوسته شدن صورت ، درمان و پیشگیری پوست صورت نازک ترین پوست بدن است و بنابراین احتمال خشکی صورت و پوسته شدن صورت زیاد است، اغلب پوسته شدن صورت با استفاده از کرم های آبرسان درمان های خانگی به سادگی رفع شده و جای نگرانی ندارد.
پوست صورت نازک ترین پوست در تمام بدن است بنابراین نسبت به سایر بدن شکننده و آسیب پذیر تر است و خیلی سریعتر تحریک می شود.
از سویی دیگر سرعت جایگزین شدن سلول های لایه بیرونی پوست صورت نسبت به سایر قسمت های بدن سریعتر است و بنابراین سرعت تجمع لایه سلولی پوست های مرده روی صورت بیشتر است و اگر به اندازه کافی آبرسانی و لایه برداری نشود احتمال این که دچار عارضه پوسته شدن صورت شوید بسیار زیاد است.
  

علت پوسته شدن صورت 

• آفتاب سوختگی 
• شرایط آب و هوایی سخت 
• استفاده از محصولات مراقبت از پوست سخت 
• واکنش آلرژی به مواد آرایش مراقبت از پوست یا حتی لاک ناخن 
• زندگی در محیط الوده 
• مشکلات پوستی از جمه اگزما ، پسوریازیس ، درماتیت 
• سیستم ایمنی ضعیف 
• عوارض جانبی مواد شیمیایی یا داروها 
• خشکی پوست
 
پوسته شدن صورت می تواند منجر به خشکی پوست ، خارش ، قرمزی ، جوش ، چین و چروک ، زبری و یا خونریزی شود بنابراین باید با استفاده از درمان های خانگی یا کرم های آبرسان یا ترمیم کننده التهاب و تحریک پوست را کاهش دهید تا هر چه سریعتر پوست صورت التیام پیدا کند.
 

پوسته شدن صورت در اثر آفتاب سوختگی 

یکی از رایج ترین علت های پوسته شدن صورت به خصوص اگر زمان زیادی را در معرض نورخورشید می گذرانید آفتاب سوختگی است. اشعه ماورا بنفش خورشید باعث می شود سلول های لایه رویی پوست بسوزد و قرمز و ملتهب شود بنابراین پوست شروع به بازسازی کند و سلول های آسیب دیده را جدا کند و لایه رویی پوست شروع به پوسته  شدن و ریختن کند.
حتما 20 دقیقه قبل از خروج از منزل از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید و هر 2 ساعت یک بار آن را تمدید کنید.
 
درمان پوسته شدن صورت, راه از بین بردن پوسته پوسته شدن صورت, رفع سریع پوسته پوسته شدن صورتپوسته شدن صورت به علت خشکی
 

پوسته شدن صورت در اثر درمان های موضعی 

استفاده از کرم های حاوی رتینوئید و بنزوئیل پراکیسد که برای کنترل آکنه و چروک صورت به کار می روند ، باعث خشکی و پوسته شدن پوست صورت می شوند.
اگر پوست حساسی دارید از این کرم ها استفاده نکنید یا این که برای کاهش اثر خشکی آن ها روی پوست حتما از یک کرم آبرسان مناسب استفاده کنید و هر شب قبل از خواب پوستتان را آبرسانی کنید.
 

پوسته شدن پوست صورت به علت خشکی 

خشکی پوست به خصوص در زمستان بسیار رایج است. سردی هوا باعث می شود لایه بیرونی پوست آب خود را از دست داده و جابجایی سلول های پوست سریعتر انجام شود که منجر به پوسته شدن صورت خواهد شد.
 
برای پیشگیری از این مشکل سعی کنید پوستتان را بانوشیدن آب کافی و استفده از کرم های آبرسان یا مرطوب کننده ، همیشه مرطوب نگه دارید، اگر پوست خشکی دارید بهتر است از کرم های حاوی روغن برای آبرسانی استفاده کنید. برای پیشگیری از خشکی پوست سعی کنید از صابون و شوینده های قوی برای شستشوی صورت استفاده نکنید و در صورت نیاز برای پاکسازی آرایش از پوست از شیر پاک کن و سپس از تونر استفاده کرده و در آخر پوست را با آب سرد بشویید.
 

پوسته شدن صورت در اثر واکنش آلرژیک 

ممکن است محصولاتی که استفاده می کنید با پوستتان سازگاری نداشته باشد بنابراین اگر پوسته شدن صورتتان با استفاده از یک محصول جدید ، همزمان شده است، استفاده از ان را متوقف کنید و برای جایگزین کردن آن با پزشک مشورت نمایید. 
 

پوسته شدن صورت در بارداری 

تغییرات هورمونی شدید در بارداری در برخی افراد ممکن است منجر به خشکی پوست و پوسته شدن صورت در بارداری شود.
برای از بین بردن این عارضه آب بیشتری بنوشید و میوه بیشتری میل نمایید تا آبرسانی کافی درونی به پوستتان انجام شود. برای حفظ رطوبت پوستتان از کرم روز و کرم شب یا کرم آبرسان استفاده کنید. حداقل روزی دوبار باید صورت را با کرم مناسب مرطوب کنید.
 
برای لایه برداری صورت از اسکراب های کرمی ملایم حاوی ساینده استفاده کنید.
هرگز از شوینده های قوی برای پوست صورت استفاده نکنید.
هنگام حمام رفتن از آب ولرم استفاده کنید و بعد از حمام تمام بدن را با لوسیون یا روغن بدن کمی ماساژ دهید تا پوستتان نرم و لطیف شود.
 

پوسته شدن صورت بعد از عمل بینی 

بعد از عمل بینی زمانی که محل بخیه ها در حال بهبود است، با پوسته شدن صورت به خصوص اطراف بخیه ها روبرو خواهید شد که جزو روند طبیعی بهبود زخم محسوب می شود . به هیچ عنوان با دست این پوسته ها را جدا نکنید ، کندن پوسته ها باعث ایجاد زخم های جدید و نمایان تر شدن جای بخیه می شود و در بدترین حالت احتمال عفونت وجود دارد.
 
تنها روش بهبود سریعتر پوسته شدن صورت بعد از عمل بینی استفاده منظم از یک کرم ترمیم کننده عمقی است که ضمن آبرسانی مناسب به پوست، روند ترمیم بخیه ها را تسریع کند. در صورتی که پزشک اجازه استفاده از کرم های آبرسان و مرطوب کننده را به شما داده است روزی حداقل دوبار محل پوسته شدن صورت را کرم بزنید.
 
پوسته شدن صورت, پوسته پوسته شدن صورت, درمان پوسته شدن صورتپوسته شدن صورت هنگام آرایش
 

پوسته شدن صورت هنگام آرایش

 پوسته شدن صورت هنگام آرایش نشان دهنده خشکی پوست یا شستشو و لایه برداری نامناسب صورت است. برای پیشگیری از پوسته شدن صورت هنگام آرایش حتما قبل از آرایش با استفاده از اسکراب کرمی صورت را لایه برداری کنید و سپس از اسپری آبرسان یا کرم آبرسان استفاده کنید و اجازه دهید پوست رطوبت مورد نیاز خود را جذب کند.
 
اگر پوست خشکی دارید حتما استفاده از کرم آبرسان ، کرم روز و کرم شب را جزو روتین مراقبت از پوست روزانه خود قرار دهید.
استفاده بیش ازحد از کرم پودر باعث می شود به خوبی روی صورت ننشیدن و بماسد.
قبل از آرایش سنگین حتما از پرایمر مناسب پوستتان استفاده کنید.
قبل از آرایش سنگین با یک قالب یخ پوستتان را ماساژ دهید و سپس صبر کنید پوست در دمای محیط خشک شود .
 

پوسته شدن صورت بعد از میکرونیدلینگ 

پوسته شدن صورت بعد از میکرونیدلینگ کاملا طبیعی است و شما حدود 1 – 2 روز بعد زبری و خشکی و پوسته شدن صورت بعد از میکرونیدلینگ را تجربه خواهید کرد که حدود 1 هفته بعد کاملا از بین خواهد رفت و پوستتان درخشش و لطافت خودش را بدست آورده و رنگ پوستتان روشن تر از قبل خواهد شد. توصیه می شود در این مدت همواره پوستتان را کرم ترمیم کننده و آبرسان مرطوب نگه دارید و هر موقع احساس خشکی روی پوست داشتید از کرم استفاده کنید تا سریعتر روند بازسازی پوست انجام شده و لایه آسیب دیده رویی جای خود را به سلول های جدید و جوان بدهد.
   

پوسته شدن صورت بعد از لایه برداری شیمیایی 

بعد از لایه برداری شیمیایی پوست بسته به حساسیت و نازک بودن پوست و شدت و عمق لایه برداری ، ممکن است احساس سوزش ، سوزن سوزن شدن ، خارش ، خشکی ، قرمزی و کشیده شدن پوست را حس کنید که باید بعد از چند ساعت فروکش کند البته قرمزی و التهاب میتواند تا 2 – 3 روز دیگر ادامه داشته باشد و به مرور کاهش پیدا کند.
 
تقریبا یک هفته بعد ، پوسته شدن صورت بعد از لایه برداری را خواهید داشت.
از آنجا که لایه برداری سطحی ترین لایه پوست را از بین می برد بنابراین واکنش هایی که بعد از لایه برداری پوست تجربه میکنید کاملا طبیعی است که با گذشت زمان و ترمیم پوست،  باید از شدت آن ها کاسته شود.
 
در این مدت شما باید پوست را مرطوب و هیدراته نگه دارید و همیشه از ضد آفتاب استفاده کنید و سعی کنید حداقل زمان ممکن را زیر آفتاب سپری کنید.
 
درمان پوسته شدن صورت, راه از بین بردن پوسته پوسته شدن صورت, رفع سریع پوسته پوسته شدن صورتعلت پوسته شدن صورت
 

پوسته شدن صورت بعد از میکرودرم

 پوسته شدن صورت بعد از میکرودرم ابریزن کاملا طبیعی است و نشان دهنده تاثیر این روش روی پوست است. از برداشتن یا دست زدن بهپوسته ها خودداری کنید چون ممکن است باعث ایجاد زخم شده و جای زخم به شکل فرورفتگی یا لک روی پوست باقی بماند. باید با استفاده از کرم های ترمیم کننده و آبرسان به پوست اجازه دهید کاملا خودش را بازسازی کند. اگر خارش پوست زیادی داشتید می توانید از آلوئه ورا برای کاهش مشکل خود استفده کنید.
 

پوسته شدن صورت زیر ریش 

پوسته شدن صورت زیر ریش یا شوره ریش می توانید به دلیل خشکی پوست یا عدم رعایت بهداشت مناسب و لایه برداری نامناسب ایجاد شود. در صورتی که مشکل شما خشکی پوست است با استفاده از مرطوب کننده ها میتوانید مشکل خود را حل کنید و با شستشوی مناسب شوره ریش را از بین ببرید. ولی در صورتی که مشکل وجود باکتری یا قارچ باشد و شوره ها شدید و رنگی باشند و با درمان های خانگی حل نشوند باید از کرم های موضعی ضعی قارچ و باکتری استفاده کنید بنابراین در موارد شدید پوسته شدن صورت زیر ریش بهتر است با پزشک مشورت نمایید.
 

درمان خانگی پوسته شدن صورت 

شما میتوانید با انواع روغن های گیاهی و ماسک های خانگی ابرسان یا اسکراب های خانگی مشکل پوسته شدن صورت را حل کنید.  بهترین روش های خانگی درمان پوسته شدن صورت عبارت است از :
 
• ماساژ روزانه 3 بار روغن زیتون یا روغن نارگیل یا روغن بچه یا وازلین روی پوست صورت 
• اسکراب روغن زیتون و نمک برای لایه برداری 
• کمپرس سرد 
• ماسک عسل به مدت 10 دقیقه 
• ماسک 2 قاشق چایخوری عسل و 2 قاشق غذاخوری ماست به مدت 10 دقیقه 
• ماسک 2 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و روغن یک عدد کپسول ویتامین ای به مدت نیم ساعت 
• اسکراب 1 فنجان بلغور جو دوسر و 2 فنجان آب گرم که بعد از نم کشیدن جو دوسر به مدت 20 دقیقه روی صورت بگذارد. 
• ماسک خیار رنده شده به مدت 20  دقیقه 
• ماسک موز له شده و ماست به مدت 20 دقیقه 
• ماسک شیر روی مناطق خشک پوست به مدت 10 دقیقه 
• اسکراب 2 قاشق غذاخوری شکر قهوه ای و 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون

اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
تراژدی معیشت معلمان
تراژدی معیشت معلمان
تراژدی معیشت معلمان
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
کسب و کار ارزش آفرین راه چاره ی اقتصاد امروز
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
مادری در زیر باران فریاد می‌زند
ویژه استان ها
کاهش میزان واکسیناسیون در برخی شهرهای خوزستان / الزام دستگاه‌ها به واکسیناسیونآمار کرونا قزوین ۳ مهر؛ ۳ فوتی و ۸۱ ابتلای جدیدآمار کرونا کرمان ۳ مهر؛ ۱۲ فوتی و ۷۱ ابتلای جدیدواکسینه شدن ۶۳ درصد از قزوینی‌ها؛ بیمارستان‌های خصوصی از کرونا پاک شدندعده ای تمایل به واکسیناسیون ندارند/ارائه خدمات اجتماعی مشروط به ارائه کارت واکسن شود۲۵۷بیمار جدید مبتلا به کرونا در کردستان شناسایی شدندبهره‌برداری از خیابان بهشت اصفهان تا پایان سالحدود یک چهارم جمعیت برای واکسن مراجعه نکرده‌اندآمارفوتی های کرونا درآذربایجان غربی همچنان دورقمی است/فوت۲۸ بیمار۳۹۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شدند / فوت ۲۷ نفرتزریق واکسن در حرم رضوی هر روز از ساعت ۹ تا ۲۴وضعیت کرونایی استان کرمان شکننده استآمار کرونا ایلام ۳ مهر؛ ۷ فوتی و ۱۱۱ ابتلای جدیدبستری ۴۸۰ بیمار کرونایی در استان قزوینبرای اجاره خانه در منطقه آذری تهران چقدر هزینه کنیم؟۶۴ درصد افراد بالای ۱۸ سال در بوشهر واکسن کرونا زده‌اندبلاتکلیفی و سرگردانی مسافران پروازهای عراق در مشهد/ نبود روادید بهانه شرکت الغرافیه برای لغو پروازهابیش از یک میلیون دز واکسن کرونا در همدان تزریق شدفوت ۵ بیمار کرونایی در اردبیل/ ۳۴ بیمار جدید بستری شدندمرگ ۱۱ کرمانشاهی بر اثر ابتلا به کرونامرز شلمچه باز شد/ تردد با گذرنامه و کارت واکسیناسیونبازگشایی مراکز تفریحی و گردشگری ناژوان/ آکواریوم و تله سیژ همچنان تعطیل استکاهش مرگ و میر کرونایی/ ۶ نفر در البرز بر اثر کرونا جان باختندکانال متعفن فاضلاب، اَبَر مشکل اهالی محله «عباس‌آباد» شهر ریشناسایی ۴۱۴ ابتلای جدید به کرونا در لرستان/ ۷ نفر فوت شد